„Pierwsza farma wiatrowa Grupy ORLEN na Bałtyku rozpocznie produkcję w 2026 r. Chcemy wykorzystywać te doświadczenia także na Litwie i Łotwie” - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skąd wysokie ceny paliw? Prezes Orlenu wymienił najważniejsze powody! Odniósł się też do dużych zysków koncernu
Pierwsza farma wiatrowa Grupy ORLEN na Bałtyku rozpocznie produkcję w 2026 r. Chcemy wykorzystywać te doświadczenia także na Litwie i Łotwie. ORLEN Latvija, jeden z najważniejszych dostawców paliw na Łotwie, został jednym z założycieli Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej
— przekazał prezes Obajtek na Twitterze.
CZYTAJ WIĘCEJ: Orlen kupuje trzy lądowe farmy wiatrowe na Pomorzu! Koncern przejmuje je od funduszy inwestycyjnych z Hiszpanii
Baltic Power zakończyło badania geotechniczne pod offshore
W zeszłym tygodniu spółka Baltic Power - należąca do PKN Orlen i kanadyjskiego Northland Power - sfinalizowała badania geotechniczne na obszarze projektowanej farmy wiatrowej na Bałtyku i trasie wyprowadzenia mocy na ląd.
Badania dna morskiego przez dziewięć miesięcy prowadziło 13 specjalistycznych jednostek. Pomiary prowadzone były na liczącym ponad 130 km kw. obszarze farmy oraz liczącej ponad 30 km trasie kablowej wyprowadzającej moc z morza na ląd.
Jak podkreślił Orlen, w ramach prac zespół kilkuset badaczy, techników i operatorów wykonał tysiące pomiarów i sondowań. Łącznie statki biorące udział w kampanii pracowały ponad 20 tys. godzin. W tym czasie wykonano kilka tysięcy metrów specjalistycznych wierceń w miejscach planowanych posadowień elementów infrastruktury farm. Ich głębokość w zależności od miejsca prowadzenia badań sięgała nawet kilkudziesięciu metrów.
Uzyskane wyniki pozwalają na finalizację projektu fundamentów dla ok. 70 turbin wiatrowych, morskich stacji elektroenergetycznych oraz ich połączenia kablowego z infrastrukturą przesyłową na lądzie - zaznaczył płocki koncern. Jak poinformował, uzyskana dokumentacja stanowi jeden z kluczowych elementów opracowywanego obecnie finalnego projektu farmy, w tym rozmieszczenia turbin wiatrowych, stacji energetycznych oraz kabli.
Od grudnia 2021 r. nad projektem fundamentów turbin wiatrowych pracuje na zlecenie Baltic Power firma JBO, jeden z najbardziej doświadczonych na rynku dostawców w zakresie projektowania konstrukcji dla morskich farm wiatrowych - zaznaczył Orlen.
Koncern podkreślił, że dzięki danym uzyskanym podczas badań geotechnicznych i dotychczasowym pracom firma przygotowuje finalny projekt, a co za tym idzie również wybór technologii dla posadowienia elementów farmy. Równocześnie z pracami projektowymi prowadzony jest proces przetargowy na dostawcę fundamentów, który spółka planuje zakończyć jeszcze w 2022 r.
olnk/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/603595-obajtek-w-2026-r-pierwsza-farma-wiatrowa-orlen-na-baltyku