Zrobimy wszystko, by Polacy jak najmniej to odczuli - zapewnił we wtorek minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany, co stanie się z cenami paliw od nowego roku, gdy przywrócony zostanie na nie VAT. Dodał, że zaapeluje do spółek Skarbu Państwa, by redukowały zyski, aby ceny wzrosły jak najmniej.
CZYTAJ TAKŻE: Sasin: „Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej”. O jakie produkty chodzi?
Wicepremier, szef MAP pytany we wtorek w Programie III Polskiego Radia o to, co stanie się z cenami paliw od nowego roku i czy ich zamrożenie zrekompensuje przywrócenie podatku VAT m.in. na paliwa i nawozy, wskazał: „Komisja Europejska (…) kazała nam przywrócić ten VAT w pełnej wysokości i musimy to wykonać”.
Z bólem serca to wykonamy. Zrobimy wszystko, by rzeczywiście Polacy jak najmniej to odczuli
— zapewnił Sasin.
Dodał, że „dzisiaj (zapadnie - PAP) ważna decyzja dot. zamrożenia cen gazu również na przyszły rok dla odbiorców indywidualnych, odbiorców wrażliwych”. Zapewnił, że rząd doprowadzi do tego, żeby te ceny były zamrożone.
Już dokonaliśmy tego, jeżeli chodzi o prąd, ogromne nakłady również na obniżenie ceny węgla ponieśliśmy
— przypomniał.
Co z nadmiarowymi zyskami SSP?
Na początku listopada Komisja Europejska, odpowiadając na pytania PAP, poinformowała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.
Wicepremier mówił we wtorek, że jako minister aktywów państwowych czuje odpowiedzialność, „żeby również nad takim odpowiedzialnym zachowaniem rozmawiać, współpracować ze spółkami (Skarbu Państwa - PAP), żeby one (…) redukowały swoje zyski na rzecz tego, aby te ceny wzrosły jak najmniej”.
Będą apelował, działał w tym kierunku, żeby tak się właśnie stało
— stwierdził.
Zwrócił uwagę, że jako przedstawiciel właściciela może, na tyle, na ile ma prawo, „działać przez Rady Nadzorcze, przez Walne Zgromadzenia”.
W niedzielę w Programie I Polskiego radia Sasin mówił, że rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów; możemy za to utrzymać zerowy VAT na żywność – wskazał.
Kompromis z KE ws. KPO możliwy?
Wicepremier, minister aktywów państwowych pytany we wtorek w Programie III Polskiego Radia o elastyczność, gotowość Polski do kompromisu z Komisją Europejską ws. KPO, odpowiedział:
Gotowość do kompromisu jest nieustająca, ale do kompromisu, a nie do kapitulacji.
Według Jacka Sasina nie może być tak, „że my przestaniemy być państwem suwerennym”.
Traktaty bardzo wyraźnie określają zakres kompetencji instytucji europejskich i zakres kompetencji państw członkowskich. Chcielibyśmy trzymać się mocno linii traktatów. Na tym fundamencie jesteśmy gotowi, oczywiście, do wszelkich kompromisów i jesteśmy bardzo elastyczni
— stwierdził.
Dodał, że w sprawie sądów „posunęliśmy się bardzo daleko zgodnie z oczekiwaniami Brukseli i jesteśmy w stanie — tak myślę — wspólnie ze Zbigniewem Ziobro (ministrem sprawiedliwości - PAP) posunąć się jeszcze dalej, natomiast mam wrażenie, że w UE nie chodzi tylko o sądy, że sprawa jest głębsza”.
W ocenie Sasina chodzi o to, żeby znaleźć pretekst, aby środki z KPO „nie popłynęły do Polski przed wyborami”.
Mają odgrywać rolę lewara dla opozycji, dla Donalda Tuska, wygrania wyborów. Donald Tusk tego z resztą nie ukrywa
— powiedział.
Sasin oczekiwałby od Niemiec, by „aktywnie działały na arenie UE i KE ws. odblokowania środków dla Polski (…) z KPO”.
Ale również, by nie grożono nam zablokowaniem tych środków z głównych funduszy UE, nie ma to żadnego uzasadnienia
— wskazał.
Będzie renegocjacja umowy społecznej ws. górnictwa?
Minister Aktywów Państwowych pytany we wtorek w Programie III Polskiego Radia, czy będzie renegocjacja umowy społecznej w sprawie górnictwa, powiedział:
Umowa musi być zmieniona, ponieważ radykalnie zmieniły się warunki w stosunku do tego czasu, kiedy była zawierana.
Podpisana 28 maja ub. roku umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia i osłon socjalnych dla górników oraz umożliwia (już realizowane) budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. Rozwiązania pomocowe - przeniesione już do znowelizowanej ustawy górniczej i wdrożone w życie - wymagają notyfikacji Komisji Europejskiej
Szef MAP na pytanie, czy kopalnie nie będą wygaszane, odpowiedział:
Na pewno nie będą wygaszane w takim tempie i według tego harmonogramu, jaki został tam zawarty.
Zdaniem Sasina kopalnie „tak czy inaczej zostaną wygaszone w którymś momencie”.
Mówimy, chociażby, o energetyce jądrowej, o alternatywnych źródłach energii, w tym kierunku będziemy zmierzać
— dodał.
Powstaną nowe kopalnie węgla?
Sasin pytany, czy nie ma takiej koncepcji, aby powstawały nowe kopalnie węgla, wskazał, że musi się wstrzymać z odpowiedzią do momentu opracowania nowej polityki energetycznej Polski.
Minister klimatu Anna Moskwa zapowiedziała, że do końca roku taki dokument przedstawi, wtedy będziemy wiedzieć, na czym stoimy w energetyce
— przypomniał.
Przyjęta przez rząd w lutym 2021 r. „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” (PEP2040) wyznacza ramy transformacji energetycznej w Polsce. Dokument zakłada m.in., że redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację. Polityka opiera się na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego i poprawie jakości powietrza.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/623119-rezygnacja-z-zerowego-vat-u-z-bolem-serca-to-wykonamy