W Sejmie dojdzie do wysłuchania publicznego ws. nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jakie będzie to miało znaczenie dla realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego? Komu zależy na walce z tym projektem?
Nowelizacja, której zapisy rząd Mateusza Morawieckiego przyjął na początku czerwca budzi liczne kontrowersje, a przeciwko niej protestują głównie przeciwnicy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z prowadzącą do niego infrastrukturą kolejową. Im bliżej głosowania w Sejmie, tym większą aktywności na polu deprecjonowania zasadności budowy CPK przejawia opozycja z Donaldem Tuskiem na czele, który już zapowiedział jako przewodniczący PO, że – choć sam głosu w Sejmie nie ma – jego posłowie będą głosować przeciw
– czytamy na wGospodarce.pl.
Co budzi kontrowersje? Otóż nowelizacja znosi tzw. „zasadę korzyści”, stosowaną w wywłaszczeniach od 1998 roku. W skrócie polegała ona na tym, że posiadacz nieruchomości – np. gruntów rolnych mógł oczekiwać odszkodowania nie na poziomie rzeczywistej rynkowej wartości nieruchomości, ale na takiej jaką nieruchomość zyskiwała po przeznaczeniu jej na cele wywłaszczeniowe. W oczywisty sposób takie naliczanie rekompensat wywłaszczeniowych faworyzowało np. posiadaczy ogromnych areałów nieużytków rolnych, a krzywdziło osoby, które musiały opuścić swoje domostwa z niewielką przydomową działką – informuje portal.
Bonus pieniężny
Zgodnie z planowanymi przepisami osoby wywłaszczone mają otrzymać bonus pieniężny, który pokryje koszty przeprowadzki i czynności prawnych.
Nowelizacja zmienia zasady i ściśle wiąże wysokość rekompensaty z wartością rynkową nieruchomości, a dodatkowo do takiej wartości zawsze dodawany będzie bonus pieniężny, który wyniesie bazowo 20 proc. wartości nieruchomości. Bonus w wysokości 40 proc. dotyczyć będzie wartości budynków zlokalizowanych na nieruchomości oraz wartości lokalu mieszkalnego. Początkowo wartość bonusów miała wynieść 10 proc. i 20 proc., ale w odpowiedzi na wnioski mieszkańców w toku prac legislacyjnych zostały zwiększone. (…) Dodatkowo aby zapewnić słuszny charakter odszkodowania, w nowelizacji przewidziane zostały kolejne dwa zabezpieczenia dla osób wywłaszczanych:
— przysługiwać będzie roszczenie do sądu cywilnego o szkodę rzeczywistą w zakresie szerszym niż wynika to z odszkodowania. Z rozwiązania tego będzie mógł skorzystać np. przedsiębiorca, dla którego wywłaszczenie spowodowało wyjątkowo wysokie szkody, nie rekompensowane odszkodowaniem.
— jeżeli wysokość odszkodowania za nieruchomość zamieszkałą będzie niższa niż ustalone ustawowo wskaźniki, przysługiwać będzie zwiększenie odszkodowania do poziomu pozwalającego na odtworzenie sytuacji mieszkaniowej (może to być nawet 100 proc. wzrost wysokości odszkodowania), zależnie od liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Obowiązywać tu będzie kryterium zameldowania na pobyt stały w okresie poprzedzającym wywłaszczenie. Rozwiązanie to ograniczono do osób bliskich właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu
– czytamy.
CZYTAJ WIĘCEJ NA WGOSPODARCE.PL
mly/wGospodarce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/609197-sprawdz-kto-dzis-walczy-z-realizacja-cpk