Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
CZYTAJ TAKŻE:
Inflacja w październiku i wrześniu
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen o 18,0 proc. rdr i wzrostu o 1,7 proc. mdm.
Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za październik i wrzesień 2022 r.
Co podrożało najbardziej
Wzrost cen rok do roku wyniósł w październiku ogółem 17,9 proc., a miesiąc do miesiąca - o 1,8. Jeżeli chodzi o wrzesień, było to 17,2 proc. rdr i 1,6 mdm.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych od października ubiegłego roku wzrosły o 21,9 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem było to 2,7 proc. We wrześniu wzrost wyniósł 19,3 proc. rdr i 1,7 proc. mdm.
Dla nośników energii odnotowano w październiku wzrost o 41,7 proc. rdr i 2,0 mdm, a we wrześniu odpowiednio: 44,2 oraz 3,7 proc.
Paliwa do prywatnych środków transportu podrożały w październiku o 19,5 proc. według wskaźnika rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 4,1 proc. We wrześniu było to odpowiednio 18,3 oraz -2,1 proc.
Bank Pocztowy: Nadal będzie drożeć żywność
W najbliższych miesiącach nadal drożeć będzie żywność, a także inne towary i usługi - oceniła główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek w komentarzu do poniedziałkowego szybkiego szacunku GUS dot. inflacji.
Dzisiejsze dane potwierdzają, że o powrocie wskaźnika CPI na niższe poziomy można na razie zapomnieć. W najbliższych miesiącach, nawet jeśli nieco niższe będą ceny surowców energetycznych (choć trzeba być przygotowanym raczej na ich zmienność niż jakiś trend), nadal drożeć będzie żywność, a także inne towary i usługi, z których część dopiero teraz odzwierciedlać będzie to, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach (droższe nawozy i uprawa, droższa energia, droższe paliwa itp.)
— stwierdziła cytowana w komunikacie Kurtek.
Ekonomistka Banku Pocztowego zwróciła uwagę, że szczyt inflacji przewidywany jest na luty przyszłego roku, a od drugiego kwartału 2023 r. powinniśmy obserwować „bardzo delikatne” schodzenie wskaźnika w dół.
Mimo to, według moich szacunków, po średniorocznym odczycie CPI w tym roku w okolicach 14,5 proc., w przyszłym roku znajdować się on będzie nadal na dwucyfrowym poziomie, wcale nie odbiegającym istotnie w dół od tegorocznego
— dodała.
Zdaniem ekspertki dane inflacyjne, a zwłaszcza coraz wyższe poziomy inflacji bazowej, przemawiają za kontynuacją podwyżek stóp procentowych.
Na październikowym posiedzeniu RPP, po zapoznaniu się rady z najnowszymi prognozami NBP dotyczącymi inflacji i PKB, może zapaść decyzja o jeszcze jednej podwyżce stóp, ale raczej w ograniczonej skali, tj. 25-50 pb.
— oceniła.
Na tym poziomie, jak wskazują wypowiedzi poszczególnych członków RPP, cykl podwyżek stóp prawdopodobnie zostanie zatrzymany na dłużej, ale nie zostanie on definitywnie zakończony
— stwierdziła Monika Kurtek.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/620290-inflacja-w-pazdzierniku-ktore-towary-podrozaly-najbardziej