Z wyliczeń firmy doradczej Vialto Partners wynika, że dzięki Polskiemu Ładowi większość pracowników ma wyższe wynagrodzenie. Zmiany odczuły przede wszystkim przeciętnie zarabiające rodziny.
CZYTAJ TEŻ:
Kto zyskał, a kto stracił na Polskim Ładzie?
Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie, obniżenie pierwszej stawki PIT, z 17 do 12 proc. i wprowadzenie wyższego progu podatkowego - 120 tys. zł, to trzy kwestie, które mają pozytywny efekt.
Zmiany najbardziej odczuwają przeciętnie zarabiające rodziny. Dla nich Polski Ład spowodował zwiększenie zawartości portfela z 76 do 82 proc. pełnej pensji (w stosunku do 2021 r.). W tej kategorii Polska awansowała w rankingu państw europejskich o dziewięć miejsc, z pozycji 20. na 11.
— poinformowała doradca podatkowy, dyrektor w Vialto Partners Joanna Narkiewicz-Tarłowska.
Wyjaśniła, że w przypadku przeciętnie sytuowanej rodziny, w której pracuje jeden z małżonków i odliczana jest ulga na dwójkę dzieci, „w ogóle nie będzie podatku. Jednak pozostałe obciążenia, czyli składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, pochłaniają około 18 proc. pełnej pensji”.
Na zmianach podatkowych stracili natomiast zamożni single, których wynagrodzenie netto zmniejszyło się z 66 do 62 proc. w porównaniu z 2021 r.
Wynagrodzenie powyżej europejskiej średniej
Co ciekawe, eksperci Vialto Partners wskazują, że po raz pierwszy wynagrodzenie netto Polaków znalazło się powyżej europejskiej średniej - oznacza to, że nawet dobrze zarabiający singiel, który odnotował straty z tytułu Polskiego Ładu, zarabia więcej od średniej europejskiej.
wkt/rp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/619119-pensje-netto-polakow-lekko-powyzej-europejskiej-sredniej