Dzięki tarczy antyinflacyjnej tempo wzrostu cen konsumenta w 2022 r. obniży się w ujęciu średniorocznym o 3,2 pkt proc. - podano w opublikowanym we wtorek raporcie o inflacji NBP.
CZYTAJ TAKŻE:
Działanie Tarczy Antyinflacyjnej
Ocenia się, że w wyniku bezpośredniego oddziaływania Tarczy Antyinflacyjnej tempo wzrostu cen konsumenta w 2022 r. obniży się w ujęciu średniorocznym o 3,2 pkt proc. względem scenariusza nieuwzgledniającego tego pakietu oraz wzrośnie w podobnej skali w 2023 r.
— podano w raporcie.
Według raportu koszt ustaw uchwalonych w ramach Tarczy Antyinflacyjnej dla finansów publicznych, obejmujących wspomniane zmiany podatkowe oraz wypłatę dodatków osłonowych i rekompensat dla sprzedawców gazu, jest szacowany na 1,5 proc. PKB.
Przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna utrzymana będzie co najmniej do końca 2023 r., to szczytu inflacji można się spodziewać latem br., a jej poziom będzie nieco wyższy niż odczyt czerwcowy - powiedział we wtorek dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar.
Przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego uczestniczący we wtorkowej konferencji odpowiadali na pytania m.in. o to, kiedy w tym roku pojawi się „górka inflacyjna” i jakiej wartości inflacji można się spodziewać.
Dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar zauważył, że zależeć to będzie od tego, kiedy zostałaby wycofana tarcza antyinflacyjna. Ocenił, że jest dość prawdopodobne, iż będzie ona wycofywana stopniowo. Dodał, że coraz bardziej prawdopodobne jest również to, że będzie ona utrzymana co najmniej do końca 2023 roku.
Wówczas tego wzrostu silnego inflacji spowodowanego wycofaniem wszystkich rozwiązań tarczy w październiku nie będzie i można przyjąć, że szczyt inflacji będzie latem tego roku, w lipcu, sierpniu, trochę może we wrześniu
— wskazał dyrektor.
Szpunar dodał, że „poziom tej inflacji będzie nieco tylko wyższy niż odnotowany w czerwcu”. 1 lipca Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc.
Dyrektor zwrócił uwagę, że pewnym sygnałem, że prawdopodobnie osiągamy apogeum inflacji jest m.in. to, że spadają ceny paliw. Przyznał jednocześnie, że w przypadku żywności można się jeszcze spodziewać wzrostu ich cen.
Wicedyrektor departamentu analiz i badań ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski był również pytany jak ostatnia podwyżka stóp procentowych przez RPP wpływa na projekcję inflacji.
Mamy mnożnik krótko i długookresowy. W krótkim okresie wzrost stóp procentowych o 100 punktów bazowych obniża inflację o 0,2 pkt. proc., w dłuższym okresie nawet do 0,4 pkt. proc. Ten wzrost o 50 pkt. bazowych można zakładać, że obniża inflację gdzieś o 0,2 pkt. proc.
— mówił Kotłowski.
Wsparcie dla kredytobiorców
Sejm w lipcu poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Do ustawy wprowadzono m.in. zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października br. W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc. Do 0 proc. jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.
Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.
wkt/tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/606261-tak-dziala-tarcza-antyinflacyjna-nbp-o-tempie-wzrostu-cen