Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2023 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w styczniu o 17,7 proc. rdr i wzrostu o 2,7 proc. mdm.
W tym roku inflacja wyniesie średnio 13 proc.
Polski Instytut Ekonomiczny, odnosząc się do opublikowanych przez GUS danych ocenił, że w 2023 roku inflacja wyniesie średnio 13 proc. Według PIE szczyt inflacji w lutym będzie niższy niż wskazywali ekonomiści i wyniesie prawdopodobnie 19,0-19,5 proc.
Jak wskazuje PIE, niższy wzrost cen obecnie zostanie zrównoważony przez wolniejszy spadek inflacji bazowej w drugim i trzecim kwartale. Ekonomiści PIE szacują, że wzrost cen w tej grupie będzie dwucyfrowy przynajmniej do sierpnia bądź września.
W komentarzu podano, że wzrost inflacji w styczniu do 17,2 proc. jest niższy od rynkowych prognoz, które zakładały, że wyniesie ona 17,6 proc.
To głównie efekt powrotu standardowych stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Dodatkowo duża grupa przedsiębiorstw dokonała noworocznych aktualizacji cenników – w efekcie inflacja bazowa wzrosła do około 12 proc.
— dodano.
Według ekonomistów PIE styczniowa inflacja jest niższa niż wskazywały jesienne prognozy, jednak to głównie efekt wolniejszego wzrostu cen żywności i energii. Także szczyt inflacji w lutym, według PIE, będzie niższy niż wskazywali ekonomiści – prawdopodobnie będzie to 19,0-19,5 proc.
Niemniej presja inflacyjna jest dalej szeroko rozpowszechniona. W większości państw UE przeciętnie prawie 66 proc. cen rośnie w tempie przekraczającym 5 proc. W Polsce ten współczynnik jest większy - to około 90 proc. cen. W efekcie inflacja bazowa jeszcze długo pozostanie na podwyższonych poziomach
— zauważa PIE. Analitycy szacują, że w tym roku inflacja wyniesie średnio 13 proc.
Wzrost spowodowany podwyżką cen energii
Ekonomiści i analitycy PKO BP wskazali, że wzrost poziomu inflacji jest spowodowany głównie przez podwyżkę cen energii.
Inflacja w styczniu (wg wstępnych szacunków i przy niezrewidowanych wagach) wzrosła do 17,2% z 16,6% r/r w grudniu – w ciągu miesiąca ceny wzrosły o 2,4% m/m – głównie za sprawą podwyżek cen energii (34,0% r/r i 10,4% m/m).
Po miesięcznej przerwie wróciły odczyty krajowej inflacji CPI, która w styczniu przyspieszyła do 17,2% r/r z 16,6%. Równiutko z naszymi oczekiwaniami i wyraźnie niżej od konsensusu prognoz (17,6%)
— wskazali z kolei analitycy Pekao S.A.
Co przyniosą kolejne miesiące? Szczyt inflacji w tym cyklu przypadnie na luty w wysokości ok. 18,5-19% r/r. W kolejnych miesiącach #DEZINFLACJA, na koniec roku inflacja może spaść nawet poniżej 8%. To co będzie spowalniać proces dezinflacji w 2023 r. to „lepka” inflacja bazowa
— dodali eksperci.
CZYTAJ TEŻ:
wkt/TT/GUS/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/634473-inflacja-znow-w-gore-sa-nowe-dane-gus-za-styczen-2023-r
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.