Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało na Twitter część odpowiedzi na publikację Business Insider, w której zasugerowano jakoby po sprzedaży części udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco, Saudyjczycy będą mogli sprzedać swoje udziały inwestorowi spełniającemu warunek doświadczenia w branży rafineryjnej. Swoje stanowisko resort aktywów państwowych przekazał również Polskiej Agencji Prasowej.
CZYTAJ TAKŻE: Aktywa Grupy LOTOS są zabezpieczone, fuzje PKN ORLEN to projekt wyłącznie biznesowy. OŚWIADCZENIE
Przejęcie Lotosu przez Orlen zostało przez Komisję Europejską obwarowane wieloma warunkami, m.in. część udziałów musiała zostać sprzedana.
Z ustaleń Business Insider Polska wynika, że Bruksela nie zgodziła się m.in. na ograniczenia w zbywaniu udziałów w Rafinerii Gdańskiej przez Saudi Aramco. Do tej pory był to nieznany powszechnie fakt. Z umowy z inwestorem musiały zniknąć dwie istotne klauzule: zapis zakazujący Saudyjczykom przez trzy lata sprzedaży udziałów w dawnym biznesie Lotosu oraz klauzula dająca Orlenowi prawo do ich pierwokupu
— podał portal Business Insider.
Po finalizacji transakcji Saudi Aramco będzie mógł sprzedać udziały inwestorowi, który spełni warunek doświadczenia w branży rafineryjnej. Orlen przekonuje, że zawarte umowy zabezpieczają spółkę „przed dalszym, niekontrolowanym zbyciem aktywów i nie może być mowy o realizacji takiego scenariusza”
— dodano.
Odpowiedź MAP
Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało na Twitterze część odpowiedzi, które znalazło się w artykule Business Insidera.
W kontekście ewentualnego zbycia udziałów, w stosunku do spółki Rafineria Gdańska Sp. z o.o. (d. Lotos Asfalt Sp. z o.o.) mają zastosowanie mechanizmy kontroli wynikające z ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji
— czytamy na Twitterze resortu aktywów państwowych.
Ministerstwo Aktywów Państwowych w odpowiedzi dla PAP wskazało, że „wiodącą rolę w procesie konsolidacji spółek paliwowych pełnił PKN Orlen, który był wnioskodawcą do organu antymonopolowego (Komisji Europejskiej, która m.in. zatwierdziła umowy i partnerów do wykonania środków zaradczych) w zakresie połączenia z Grupą Lotos”.
Skarb Państwa jako jeden z akcjonariuszy spółek PKN Orlen oraz Grupy Lotos nie był stroną umowy dotyczącej zbycia 30 proc. udziałów w spółce Lotos Asfalt Sp. z o.o. Należy jednak zwrócić uwagę, że w kontekście ewentualnego zbycia udziałów, w stosunku do spółki Rafineria Gdańska Sp. z o.o. (d. Lotos Asfalt Sp. z o.o.) mają zastosowanie mechanizmy kontroli wynikające z ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji
— przekazało MAP.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konsolidacja PKN Orlen, Grupy Energa, Grupy Lotos i PGNiG. Wiceminister Małecki: „To jest polska racja stanu”
mm/businessinsider.com.pl/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/622611-sprzedaz-udzialow-w-lotosie-map-odpowiada