Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 75 pb. do odpowiednio do 1,25 proc., 1,5 proc. i 0,75 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC powtórzył, że dalsze podwyżki stóp proc. będą konieczne na najbliższych posiedzeniach.
CZYTAJ TAKŻE:
Rada Prezesów postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 75 pb. Ten istotny krok przybliża przejście od obecnego poziomu stóp procentowych o wysoce łagodzącym oddziaływaniu do poziomów, które zapewnią, aby inflacja wkrótce powróciła do przyjętego przez EBC celu wynoszącego 2 proc. w średnim okresie. Opierając się na aktualnej ocenie, Rada Prezesów przewiduje, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe, co ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Rada Prezesów będzie regularnie poddawać przyjęty kierunek polityki pieniężnej ponownej ocenie w świetle napływających informacji i zmieniających się perspektyw inflacji. Przyszłe decyzje Rady w sprawie podstawowych stóp procentowych nadal będą zależeć od danych i zapadać z posiedzenia na posiedzenie
— napisano w komunikacie.
Rada Prezesów podjęła dzisiejszą decyzję i przewiduje dalsze podwyżki stóp procentowych, ponieważ inflacja pozostaje zdecydowanie zbyt wysoka i prawdopodobnie przez dłuższy czas będzie przekraczać docelowy poziom. Według szacunków flash Eurostatu w sierpniu inflacja wyniosła 9,1 proc. Nadal windują ją gwałtowny wzrost cen energii i żywności, presja popytowa w pewnych sektorach spowodowana ponownym otwieraniem się gospodarki oraz zatory podażowe. Presja cenowa dalej się nasilała i rozszerzała na wszystkie sektory gospodarki i inflacja w najbliższym okresie może jeszcze wzrosnąć. W miarę jak obecne czynniki proinflacyjne będą z czasem wygasać, a normalizacja polityki pieniężnej – wpływać na gospodarkę i kształtowanie cen, inflacja będzie się obniżać. Jeśli chodzi o dalsze perspektywy, eksperci EBC znacznie zrewidowali w górę projekcje inflacji i obecnie oczekuje się, że wyniesie ona średnio 8,1 proc. w 2022 r., 5,5 proc. w 2023 r. i 2,3 proc. w 2024 r.
— dodano.
EBC obniżył projekcje wzrostu PKB.
Najnowsze dane wskazują na znaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego w strefie euro, po odbiciu w pierwszej połowie 2022; przy czym przewiduje się, że w dalszej części roku i pierwszym kwartale 2023 r. gospodarka będzie w stanie stagnacji. Bardzo wysokie ceny energii zmniejszają siłę nabywczą dochodów ludności, a zatory podażowe, mimo że się zmniejszają, nadal ograniczają aktywność gospodarczą. Ponadto niekorzystna sytuacja geopolityczna, zwłaszcza nieuzasadniona agresja Rosji wobec Ukrainy, odbija się na zaufaniu przedsiębiorstw i konsumentów. Te perspektywy odzwierciedlono w najnowszych projekcjach eksperckich dotyczących wzrostu gospodarczego, które na pozostałą część bieżącego roku i cały rok 2023 zrewidowano mocno w dół. Obecnie eksperci przewidują, że gospodarka odnotuje wzrost o 3,1 proc. w 2022 r., 0,9 proc. w 2023 i 1,9 proc. w 2024 r.
— napisano.
Po ogłoszeniu decyzji kurs euro rośnie o 0,32 proc. wobec dolara do 1,0007. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 1 pb do 1,58 proc.
Następne posiedzenie EBC odbędzie się 27 października.
Analityk PIE komentuje decyzję EBC
Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że Europejski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe po raz drugi.
Podwyżki mają na celu zwalczyć inflację. Wyższe stopy pogarszają jednak sytuację mocno zadłużonych krajów Południa
— wyjaśnił.
Ekspert przypomniał, że inflacja HICP w strefie euro wzrosła w sierpniu z 8,9 do 9,1 proc. – to o 7,1 pkt. proc. powyżej celu inflacyjnego EBC (2 proc.).
Spodziewamy się, że skala kolejnych podwyżek będzie ograniczona
— ocenił Klucznik.
Dodał, że odcięcie od rosyjskiego gazu oznacza recesję w strefie euro.
Klucznik powołał się na szacunki Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, według których gospodarka Niemiec skurczy się w przyszłym roku o 0,7 proc. Recesja oznacza spadek popytu i wyhamowanie wzrostu cen - zaznaczył ekspert.
Jak wskazał, podwyżki stóp procentowych wywierają także rosnącą presję na wysoko zadłużone kraje Południa.
Obecnie rentowność włoskich obligacji 10-letnich wynosi 3,9 proc. To o 2,3 pkt. proc. więcej niż dla długu Niemiec pomimo wspólnej stopy procentowej – ta różnica to premia za ryzyko na długu
— wyjaśnił.
Zdaniem Klucznika, aby ustabilizować sytuację, Europejski Bank Centralny będzie aktywnie reinwestować środki z programu PEPP.
Będą one przeznaczane na zakup obligacji z najbardziej narażonych krajów
— podsumował.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/613578-ebc-znow-podnosi-stopy-procentowe-w-strefie-euro