Inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową, jest także jednym z najważniejszych elementów polityki reindustrializacji Polski, polityki stawiającej na innowacyjność i nowe technologie - oświadczył wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników uroczystości w zakładach Grupy Azoty.
Podczas czwartkowej uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty – Polimery Police odczytano list prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
Wicepremier ocenił, że to wielki i radosny dzień nie tylko dla Grupy Azoty, Polic i Pomorza Zachodniego, ale także dla całej naszej branży chemicznej oraz dla całości polskiej gospodarki.
Inwestycja ta, będąca największym i najdroższym przedsięwzięciem tego typu w Europie Środkowej, umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową. Jest także jednym z najważniejszych elementów polityki reindustrializacji Polski, polityki stawiającej na innowacyjność i nowe technologie
— wskazał Kaczyński.
Dodał, że Polska potrzebuje aktywnej polityki przemysłowej, bo to właśnie przemysł jest kołem zamachowym gospodarki i jej technologicznego rozwoju. Ocenił ponadto, że inwestycja świadczy o sile spółek Skarbu Państwa.
Dzięki niej Grupa Azoty staje się jednym z liderów produkcji polipropylenu w Europie
— napisał wicepremier.
Kaczyński zwrócił uwagę, że inwestycja w Policach była realizowana w czasie kryzysów.
Najpierw covidowego, a później wojennego, wywołanego barbarzyńską pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę
— napisał.
W liście pogratulował sukcesu wszystkim osobom i podmiotom, które w jakikolwiek sposób i na jakimkolwiek etapie wniosły swój wkład w powstanie tej „jakże ważnej dla Polski inwestycji”.
Kaczyński przepraszał też uczestników uroczystości, że nie pojawił się na niej osobiście.
Bardzo chciałem wraz z państwem cieszyć się radością tego pięknego dnia. Miałem już zaplanowany przyjazd do Polic, ale nowe obowiązki związane z objęciem teki wicepremiera mi to, niestety, uniemożliwiły
— przyznał wicepremier.
Projekt Polimery Police, realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins, to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego obejmującego instalację do produkcji propylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze.
Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do tej inwestycji - propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki – dwa na propan o pojemności 40 tys. m sześc. każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m sześc.
Kluczowa inwestycja
Polimery Police to inwestycja kluczowa dla całej gospodarki - ocenił w czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji poświęconej uruchomieniu produkcji polipropylenu w nowej instalacji Grupy Azoty w Policach (woj. zachodniopomorskie).
Dziś otwieramy jedną z największych inwestycji przemysłowych, z pewnością największą z ostatnich lat
— stwierdził w czwartek Morawiecki.
Jak zaznaczył premier, inwestycja w Policach jest inwestycją w polską chemię, gdzie notujemy deficyt handlowy. Polska więcej produktów chemicznych sprowadza, niż wysyła za granicę – tłumaczył.
To oznacza, że taka inwestycja jak ta nie tylko była bardzo potrzebna z punktu widzenia uzupełnienia oferty produktowej Grupy Azoty, ale jest kluczowa dla całej gospodarki Rzeczpospolitej
— ocenił szef rządu.
Projekt Polimery Police, realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins, to zintegrowany kompleks obejmujący instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze.
„Polimery to wielka szansa inwestycyjna”
Polimery to wielka szansa inwestycyjna, której w kraju nie mogliśmy nie dostrzec. Jestem przekonany, że inwestycja w Policach będzie służyć przez dekady – powiedział w czwartek w Policach premier Mateusz Morawiecki.
Można powiedzieć, że jest polityka wyprzedaży majątku i sprzedaży firm oraz jest polityka tworzenia nowej wartości przemysłowej. Posłowie tej ziemi wierzyli w wartość tworzenia nowych instalacji przemysłowych
— powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji poświęconej uruchomieniu produkcji polipropylenu w nowej instalacji Grupy Azoty w Policach.
Dodał, że nowa inwestycja w Policach oznacza, że powstaną „setki i tysiące” miejsc pracy w Polsce.
To są miejsca pracy dla ludzi o wysokich kwalifikacjach; przemysłowych, technicznych, w zakresie nowych technologii. Dla ludzi, którzy pomogą zlikwidować deficyt w handlu chemią, który wynosi 18 mld zł
— stwierdził premier.
Przypomniał, że wcześniej zostały sprzedane polskie zakłady chemiczne, jako przykład wskazał bydgoski „Zachem”, które „uległy zniszczeniu”.
Polimery to wielka szansa inwestycyjna, której w kraju nie mogliśmy nie dostrzec
— powiedział Morawiecki.
Jestem przekonany, że inwestycja w Policach będzie służyć przez dekady, że będzie służyć wielu pokoleniom Polaków
— dodał szef rządu.
Polimery Police to jeden z najambitniejszych projektów w historii polskiego przemysły chemicznego, który może znacząco wpłynąć na wynik polskiej gospodarki - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście z okazji rozpoczęcia produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty.
List od prezydenta odczytał podczas uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty – Polimery Police prezydencki minister Andrzej Dera.
Prezydent uznał inwestycję za jeden z najambitniejszych projektów w historii polskiego przemysły chemicznego.
Gratuluję państwu wizji i rozmachu, z jakimi zaplanowano to przedsięwzięcie, jedno z największych w branży w naszym regionie Europy, a zrealizowane na najwyższym poziomie, z uwzględnieniem potrzeb nowoczesnej gospodarki i regulacji klimatycznych
— napisał prezydent.
Duda wskazał, że z najmłodszym dzieckiem Grupy Azoty wiąże się wielkie nadzieje, ponieważ polipropylen jest dziś powszechnie wykorzystywany niemal we wszystkich sferach życia.
Ufam, że materiał pod marką Gryfilen (nazwa handlowa polipropylenu z Polimerów Police - PAP), nawiązującą do symbolu Pomorza, gryfa, zyska uznanie rynku, znajdując zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym, produkcji artykułów gospodarstwa domowego i innych
— podkreślił.
Przemyślany wybór produktu wiodącego ma szansę zapewnić nie tylko utrzymanie stałej produkcji, ale i jej wielką skalę, a co za tym idzie, trwały zysk dla spółki i stabilne zatrudnienie dla załogi
— dodał.
W ocenie prezydenta inwestycja może też znacząco wpłynąć na wynik polskiej gospodarki, zaopatrując w polipropylen rynek krajowy oraz czyniąc go wiodącym polskim produktem eksportowym. Ponadto, zaznaczył Duda, dzięki nowemu kompleksowi chemicznemu zwiększa się również energetyczno-surowcowa niezależność Polski.
Projekt Polimery Police, realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins, to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego obejmującego instalację do produkcji propylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze.
Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do tej inwestycji - propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki – dwa na propan o pojemności 40 tys. m sześc. każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m sześc.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/651742-premier-polimery-police-to-inwestycja-kluczowa