Polska po raz pierwszy w historii ma szansę być częścią globalnego procesu transformacji cyfrowej i ogromnie na tym skorzystać - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Transformacja cyfrowa
Dzisiaj po raz pierwszy w naszej historii, mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać, skorzystać, dlatego że w Polsce zgromadziło się ogromnie dużo talentów, talentów informatycznych, programistów komputerowych, inżynierów, software deweloperów, ale także specjalistów od cyberbezpieczeństwa
— powiedział szef rządu podczas EKG w Katowicach.
Dodał, że wojna na Ukrainie uświadomiła, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo, jak ważne jest zabezpieczenie przed zalewem fake newsów, przed propagandowymi trikami, w których Rosja tak celuje.
Szef rządu podkreślił, że Polska jest wielkim i ważnym spoiwem wspólnoty transatlantyckiej, jest zarówno bardzo proeuropejska, jak również proamerykańska.
A cóż ważniejszego dla porządku całego świata jak dalsza wysoka, bardzo ważna rola właśnie wspólnoty transatlantyckiej w utrzymaniu pokoju, stabilności i zabezpieczeniu odpowiednich warunków do rozwoju gospodarczego wśród naszych sojuszników
— pytał premier Morawiecki.
Premier podczas wystąpienia wyróżnił amerykańskich sojuszników Polski, którzy „ręka w rękę z nami działają po pierwsze przy przywróceniu pokoju w tej części świata”.
Centrum informatyczne Komisji Nadzoru Finansowego w Katowicach
Zależy nam bardzo, aby także instytucje centralne części swojej działalności, przynajmniej część swojej działalności lokowały w innych ośrodkach. I tutaj w Katowicach, na Śląsku, ulokowane będzie centrum informatyczne, część przetwarzania danych, część budowy baz danych Komisji Nadzoru Finansowego, potężnej instytucji finansowej, nadzorcy rynku finansowego
— powiedział w środę podczas konferencji prasowej w trakcie Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
Dodał, że szczegóły tej inwestycji zostaną ogłoszone w kolejnych miesiącach. Wcześniej premier mówił o tym, że Polsce udaje się przyciągnąć firmy, o które biją się inne kraje.
Cieszę się, że przez nasze inicjatywy, przez inicjatywy, które rozwija minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, możemy przyciągać firmy, które są znane na całym świecie, o które toczy się zażarta walka między różnymi państwami
— dodał Morawiecki.
Rozwój technologii chmurowych
Szef rządu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach przypomniał, że w Polsce projekt chmurowy rozwijany jest w ramach współpracy amerykańskiej firmy Microsoft, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz banku PKO BP.
Chcemy w związku z tym być w awangardzie, albo przynajmniej wśród tych, którzy rozwijają technologie chmurowe na całym świecie
— podkreślił.
Premier podziękował Microsoftowi za „zaufanie dla Polski, dla polskiego rządu”.
To najlepszy dowód na to, że Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich
— ocenił dodając, że Amerykanie inwestują już w Polsce m.in. w przemysł, zbrojeniówkę, a także w projekty informatyczne.
Mateusz Morawiecki zauważył, że sektor informatyczny w naszym kraju „na naszych oczach staje się kolejną wielką, gigantyczną kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów, nie tylko zresztą z Polski”.
CZYTAJ TAKŻE:
Polska będzie wielkim centrum produkcyjnym Europy
Jak wskazał w środę szef rządu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Polska otwiera się dalej na inwestorów, inwestycje, przyciąganie talentów.
Ale także będziemy tworzyć najlepsze możliwe warunki dla przemysłu informatycznego nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowej i w całej UE
— zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Premier dodał, że dowodem sukcesu tej strategii są liczby, które pokazują na wzrost działalności przemysłowej i informatycznej, outsourcingu procesów biznesowych „i inne tego typu działy gospodarki narodowej, które w ostatnim czasie znakomicie się rozwijają, w których ten rozwój jest dwucyfrowy”.
Kiedy gonimy do przodu - wyprzedzamy innych, ściągamy nowych inwestorów, ściągamy talenty z kraju i zagranicy po to, by Polska była najlepszym miejscem do pracy i do życia w Europie
— podkreślił Mateusz Morawiecki.
Stwierdził, że Polska nie może i nie chce być systemem wyodrębnionym.
Nie chcemy być Białorusią, bo widzimy jak to się kończy. Polska jest i będzie wprzęgnięta w system naczyń połączonych gospodarki globalnej
— powiedział.
Jak ocenił, „udowodniliśmy to przez ostatnie 5-7 lat, że potrafimy na wysoce konkurencyjnym rynku odnosić sukcesy - to się dzieje na naszych oczach”.
Według premiera Polska jest częścią wielkiej przebudowy świata. Zwrócił uwagę, że pandemia uświadomiła, że coś poszło w procesie globalizacji nie tak, że uzależnienie od wielkich, potężnych, konkurencyjnych obszarów gospodarczych musi mieć swoje granice - stąd dyskusje na temat reshoringu, nearshoringu, friedshoringu.
Polska jest przyjaznym krajem dla wszystkich wielkich międzynarodowych firm, a także średnich i mniejszych - polskich i zagranicznych, które chciałyby budować swoje łańcuchy dostaw, łańcuchy produkcji
— zaznaczył.
Dodał, że nasz kraj jest najlepszym miejscem do relokowania takich poszczególnych fragmentów lub całości łańcuchów produkcji - właśnie dlatego, że nie tylko jest krajem bezpiecznym, jesteśmy jednym z najbezpieczniejszych krajów świata” - stwierdził.
Wskazał, że Polska jest też krajem talentów, „który poprzez mechanizm specjalnej strefy ekonomicznej tworzy idealne, optymalne warunki dla inwestorów krajowych i zagranicznych do rozwijania biznesu”.
Premier oświadczył, że patrzy dziś „z ostrożnym optymizmem w przyszłość”.
Coraz więcej rozmów z inwestorami krajowymi i międzynarodowymi podpowiada mi, że Polska będzie wielkim centrum produkcyjnym Europy
— podkreślił.
Wyraził zadowolenie, że „wielu przedsiębiorców polskich skorzysta na tym ogromnie, a w ślad za tym skorzystają z tego wszystkiego polscy pracownicy”.
Wynagrodzenia polskich pracowników będą rosły, konkurencyjność polskiego pracownika będzie również szła do góry, a to oznacza dobry model rozwoju gospodarczego, pozytywne sprzężenia zwrotne - więcej kapitału, nowoczesnego kapitału, nowoczesnych technologii, więcej wykwalifikowanych pracowników i szybki wzrost gospodarczy, a więc bardzo dobre środowisko, ekosystem dla każdego przedsiębiorcy.
Ukoronowaniem tego wszystkiego niech będzie - jak wskazał szef rządu - udział Polski w IV rewolucji przemysłowej - „tak żebyśmy nie tylko gonili innych, ale byli razem z innymi w czołówce tych państw, które korzystają z dobrodziejstw gospodarki cyfrowej”
Program pożyczkowy dla firm zainteresowanych transformacją chmurową
Uruchomimy wart 700 mln euro program pożyczkowy dla wszystkich firm, które będą zainteresowane transformacją chmurową - zapowiedział w środę w Katowicach minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Wskazał, że będą to jedne z najtańszych instrumentów na rynku dla takich firm.
Uruchomimy wart 700 mln euro program pożyczkowy dla wszystkich firm, które będą zainteresowane transformacją chmurową
— zapowiedział w środę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Podkreślił, że w czasach drogiego pieniądza spowodowanego wojną wywołaną przez Rosję i kryzysem na Ukrainie, rząd zaoferuje „jedne z najtańszych instrumentów na rynku właśnie dla tych, którzy będą chcieli swoje firmy transformować w stronę chmury”. Dodał, że program ten będzie skierowany dla tych, którzy będą chcieli „wynieść swoje biznesy na jeszcze wyższy poziom efektywności operacyjnej”.
Uważam, że to jest rola mądrego państwa, rola państwa, które rozumie technologie. A nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości tę technologię rozumie doskonale
— podkreślił Cieszyński.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/644223-premier-mozemy-byc-czescia-globalnej-transformacji-cyfrowej