Ponad 30 proc. zboża magazynowanego przez rolników zostało już wyeksportowane - oświadczył w poniedziałek minister rolnictwa Robert Telus. Jak dodał, zamówił opinie prawne w sprawie możliwości ujawnienia listy firm, które importowały zboże z Ukrainy. Minister rolnictwa poinformował, że jeszcze dzisiaj podpisze rozporządzenie, które będzie pozwalało na trzymanie świń na własne potrzeby.
Eksport zboża
Mamy do wyeksportowania 3-4 mln ton, ale najbardziej mi zależy na wyeksportowaniu zboża od rolników, żeby mieli wolne magazyny na żniwa i to realizujemy
— powiedział Telus w poniedziałek na konferencji prasowej.
Jak dodał, powołując się na dane z badań ARiMR, „trzydzieści kilka procent od rolników jest już wyeksportowane”.
Wierzę w to, że uda się przygotować rolników do nowego sezonu
— dodał minister, oceniając, że idzie to „w dobrym kierunku”.
Jak podkreślił, polskie porty mają zdolności eksportowe na poziomie 1 mln ton zboża miesięcznie.
Telus dodał, że jego zdaniem powinno opublikować się listę firm, które importowały ukraińskie zboże.
Taka lista powinna być opublikowana, ale zgodnie z prawem
— zastrzegł, informując, że wystąpił do dwóch kancelarii o opinie prawne w tej sprawie i czeka na nie.
Jeśli będzie taka możliwość, to opublikuję
— powiedział minister, zaznaczając, że ministerstwo ma w tej sprawie jedynie dane, które przechodzą przez Głównego Lekarza Weterynarii.
Szef resortu rolnictwa zaapelował jednocześnie o rozsądek w tej kwestii.
Jeżeli firmy sprowadzały zboże zgodnie z prawem unijnym, nie można wylewać dziecka z kąpielą
— podkreślał.
Dopłaty dla rolników
Każdy rolnik, który sprzeda zboże hodowcy drobiu czy trzody chlewnej, ma również dopłatę do zboża - podkreślił w poniedziałek minister rolnictwa Robert Telus, prostując nieprawdziwe informacje w tej sprawie.
Media rolnicze, m.in. Tygodnik Poradnik Rolniczy, podawały, że hodowcy drobiu i trzody chlewnej przez dopłaty do zbóż mają problemy z zakupem ziarna i nasion na paszę dla swojego inwentarza, bo ARiMR nie uznaje ich za podmioty skupujące zboże. W związku z tym rolnicy nie chcą sprzedawać im swoich plonów – pisał TPR.
Podczas poniedziałkowego briefingu minister rolnictwa Robert Telus sprostował: „każdy rolnik, który sprzeda zboże hodowcy drobiu czy trzody chlewnej, ma również dopłatę do zboża”.
Szef MRiRW przypomniał też o projektach ustaw, którymi Sejm zajmie się na najbliższym, wtorkowym posiedzeniu. Pierwszy z nich - rządowy projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa - zakłada powołanie funduszu gwarancyjnego wypłacającego rekompensaty producentom rolnym, którzy nie dostali zapłaty za produkty rolne od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu, przechowywania, obróbki lub przetwórstwa produktów rolnych.
Jak wyjaśnił Telus, dzięki powołaniu FOR rolnik otrzyma zapłatę za produkt, a z nieuczciwym przedsiębiorcą będzie się sądził Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Fundusz będzie składał się z dwóch pozycji. Pierwsza jest z budżetu państwa. To jest 150 mln zł. Druga jest od podmiotów skupujących produkty rolne w wysokości 0,125 proc.
— powiedział minister.
Kolejny projekt, który będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, to projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Trzecia ustawa - dodał - dotyczy budowy silosów.
Zależy nam, by silosy były budowane w jak największych ilościach. Silosy naziemne o pojemności do 250 m sześc. będą na zgłoszenie. Tam jest zapis, że nie mogą być wyższe niż 15 m. Również na zgłoszenie będą budynki gospodarcze, wiaty o prostej konstrukcji, o powierzchni do 300 m kw.
— powiedział Telus.
Rozporządzenie pozwalające na trzymanie świń na własne potrzeby
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus odniósł się do pytania, dotyczącego spadku pogłowia sztuk trzody chlewnej i spadku liczby stad świń.
Jeśli mowa jest o stadach, to owszem, liczba stad w Polsce się zmniejszyła ze względu na ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń-PAP), ale pogłowie świń się nie zmieniło, liczba tuczników wynosi ok. 10 mln
— powiedział Robert Telus.
Jak mówił, dzisiaj podpisze rozporządzenie, które będzie pozwalało na chów na własne potrzeby.
Wracamy do sytuacji, w której każdy rolnik będzie mógł na własne potrzeby trzymać lochę lub 10 tuczników
— stwierdził minister rolnictwa.
Zapewnił, że rozporządzenie podpisze do końca dnia.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/645648-telus-wyeksportowalismy-ponad-30-proc-zboza-od-rolnikow