Jak wynika z badania pracowni Social Changes, zrealizowanego na zlecenie portalu wPolityce.pl, wyraźna większość Polaków popiera budowę dwóch elektrowni atomowych w naszym kraju.
W naszym badaniu zadaliśmy następujące pytanie:
Czy popiera Pani/Pan budowę w Polsce 2-óch elektrowni atomowych, zaplanowanych w ramach rządowego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej?
Na tak zadane pytanie „zdecydowanie tak” lub „raczej tak” odpowiedziało 56 proc. badanych.
Budowie elektrowni jądrowych sprzeciwia się 24 proc. badanych.
20 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Z kolei poparcie dla budowy w Polsce większej liczby elektrowni atomowych, także przez prywatne konsorcja, jest już niższe, i wynosi 42 proc. Nadal jednak zwolennicy takiego rozwiązania mają przewagę nad przeciwnikami, których jest 33 proc.
W zeszłym tygodniu rząd ogłosił, że pierwszą z elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zbuduje amerykańska firma Westinghouse, a powstanie ona w Choczewie na Pomorzu. Do rozstrzygnięcia pozostaje wykonawca drugiej elektrowni, której lokalizacja nie została jeszcze rozstrzygnięta (będzie to prawdopodobnie Bełchatów).
Trzecią elektrownię, już w ramach biznesowego przedsięwzięcia wspieranego przez państwo, zbudują w Pątnowie w Wielkopolsce Koreańczycy z firmy KHNP. Jej polskimi partnerami będą ZE PAK (firma kontrolowana przez Zygmunta Solorza) oraz Polska Grupa Energetyczna.
Zgodnie z szacunkami rządu, pierwsze elektrownia atomowa w Polsce może zacząć produkować prąd już w 2033 roku. Budowa reaktorów jest zadaniem bardzo pilnym; węgiel, ze względów ekologicznych, a także z powodu silnej presji ekologicznej, jest paliwem schodzącym. Z kolei oparcie się na gazie niesie ze sobą duże ryzyka ekonomiczne oraz polityczne. Źródła odnawialne, z racji swojej niestabilności, nie mogą zaś stanowić podstawy miksu energetycznej.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 28 do 31 października 2022 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1058 osób.
Skaj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/620963-nasz-sondaz-wyrazna-wiekszosc-polakow-popiera-atom