Średni roczny rachunek za energię w 16 krajach UE jest wyższy niż miesięczna płaca dla osób pracujących z najniższymi zarobkami. Ujawniła to Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), organizacja zrzeszająca związki zawodowe w Europie - informuje agencja Belga.
CZYTAJ TAKŻE:
Ogromne koszty rachunków za prąd
Pracownicy pracujący za najniższe pensje w szesnastu krajach europejskich muszą odłożyć pełną miesięczną pensję, aby móc opłacić rachunki za energię. Dane ETUC pokazują, że w Belgii pracownicy o najniższych zarobkach muszą teraz pracować 37 dni, aby zapłacić roczny rachunek za energię elektryczną i gaz. W Holandii jest to 48 dni, w Niemczech 33 dni.
Najdłużej muszą pracować najsłabiej opłacani pracownicy z Czech – 65 dni, oraz Grecji i Estonii – w obu krajach po 54 dni.
Czas na uczciwe podwyżki płac i ograniczenie cen energii
— podkreśla Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC).
Ministrowie energetyki UE spotkają się w piątek, aby omówić możliwe środki zaradzenia wysokim cenom energii, takie jak np. pułap cenowy dla gazu.
wkt/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/613426-szokujaco-wysokie-rachunki-za-energie-w-16-krajach-ue