Ponad 600 tys. wniosków o dodatek węglowy jest jeszcze w trakcie rozpatrywania - poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że w sumie takich wniosków wpłynęło około 5 mln.
CZYTAJ TAKŻE:
Wpłynęło ok. 5 mln wniosków o dodatek węglowy
Jeżeli chodzi o dodatek węglowy, ten dodatek jest ciągle wypłacany. Dane z ostatniego tygodnia, przekazane przez wojewodów (…) wskazują, że ponad 600 tys. wniosków jeszcze jest w trakcie rozpatrywania. Wpłynęło tych wniosków około 5 mln
— powiedziała minister Moskwa.
Minister przekazała, że w najbliższych dniach gminy będą w stanie zweryfikować wnioski, które jeszcze nie zostały rozpatrzone.
Dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł zasila budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Przysługuje gospodarstwom, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można było składać do gminy do 30 listopada 2022 r.
„Naszą intencją jest, żeby jak najszybciej ta ustawa była procedowana”
W poniedziałek wysłałam na Radę Ministrów nowelizację projektu ustawy wiatrakowej; zaktualizowana trafi do Sejmu - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Naszą intencja jest, żeby jak najszybciej ta ustawa była procedowana - dodała.
Minister Moskwa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej została zapytana, kiedy będzie gotowa ustawa wiatrakowa i co się z nią dzieje.
Konsultacje tej ustawy trwały. Właściwie można powiedzieć, że się zakończyły. Co nie oznacza, że dalej nie będziemy o niej rozmawiać
— tłumaczyła minister.
Jak wskazała, „jest oczywiste, że budzi ona zainteresowanie”, np. rolników, sadowników, mieszańców wsi.
Minister poinformowała, że resort przygotował poprawkę, zgodnie z którą 5 proc. energii produkowanej przez lądową farmę wiatrową ma być przekazywane na rzecz społeczności lokalnej.
Będziemy dokonywać nowelizacji na poziomie Rady Ministrów o tę zasadę 5 proc. i nowelizację w dniu dzisiejszym wysłałam. Więc ta zaktualizowana ustawa trafi do Sejmu. I w rękach Sejmu, co dalej się z nią będzie działo
— powiedziała szefowa MKiŚ.
Naszą intencją jest, żeby jak najszybciej ta ustawa była procedowana
— dodała.
To jest nasza ustawa, co do której jesteśmy przekonani. Jesteśmy przekonani też co do rozwiązań w niej zawartych. Ona jest pomiędzy 500 metrów a 10H
— powiedziała Anna Moskwa.
Ustawa wiatrakowa jednym z kamieni milowych
Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.
MFiPR wskazało PAP w poniedziałek, że spośród 37 kamieni milowych objętych pierwszym wnioskiem o płatność w ramach KPO, do tej pory niezrealizowany pozostaje kamień milowy dotyczący tzw. ustawy wiatrakowej”.
Przepisy projektowanej nowelizacji zakładają, że lokalne społeczności będą mogły zdecydować o zasadach lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczyć to będzie także dalszego rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni. Jednocześnie przepisy gwarantują mieszkańcom gmin, które zdecydują się uwolnić lokalizację okolicznych terenów pod zabudowę nowej infrastruktury wiatrowej, maksymalizację bezpieczeństwa eksploatacji tej infrastruktury. Ponadto, inwestorzy są zobowiązani do wykorzystania najnowszych technologii, co minimalizuje oddziaływanie elektrowni na środowisko.
Utrzymana ma zostać także podstawowa zasada lokalizowania nowej elektrowni wiatrowej, zgodnie z którą taki obiekt może powstać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby inwestycji będzie jednak dotyczyć obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie jak dotąd obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej).
Ustawa gazowa na posiedzeniu Senatu
Na najbliższym posiedzeniu Senatu tematem obrad ma być ustawa gazowa.
To maksymalna cena gazu na poziomie ok. 200 zł/MWh dla odbiorców indywidualnych i szkół, przedszkoli, żłobków i innych podmiotów wrażliwych
— zapewniła minister Moskwa.
Kwota za gaz będzie 1:1 na poziomie z tego roku. Po spełnieniu kryterium dochodowego będzie można także złożyć wniosek do gminy po zwrot VAT za gaz
— dodała.
Obejmujemy wsparciem odbiorców energii i ciepła. Niższe rachunki za prąd i ciepło są przeznaczone dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej
— podkreśliła szefowa MKiŚ.
Anna Moskwa poinformowała również, że rząd wprowadził specjalny mechanizm zamrażający rachunki „do określonych limitów zużycia: 2MWh, 2,6 MWh i 3 MWh”.
Szczególnym wsparciem zostali objęci odbiorcy szczególnie wrażliwi, to m. in.: osoby niepełnosprawne, rodziny z Kartą Dużej Rodziny i rolnicy
— wyjaśniła.
Aktualizacja polityki energetycznej
Aktualizacja polityki energetycznej może w tym roku trafić pod obrady rządu. „Mam nadzieję, że będziemy w stanie w tym roku tą ścieżką legislacyjną ją przeprowadzić. To będzie tyle, ile jesteśmy w stanie zrobić w tym roku” - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa w poniedziałek podczas konferencji prasowej w odpowiedzi na pytania dziennikarzy poinformowała, że aktualizacja Polityki Energetycznej Państwa 2040 (PEP 2040)jest przez resort przygotowana.
Będzie wchodziła na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i Radę Ministrów. Mam nadzieje, że będziemy w stanie w tym roku tą ścieżką legislacyjną ją przeprowadzić. Przypomnę, że jest to tylko ta ścieżka rządowa, bez ścieżki legislacyjnej na poziomie parlamentu. To będzie tyle, ile jesteśmy w stanie zrobić w tym roku
— stwierdziła Anna Moskwa.
Dodała, że na pewno nie zostanie zrobiona ocena oddziaływania na środowisko, ani inne elementy związane z dokumentem.
Wyjaśniła, że pełna aktualizacja będzie miała miejsce „w oparciu o to uzupełnienie, którego dokonamy” (…).
Mogę powiedzieć, że to będzie bardzo zbliżone do założeń, które prezentowaliśmy na początku tego roku
— zaznaczyła Anna Moskwa.
W marcu br. wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. Sprawiedliwej Transformacji podkreślił, że długoterminowy kierunek, jaki został nakreślony w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040), czyli budowa zeroemisyjnego sytemu energetycznego w kraju, jest jak najbardziej słuszny. Zwrócił jednak uwagę, że w związku z inwazją Rosji na Ukrainę oraz zapowiadanym odejściem od importu surowców energetycznych z Rosji, PEP2040 będzie aktualizowany.
Dodał wówczas, że dokument będzie musiał zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju przy budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego i jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu importu surowców energetycznych z Rosji.
To będzie kierunek tej aktualizacji. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu, aby to dopracować i wtedy przygotujemy aktualizację takiej polityki
— przekazał w marcu Guibourgé-Czetwertyński.
Przyjęta w ub.r. przez rząd Polityka energetyczna Polski do 2040 roku ma trzy główne obszary - sprawiedliwą transformację, budowę równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrą jakość powietrza.
Za globalną miarę realizacji celu PEP2040 przyjęto takie wskaźniki jak: nie więcej niż 56 proc. węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2030 r., a w 2040 r. do 28 proc. To scenariusz niskich cen uprawnień do emisji CO2. W przypadku realizacji ścieżki wysokich cen, udział węgla w produkcji prądu mają być niższe: 37 proc. w 2030 r. i 11 proc. w 2040 r.
Przewiduje się na rok 2030 co najmniej 23 proc. udział OZE w finalnym zużyciu energii brutto, w tym co najmniej 32 proc. w produkcji energii elektrycznej, co najmniej 14 proc. w transporcie i 28 proc. w ciepłownictwie.
PEP zakłada też wdrożenie energetyki jądrowej w 2033 r., ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2030 r. oraz wzrost efektywności energetycznej o 23 proc. do 2030 r. w stosunku do prognoz zużycia energii pierwotnej z 2007 r.
aja/PAP, Twitter @MKiS_GOV_PL
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/625944-moskwa-kwota-za-gaz-bedzie-11-na-poziomie-tego-roku