Po godz. 11. rząd rozpoczął posiedzenie, podczas którego ministrowie zajmą się m.in. przepisami o wsparciu gospodarstw domowych w pokryciu części kosztów ogrzewania. Odbędzie się też debata o zaostrzeniu przepisów ws. przestępców zrzucających odpady do rzek.
CZYTAJ TAKŻE:
Będą ostrzejsze kary za wrzucanie odpadów do rzek?
Po godz. 11. we wtorek rząd rozpoczął posiedzenie, podczas którego ministrowie zajmą się m.in. przepisami o wsparciu gospodarstw domowych w pokryciu części kosztów ogrzewania. Odbędzie się też debata o zaostrzeniu przepisów ws. przestępców zrzucających odpady do rzek.
Dyskusję na temat sposobów zaostrzenia przepisów dotyczących sytuacji zrzutów substancji chemicznych do rzek i do jezior zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów odbędzie się specjalna debata, jak zaostrzyć przepisy wobec przestępców zrzucających odpady do rzek. Kary powinny być surowsze
— powiedział wówczas premier.
Modernizacja podmiotów leczniczych
Ministrowie zajmą się też projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych. Jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia, które jest wnioskodawcą projektu, wprowadzenie tego programu umożliwi modernizację, przebudowę lub doposażenie podmiotów leczniczych w ramach subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.
Regulacja ma umożliwić również finasowanie działań w obszarach: wsparcie rozwoju infrastruktury udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, wymiana łóżek szpitalnych i wsparcie infrastruktury ratownictwa medycznego. Działania mają na celu zwiększenie dostępności i podniesienie jakości świadczonych usług medycznych, poprawę komfortu pacjentów oraz zapewnienie warunków do racjonalnego, nowoczesnego, kompleksowego i skutecznego leczenia.
Rada Ministrów będzie debatować też nad projektem nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Jak argumentują autorzy dzięki odpowiedniej nowelizacji przepisów możliwe będzie znaczące przyśpieszenie długotrwałego procesu licencjonowania elektrowni jądrowej oraz w konsekwencji ograniczenie ryzyk inwestycyjnych i zmniejszenie kosztów procesu inwestycyjnego związanego z jej budową.
Wśród zmian, jakie mają zostać zaproponowane, ma się znaleźć rozszerzenie katalogu inwestycji towarzyszących z ustawy inwestycyjnej, w szczególności o inwestycje niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy elektrowni jądrowej. Planuje się też sprecyzowanie przepisów dotyczących decyzji zasadniczej oraz przesunięcie jej na wcześniejszy etap procesu licencjonowania elektrowni jądrowej, czy np. wydłużenie terminu ważności decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji.
Rząd ma też zająć się informacją ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i środowiska dotyczącą sytuacji sektora energetycznego. Z kolei minister obrony narodowej przedstawi informację dotyczącą sytuacji w Ukrainie.
Cel projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła
Z opublikowanego we wtorek porządku obrad Rady Ministrów wynika, że rząd zajmie się projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
(…) proponowany projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw ma na celu zapewnienie wsparcia dla indywidualnych gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynkach paliw i energii, w tym kosztów ogrzewania. Kluczowe zagadnienie stanowiące podstawę projektowanej ustawy dotyczy wprowadzenia mechanizmu wsparcia finansowego w postaci dodatku dla właścicieli niektórych indywidualnych źródeł ciepła (..)
— podano w informacji na temat projektowanej ustawy w opublikowanym na stronach Kancelarii Premiera RP wykazie prac legislacyjnych.
Jak wynika z informacji z wykazu, w ustawie zostanie zaproponowane wsparcie finansowe w postaci jednorazowego dodatku dla posiadaczy niektórych indywidualnych źródeł ciepła wspomoże te gospodarstwa domowe, dla których główne źródło ciepła zasilane jest biomasą (pellet drzewny, drewno kawałkowe, brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż) albo skroplonym gazem LPG (propan butan) albo olejem opałowym.
Zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na pellet drzewny, drewno kawałkowe lub inną biomasę, w szczególności: brykiet drzewny, słomę, ziarna zbóż i nimi zasilane albo kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG albo kocioł olejowy
— podano w wykazie.
Jakie rozwiązania wprowadza nowa propozycja?
W informacji poświęconej projektowi ustawy dodano, że warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Po drugie, projekt ustawy wprowadza rozwiązanie mające na celu wprowadzenie mechanizmu ustalania przez przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące działalność w zakresie wytwarzania ciepła, tzw. taryfy z rekompensatą dla odbiorców ciepła z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Dla odbiorców tej grupy ograniczony zostaje wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody użytkowej do ustalonego poziomu. Rekompensata pozwoli na ograniczenie wzrostu ceny ciepła dla tych odbiorców pomimo rosnących kosztów przedsiębiorstw energetycznych wytwarzających ciepło
— wyjaśniono w informacji na stronach KPRM.
Dodano także, że rekompensaty wypłacane będą w okresie sezonu grzewczego od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/610684-obrady-rzadu-ostrzejsze-kary-za-wrzucanie-odpadow-do-rzek