PKN Orlen i Sempra Infrastructure z USA zawarły w środę długoterminowy kontrakt na dostawy do Polski LNG w ilości 1 mln ton rocznie przez 20 lat od 2027 r. Jak ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, kontrakt z Sempra Infrastructure to istotny element bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu.
Ważny gracz
Dziś kolejny ważny dzień dla naszej gospodarki i również dla innych gospodarek w tym regionie
— podkreślił prezes PKN Orlen podczas środkowej konferencji prasowej po podpisaniu kontraktu z Sempra Infrastructure z USA.
Obajtek zwrócił uwagę, że Sempra Infrastructure to „istotny gracz na rynku amerykańskim w zakresie LNG”.
Prezes PKN Orlen wyjaśnił, że zawarty kontrakt, który realizowany będzie od początku 2027 r., dotyczy łącznie 20 mln ton LNG - 1 mln ton rocznie. Ocenił przy tym, że kontrakt „zabezpiecza wzrost zużycia gazu w Polsce i regionie”.
Jak zaznaczył Obajtek, priorytetem PKN Orlen jest dywersyfikacja pod względem dostaw surowców.
Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów
— dodał.
Sojusze energetyczne
Zauważył przy tym, że różne kierunki dostaw gwarantują nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale także sojusze gospodarcze, w tym partnerów do realizacji inwestycji.
W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że kontrakt z firmą Rosneft nie będzie przedłużony, ani nie będzie podpisany nowy kontrakt. Orlen 3,6 mln ton ropy uzupełni z innych kierunków. Tymi kierunkami jest Zatoka Perska, Morze Północne, ale również Stany Zjednoczone. Mamy już w pełni zabezpieczone te umowy
— oświadczył prezes PKN Orlen.
W ten sposób uzyskujemy dywersyfikację dostaw do systemu Orlen w 90 proc. spoza kierunku rosyjskiego. To jest bardzo duże wyzwanie, ale pracowaliśmy ponad sześć lat, byśmy mogli być bezpieczni
— dodał.
Gaz jest
Obajtek wskazał, że wyzwaniem w związku z bezpieczeństwem energetycznym są też kwestie gazowe.
I tu chcę zapewnić Polaków, że gazu nie zabraknie, że jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami
— podkreślił.
Prezes PKN Orlen odwołał się przy tym do danych - 100 proc. wypełnienia magazynów gazu - to jest 3,2 mld metrów sześc., wydobycie krajowe gazu - 3,7 mld metrów sześc. oraz 80 proc. zarezerwowanych mocy gazociągu Baltic Pipe - 6,5 mld metrów sześc. Przypomniał też, że na szelfie norweskim w ramach Grupy Orlen wydobywane jest ok. 3 mld metrów sześc. gazu, a w plany inwestycyjne zakładają zwiększenie wydobycia w ciągu kilku lat do 4 mld metrów sześc. Jak zaznaczył, również „mamy w 100 proc. wykorzystanie Gazoportu - to jest ok. 6 mld metrów sześc.”.
Obajtek wspomniał, że zbudowany wokół PKN Orlen multienergetyczny koncern - poprzez przejęcie Grupy Energa, Grupy Lotos i PGNiG - „nie tylko ma realizować zadania biznesowe, ale przede wszystkim ma zapewnić bezpieczeństwo Polski i regionu”. Jak wskazał, Grupa Orlen to obecnie „koncern, który musi patrzeć w przyszłość”, a „poprzez połączenie i zbilansowanie ma realizować procesy akwizycyjne, a szczególnie inwestycyjne”.
Bezpieczeństwo potrzebuje inwestycji
— dodał prezes PKN Orlen.
Obecny na konferencji wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podkreślił, że gwarantem rozwoju Polski, a także jej bezpieczeństwa są „stabilne, nieprzerwane dostawy surowców”. Zwrócił przy tym uwagę, iż w ostatnich latach w naszym kraju przeprowadzono szereg inwestycji w infrastrukturę, co pozwala sprowadzać gaz z każdego miejsca na świecie.
Jak zapowiedział Małecki, za rok Gazoport osiągnie przepustowość 8,3 mld metrów sześc. gazu, prawie 2 mld więcej niż obecnie. Zaznaczył, iż dostępny jest też „na pełne moce” gazociąg Baltic Pipe, który „zastąpił w całości import gazu z Rosji”.
Do tego potrzebne są kontrakty z naszymi sojusznikami, z krajami, które w surowcach energetycznych są przewidywalne i kierują się zasadami biznesowymi. Dlatego tak ważne jest podpisanie kolejnej umowy na dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych
— ocenił wiceminister aktywów państwowych.
Małecki dodał, odnosząc się do multienergetycznego koncernu Grupy Orlen, iż aby takie kontrakty były negocjowane dobrze, skutecznie „potrzebowaliśmy na naszym rynku konsolidacji firm paliwowo-gazowych”. Podkreślił jednocześnie, że „multienergetyczny Orlen, jako największy koncern Europy Środkowo-Wschodniej jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego naszej części Europy”.
I warto, żeby inne kraje, inne czołowe firmy z Europy brały przykład z Orlenu, z polskiego rządu, że im więcej gazu i ropy ze Stanów Zjednoczonych, z Zatoki Perskiej i innych krajów, tym mniej rosyjskich surowców energetycznych w naszej części Europy
— oświadczył Małecki.
Nowy filar przyjaźni
Jak dodał, „ci, którzy chcieliby Europę przykuć gazowym łańcuchem do Kremla i do Władimira Putina, powinni raz na zawsze zapomnieć o takich pomysłach”.
Szef Sempra Infrastructure Dan Brouillette przypomniał, że „to Polska zaczęła desynchronizację sieci energetycznej od Rosji”. Jak zaznaczył, amerykańska firma wzmacnia dostawy gazu do Polski i do Europy.
Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią misji Polski utrzymywania swojego bezpieczeństwa energetycznego i swojej wolności” - powiedział Brouillette.
Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński zwrócił uwagę, że jego kraj i Polska pracują nad wieloma projektami w zakresie energetyki. Jak podkreślił, „to jest specjalny filar przyjaźni polsko-amerykańskiej”.
Cieszę się, że mogę tutaj być z powodu tej ważnej okazji, że Sempra i PKN Orlen, dwie ważne marki, współpracują razem w ważnej branży
— oświadczył Brzeziński.
Dodał, że „bezpieczeństwo energetyczne jest bezpieczeństwem narodowym”.
Polska musi mieć zapewniony dostęp do paliwa, które umożliwia rozwój gospodarki
– stwierdził ambasador USA.
Flota Orlen
Jak podał PKN Orlen, po zawarciu umowy z Sempra Infrastructure łączny wolumen kontraktów koncernu z amerykańskimi dostawcami LNG wzrósł do blisko 8 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie, a zdecydowana większość surowca - 6,5 mln ton LNG będzie kupowana na podstawie kontraktów w formule FOB - Free on Board.
W związku z tym Grupa Orlen rozpoczęła rozwój własnej floty jednostek do przewozu skroplonego gazu ziemnego w oparciu o długoterminowe umowy czarterowe. Dwa pierwsze gazowce, zbudowane specjalnie na potrzeby Grupy, rozpoczną transport LNG jeszcze w tym roku
— przypomniał PKN Orlen.
Dodał, iż w 2025 r. Grupa Orlen będzie dysponować ośmioma takimi jednostkami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duża inwestycja Orlenu w Gdańsku! Chodzi o terminal przeładunkowy. Prezes Obajtek: Ma wzmocnić bezpieczeństwo i pewność dostaw
mam/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/631599-wazni-gracze-orlen-z-kontraktem-na-dostawy-lng-przez-20-lat