88 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju - wynika z badania przeprowadzonego na zakończenie kampanii informacyjno-edukacyjnej „Poznaj Atomickich”, o którym poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: SONDAŻ. Wyraźna większość Polaków chce kompromisu z KE. Jak poszukiwanie ugody oceniają wyborcy Zjednoczonej Prawicy
Większość za budową elektrowni
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zwróciła uwagę, że celem przeprowadzonej jesienią kampanii informacyjno-edukacyjnej „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień” było uświadomienie społeczeństwu, że energetyka jądrowa to bezpieczne, bezemisyjne źródło energii, które zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.
W kampanii mówiliśmy o faktach, chcieliśmy, żeby ten temat pojawił się w polskich domach. I to się udało
— dodała minister.
Ministerstwo poinformowało, że spoty telewizyjne kampanii „Poznaj Atomickich” obejrzało blisko 25 mln widzów, a spoty radiowe dotarły do ponad 21 mln słuchaczy. Stronę internetową kampanii odwiedziły ponad 2 mln osób. W kampanię zaangażowani byli też influencerzy i popularyzatorzy nauki.
Zgodnie z sondażem przeprowadzonym po zakończeniu kampanii ponad 88,1 proc. badanych jest za budową jądrówki w Polsce, przy czym 60,3 proc. jest zdecydowanymi zwolennikami takiej budowy. Przeciwnego zdania było 8,6 proc. respondentów, a 3,2 proc. nie miało na ten temat zdania.
Jak budować to z USA
Z badania wynika ponadto, że według 74,6 proc. osób budowa elektrowni jądrowej realizowana we współpracą z USA będzie miała pozytywny wpływ na bezpieczeństwo geopolityczne Polski. Według 6 proc. badanych ten wpływ będzie negatywny. Z kolei dla 19,4 proc. ankietowanych budowa jądrówki z USA nie będzie miała wpływu na polskie bezpieczeństwo geopolityczne.
Badanie na zlecenie MKiŚ zostało zrealizowane przez firmę Research and Grow w listopadzie 2022 r. na reprezentatywnej grupie 2 tys. Polaków w wieku 15-75 lat.
Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) złożyły amerykańskie Westinghouse, francuskie EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu jest to projekt niezależny od PPEJ.
Zgodnie z deklaracjami premiera Morawieckiego rząd sygnalizuje gotowość do trzeciego projektu, którego dokładna lokalizacja „zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach”. Wicepremier Sasin przekazał z kolei, że partner do tego ostatniego projektu dopiero zostanie wybrany.
Pierwszy blok jądrowy ma powstać do 2033 roku. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej kolejne bloki miałyby powstawać co dwa lata do 2043 r. Miałyby one moc od 6 do 9 GWe.
mam/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/627056-sondaz-mkis-miazdzaca-wiekszosc-polakow-za-elektrownia