Zmiana ustawy dotyczącej elektrowni wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.
CZYTAJ TAKŻE: Rząd dyskutował o wyzwaniach polityki energetycznej państwa. Müller: Sytuacja geopolityczna stawia przed Polską szereg wyzwań
Moskwa: Zmiana nie będzie blokowała inwestycji, a z drugiej strony uwzględni głos społeczności
Zmiana z jednej strony nie będzie blokowała inwestycji, z drugiej strony będzie uwzględniało to głos społeczności
— wskazała.
Jak wyjaśniła, zmiana pozwali budować wiatraki bliżej, uwalniając tereny do budowy farm wiatrowych i potencjał społeczności lokalnych.
Według niej projekt opisuje szczegółowo relacje między sieciami wysokiego napięcia a lądową energetyka wiatrową.
Otwieramy szanse i potencjał w różnych scenariuszach pomiędzy 6 a 10 GWh do 2030 r. Liczymy, że będą się rozwijały nie tylko dynamicznie, ale z akceptacją społeczną
— podkreśliła minister.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. Przewidziano, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
W założeniach projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw opublikowanych wcześniej w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów wskazano, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).
Utrzymana ma być podstawowa minimalna odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego – nie mniejsza niż wyznaczona zgodnie z „zasadą 10H+”, ale MPZP będzie mógł określać inną odległość, „mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej z uwzględnieniem określonej w projekcie nowelizacji bezwzględnej minimalnej odległości bezpieczeństwa”.
Wprowadzona ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 2016 r. tzw. zasada 10H przewiduje obecnie zakaz wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody - parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 oraz leśnych kompleksów promocyjnych. Zakaz działa w dwie strony, ponieważ zakazane jest również wznoszenie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych. 10H jest zdefiniowane jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty.
„Priorytetem naszej polityki energetycznej jest dywersyfikacja energii”
Dzięki nowelizacji, odblokowaniu ustawy 10H inwestycje w lądową energetykę wiatrową będą powstawały przy decydującym głosie lokalnych społeczności i uwzględnieniu kwestii środowiskowych
— powiedziała podczas konferencji prasowej w KPRM szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa.
Priorytetem naszej polityki energetycznej jest dywersyfikacja energii
— zaznaczyła w swoim wystąpieniu minister.
Nowe inwestycje w lądową energetykę wiatrową pozwolą nam na dywersyfikację źródeł energii
— dodała.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/605384-ustawa-wiatrakowa-przyjeta-przez-rzad-zasada-10h