Za nami 10 videokonferencji w ramach cyklu „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Spotkania były okazją do przybliżenia przedsiębiorcom – w szczególności tym z sektora MŚP - nowych rozwiązań i regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.
W trakcie cyklu poruszano takie tematy jak efektywność energetyczna i jej wpływ na koszty prowadzenia firmy, polityka zakupowa państwa na lata 2022-2025 czy nowelizacja ustawy o CEIDG.
Konferencje na żywo obejrzało przeszło 12 tysięcy osób. Mieli oni okazję wysłuchać 36 specjalistów branżowych, którzy poza prezentacjami i udziałem w dyskusjach brali udział także w dyżurach telefonicznych po każdym ze spotkań, odpowiadając na pytania uczestników.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie poświęcone sukcesji. O tym jak zagwarantować ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa dyskutowali eksperci środowiska prawniczego. W konferencji wzięli udział Natalia Fiedeń, mecenas z Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii; Dagmara Pajączkowska, adwokat z Kancelarii Radców Prawnych „Grabowski i Wspólnicy”; Magdalena Biedrzycka z Kancelarii Adwokackiej MBA LAW, a także Łukasz Martyniec, prezes zarządu Kancelarii Sukcesyjnej.
Temat sukcesji jest niezwykle istotny dla wielu polskich firm. Jak wynika z badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, aż 36 proc. przedsiębiorstw w Polsce uważa się za firmy rodzinne. Jednocześnie dane PARP wskazują, że obecnie tylko 5 proc. z nich stanowią przedsiębiorstwa wielopokoleniowe, czyli takie, które zrealizowały minimum jeden proces sukcesji. W Polsce zdecydowana większość przedsiębiorstw prowadzi działalność na podstawie wpisu do CEIDG – zgodnie z danymi z rejestru, w którym jest wpisanych prawie 3 mln firm, prawie 250 tys. dotyczy takich, których przedsiębiorcy osiągnęli 65. rok życia. Zatem aby zagwarantować kontynuację działalności należy zadbać o skuteczne przekazanie firmy w ręce następców. W trakcje spotkania eksperci przedstawili zarówno obecny stan prawny kwestii dotyczących sukcesji, jak również podzielili się wskazówkami, w jaki sposób skutecznie przekazać firmę następcom. Istotnym elementem było także wskazania rozwiązań, które ułatwiają ten proces, oraz praktyczne rady na co zwrócić uwagę w przygotowywaniu niezbędnej dokumentacji.
W trakcie cyklu poruszane były także tematy związane z ochroną środowiska oraz transformacją energetyczną. Jedno ze spotkań poświęcone było gospodarce obiegu zamkniętego i zielonym technologiom. Eksperci, biorący udział w konferencji, wyjaśniali znaczenie i istotę gospodarki cyrkularnej w kontekście unijnych celów neutralności klimatycznej oraz podawali przykłady polskich firm i ich roli w budowaniu GOZ. W trakcie spotkania opowiedziano także o działalności badawczej PARP w tym zakresie.
Nie zabrakło tak istotnego ostatnio tematu jak wyzwania stojące przed firmami związane z zakłóceniami w łańcuchach dostaw, będących efektem agresji Rosji na Ukrainę. Eksperci wskazali na ważna role edukacji w zakresie sterowania ryzykiem oraz rozmawiali o wsparciu doradczym przy dywersyfikacji i cyfryzacji, które pozwalają prawidłowo zarządzać łańcuchami.
Nagranie z każdego wydarzenia można obejrzeć na stronie internetowej PARP
Cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu był współorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Udział w wydarzeniach był bezpłatny.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/626205-idea-rozwoju-twojego-biznesu-cykl-konferencji-online