W dniach 9-10 czerwca 2022 r. w Warszawie odbędzie się konferencja „Green Conservatism”. Podczas dwóch dni dyskusji polscy i zagraniczni eksperci porozmawiają na tematy związane z energetyką i klimatem, które coraz częściej znajdują się w centrum europejskiej polityki. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Instytut im. Kazimierza Promyka oraz think-tank New Direction.
Kwestie związane z energetyką i klimatem od dłuższego czasu wpływają na tematy debaty publicznej w Europie, nie schodząc z ust polityków, komentatorów i ekspertów Starego Kontynentu. Szczególne emocje wywołuje inicjatywa Europejskiego Zielonego Ładu forsowana przez Komisję Europejską. Kontrowersje wzbudzają niektóre założenia strategii, dotyczące w szczególności transformacji energetycznej unijnych państw. Rosyjska agresja na Ukrainę ożywiła natomiast kwestię bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Uzależnienie wielu czołowych europejskich państw od surowców importowanych z Rosji czy rosnące ceny energii zmuszają do zastanowienia nad dotychczasowymi założeniami polityki klimatycznej i energetycznej na Starym Kontynencie.
Receptą na pojawiające się problemy może być ruch zielonego konserwatyzmu, który podchodzi do kwestii klimatu i energetyki z pragmatycznego, praktycznego i zrównoważonego punktu widzenia. Od energii jądrowej do wodoru, od wiatru do czystego węgla – zieloni konserwatyści są w czołówce zwolenników nowych technologii, która pozwoli dążyć do niezależności energetycznej i realizacji zielonych celów. Już w najbliższy czwartek i piątek (9-10 czerwca) o pomysłach zielonych konserwatystów na politykę klimatyczną i energetyczną porozmawiają prelegenci międzynarodowej konferencji „Green Conservatism” organizowanej przez Fundację Instytut im. Kazimierza Promyka i think-tank New Direction. Wśród zaproszonych gości są m.in. Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, przedstawiciele kierownictw Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz KPRM, europarlamentarzyści z Hiszpanii, Holandii i Polski, menadżerowie oraz eksperci z dziedziny energetyki i klimatu.
„Green Conservatism” to konferencja, która ma na celu przybliżenie idei zielonego konserwatyzmu. Przez dwa dni, w ramach 9 paneli tematycznych o wyzwaniach i perspektywach dla klimatu i energetyki będą dyskutować ze sobą politycy, eksperci i komentatorzy z całej Europy. Cieszymy się, że jako Instytut im. Kazimierza Promyka możemy współorganizować tak istotne wydarzenie z punktu widzenia europejskiej debaty publicznej
— mówi Weronika Dumin, Prezes Fundacji Instytut im. Kazimierza Promyka.
Ponadto podczas pierwszego dnia konferencji, w czwartek 9 czerwca będzie miał swoją premierę raport „Przegląd polityk klimatycznych wybranych państw europejskich” przygotowany przez przez ekspertów Instytutu im. Kazimierza Promyka. Analizie zostały poddane działania 7 europejskich państw w obszarach klimatu i energetyki. Ostatni rozdział raportu stanowi zbiór najważniejszych rekomendacji w tych dziedzinach dla Polski.
gim, informacja prasowa
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/601907-ciekawa-konferencja-green-conservatism