Jak dowiaduje się nieoficjalnie portal wPolityce.pl, nie będzie obowiązkowego mechanizmu dzielenia się gazem w Unii Europejskiej. To jeden z wynegocjowanych przez Polskę punktów przed wtorkowym nadzwyczajnym spotkaniem ministrów energii państw UE.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nieoficjalnie: Kraje UE porozumiały się w sprawie planu dotyczącego oszczędzania gazu. Co zakłada dokument?
CZYTAJ TAKŻE: Prezes PiS cytowany w niemieckich „Wiadomościach”! Pokazano odpowiedź J. Kaczyńskiego na propozycję Berlina w sprawie gazu
We wtorek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów energii państw Unii Europejskiej. Jego tematem ma być m.in. propozycja Komisji Europejskiej zakładająca obowiązkową redukcję zużycia gazu w przypadku sytuacji kryzysowej w UE związanej z dostawami błękitnego paliwa.
Tłem spotkania jest agresja Rosji na Ukrainę. UE obawia się, że w odwecie za unijne sankcje Kreml zdecyduje się odciąć państwa Unii od dostaw surowca. W rezultacie, zimą może zabraknąć gazu.
W odpowiedzi na to Komisja przygotowała plan kryzysowy. Zakłada on wezwanie do ograniczenia przez państwa członkowskie UE zużycia gazu ziemnego o 15 proc. między 1 sierpnia 2022 r. a 31 marca 2023 r. W założeniu państwa UE miałyby zobowiązywać się do osiągnięcia tego celu dobrowolnie. KE chce też mieć możliwość ogłoszenia unijnego „stanu ostrzegawczego”, podczas którego byłoby to już obowiązkowe.
W nocy z poniedziałku na wtorek niemiecka agencja dpa, powołując się na źródła dyplomatyczne w Brukseli, poinformowała że przedstawiciele państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie planu dotyczącego ograniczenia zużycia gazu ziemnego.
Dokument zakłada, zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, ograniczenie zużycia gazu ziemnego w okresie od 1 sierpnia 2022 roku do 31 marca 2023 r. o 15 procent.
olnk/wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/608095-news-nie-bedzie-przymusowego-mechanizmu-dzielenia-sie-gazem