Konsekwencje rosyjskiej wojny przeciw Ukrainie są tragiczne dla gospodarek narodowych i gospodarki globalnej; a zanieczyszczenia wód, powietrza i ziemi z uwagi na działania wojenne stwarzają ryzyko dla życia i zdrowia obywateli - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau otwierając konferencjĘ OBWE.
CZYTAJ TAKŻE:
Rau: Doszło do wydarzeń, które zagroziły istotnym wartościom OBWE
Konferencja „Promocja bezpieczeństwa i stabilności na obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - OBWE - poprzez zrównoważone ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19” rozpoczęła się w poniedziałek w Łodzi. W inauguracji wzięła udział też m.in. sekretarz generalną OBWE Helga Schmid oraz minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Rusłan Striłec.
Rau podkreślił, że podczas rozmów w Łodzi poruszany będzie temat bezpieczeństwa energetycznego, ochrony klimatu i środowiska, wsparcia innowacji technologicznych, a także współpracy przy tworzeniu „zielonej gospodarki”.
Szef polskiej dyplomacji przewodniczący obecnie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie podkreślił, że „obecnie doświadczamy wyjątkowego okresu działania OBWE”.
Doszło do szeregu wydarzeń, które zagroziły istotnym wartościom OBWE i cała de facto architektura bezpieczeństwa Europy obecnie jest podważana przez rosyjską agresję wojskową przeciwko suwerennemu państwu - Ukrainie
— powiedział.
Wpływ rosyjskiej agresji na światową gospodarkę, środowisko i klimat
Jak mówił, destabilizujący efekt tej wojny ma wpływ na światową gospodarkę i zwiększa ryzyka dla środowiska i klimatu.
Zniszczenie i chaos dominują wszędzie tam, gdzie zaangażowane są wojska rosyjskie. Konsekwencje wojny dla gospodarek narodowych i (gospodarki) globalnej są tragiczne
— powiedział Rau.
Dodał, że „rynki finansowe są wstrząśnięte, szczególnie te z obszaru krajów OBWE, które będą potrzebowały czasu, aby jeszcze w ogóle podnieść się po pandemii”.
Zaznaczył, że zgodnie z międzynarodowymi szacunkami Ukraina w wyniku wojny straciła około 1/3 siły roboczej. A perspektywy gospodarcze i środowiskowe dla tego kraju są niepokojące.
Zanieczyszczenie wód, powietrza i ziemi z uwagi na działania wojenne stwarzają bezpośrednie ryzyko dla życia i zdrowia obywateli
— podkreślił Rau.
Stwierdził, że poważne ryzyka stwarzają: pogarszający się poziom bezpieczeństwa nuklearnego, niepewność dostaw żywności i niestabilny rynek wymian produktów i energii.
W łódzkiej konferencji OBWE mają uczestniczyć reprezentanci ponad 30 państw członkowskich, przedstawiciele innych krajów członkowskich będą brać udział w spotkaniu w formule online.
Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powstała 1 stycznia 1995 r. Oprócz państw Europy należą do niej m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan i Mongolia, w sumie to 57 krajów. Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach bezpieczeństwa: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. W tym roku pracom OBWE przewodniczy Polska.
CZYTAJ TAKŻE:
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/599660-rau-na-konferencji-obwetragiczne-konsekwencje-agresji-rosji