„Mamy to! Komisja Europejska wydała dziś zgodę na wypłatę z polskiego budżetu pomocy na pozostałe zboża, a więc już mamy wszystkie zgody” - poinformował na Twitterze minister rolnictwa Robert Telus. Jak przekazał, „od początku przyszłego tygodnia rolnicy będą mogli składać kolejne wnioski”.
Mamy to!!!! Komisja Europejska wydała dziś zgodę na wypłatę z polskiego budżetu pomocy na pozostałe zboża, a więc już mamy wszystkie zgody. Od początku przyszłego tygodnia rolnicy będą mogli składać kolejne wnioski
— napisał na Twitterze szef resortu rolnictwa.
Pomoc dla polskich rolników z budżetu krajowego
Jeszcze w środę podczas briefingu prasowego minister Telus informował, że Komisja Europejska wydała zgodę na 3 formy pomocy dla polskich rolników z budżetu krajowego. Pierwsza dotyczy kredytów płynnościowych dla producentów rolnych, oprocentowanych na poziomie 2 proc. Zaznaczył, że różnica do oprocentowania kredytów będzie pokryta z budżetu państwa. Szacuje się, że może ona wynieść 1,5 mld zł.
Szef resortu rolnictwa przekazał wówczas, że w związku ze zgodą sejmowej komisji finansów w przyszłym tygodniu ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o dopłaty do sprzedanego zboża i o dopłaty do nawozów. Odniósł się również do programu kredytów dla rolników.
Myślę, że w przyszłym tygodniu ruszy program niskooprocentowanych kredytów dla rolników
— powiedział minister w środę.
Sprawa zbóż z Ukrainy
W poniedziałek wieczorem Komisja Europejska informowała, że przedłużyła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji do 15 września.
Przypomnijmy, 28 kwietnia KE osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, a 2 maja poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, które obowiązywały do 5 czerwca i zostały właśnie przedłużone.
Jednocześnie - jak podała KE - Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących tych i wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy. Tego samego dnia uchylone zostało rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii RP z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.
W następstwie porozumienia osiągniętego 28 kwietnia z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją Komisja Europejska przedstawiła też propozycję wsparcia o wartości 100 mln euro dla rolników z tych krajów.
Kwota ta, pobrana z rezerwy rolnej na 2023 r., zostanie skierowana do rolników produkujących zboża i nasiona oleiste w tych pięciu państwach członkowskich. Wsparcie pomoże państwom członkowskim graniczącym z Ukrainą częściowo zrekompensować problemy związane z następstwami importu niektórych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
KE proponuje przeznaczyć 9,77 mln euro dla Bułgarii, 15,93 euro dla Węgier, 39,33 mln euro dla Polski, 29,73 euro dla Rumunii i 5,24 mln euro dla Słowacji.
Pięć krajów może uzupełnić to unijne wsparcie do 200 proc. środkami krajowymi, co stanowiłoby łączną pomoc finansową w wysokości 300 mln euro dla poszkodowanych rolników.
Minister rolnictwa RP Robert Telus poinformował pod koniec maja w Brukseli, że decyzja o wypłacie z unijnej kasy 100 mln euro rolnikom z pięciu krajów graniczących z Ukrainą jest wciąż przekładana; uspokajał jednak, że nie są to środki najważniejsze i że polscy rolnicy dostaną obiecane od rządu wsparcie.
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/Twitter/MRiR/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/649956-minister-telus-z-dobra-wiadomoscia-dla-rolnikow-mamy-to