Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2022 roku wzrósł o 8,5 proc. rdr wobec wzrostu o 7,6 proc. rdr w IV kw. 2021 r. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w I kw. o 2,4 proc.
Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kw. 2022 r. PKB wzrósł o 8,1 proc. rdr.
Pełne dane o PKB w I kw. GUS poda 31 maja.
Pekao: polskie PKB o 8 proc. większe niż przed pandemią
Polskie PKB w I kw. 2022 r. jest o 8 proc. większe niż przed pandemią. Nawet w bardzo negatywnych scenariuszach wzrost PKB w Polsce w tym roku utrzyma się wyraźnie powyżej 3 proc. - ocenili we wtorek analitycy Banku Pekao S.A., komentując szacunek flash GUS.
Analitycy Banku Pekao S.A. zwracają uwagę w komentarzu do szacunku GUS, że PKB w I kwartale wzrósł powyżej konsensusu wynoszącego 8,1 proc. r/r i ich prognozy wzrostu o 7,9 proc. r/r.
Sam I kwartał zamknął się imponującym wynikiem, bo wzrostem o 2,4 proc. kw/kw po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych. Tym samym, polska gospodarka jest o 8 proc. większa niż przed pandemią
— zwrócili uwagę analitycy.
Zaznaczyli, że szczegóły PKB za I kwartał poznamy za dwa tygodnie, a w tej chwili można jedynie spekulować na temat przyczyn zaskoczenia.
Niezależnie od tego, jaki czynnik zadecydował o „przepchnięciu” wzrostu PKB przez 8 proc., oglądamy gospodarkę w lusterku wstecznym
— stwierdzili analitycy.
Według specjalistów można wysnuć dwa istotne wnioski na przyszłość.
Po pierwsze „bilans ryzyk dla wzrostu gospodarczego na najbliższe miesiące kształtuje się negatywnie”.
Obok bezpośrednich skutków wojny na Ukrainie oraz prawdopodobnego pogorszenia koniunktury w europejskim przemyśle można wymienić zacieśnienie monetarne i powszechnie oczekiwaną słabość konsumpcji prywatnej
— wskazali.
Zaznaczyli, że spodziewane odblokowanie KPO również nie zmieni faktu, że inwestycje publiczne w tym roku czeka hamowanie.
Po drugie, wynik tego roku będzie ukształtowany przede wszystkim przez wspomniane „lusterko wsteczne”, bowiem w średniorocznym wzroście PKB więcej waży końcówka roku poprzedniego i pierwszy kwartał danego roku niż jego reszta - dodali analitycy.
Ich zdaniem oznacza to, że nawet w bardzo negatywnych scenariuszach wzrost PKB w Polsce w tym roku utrzyma się wyraźnie powyżej 3 proc.
Zważywszy na rysujące się (i widoczne już od pewnego czasu) ryzyka dla wzrostu, od kilku miesięcy staraliśmy się do ścieżki PKB podchodzić konserwatywnie. Nasze podejście się nie zmieniło, natomiast punkt odniesienia przesuwał się wyżej. Obecnie szanse na to, że PKB Polski wzrośnie w tym roku o ok. 3 proc. są czysto matematyczne. My po ostatnich danych zdecydowaliśmy się na korektę ścieżki PKB i spodziewamy się, że PKB wzrośnie o 4,5 proc. w tym roku i 2,1 proc. w przyszłym. Dołek cyklu powinien wypaść nie w IV kwartale br., a raczej za rok (czyli w I kwartale 2023)
— stwierdzili eksperci Banku Pekao S.A.
Analitycy wskazali również, że z punktu widzenia RPP dzisiejsza publikacja GUS stanowi jednoznaczny sygnał dla kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej. Przypomnieli, że zdaniem banku centralnego gospodarka jest w na tyle dobrym stanie, by planowane zacieśnienie monetarne nie doprowadziło do recesji.
PKO BP: Polska jest liderem postpandemicznego wzrostu w Unii Europejskiej
Polska jest liderem postpandemicznego wzrostu w Unii Europejskiej – podali ekonomiści PKO BP w mediach społecznościowych. Z zamieszczonego tam wykresu wynika, że polski PKB wzrósł najmocniej w UE od wybuchu pandemii.
Polska liderem postpandemicznego wzrostu w Unii Europejskiej
— podali ekonomiści PKO BP na swoim profilu na Twitterze. Z zamieszczonego przy wpisie wykresu wynika, że w I kw. 2022 roku Produkt Krajowy Brutto był o 8,1 proc. wyższy w stosunku do IV kw. 2019 roku.
Druga pod względem zmiany poziomu PKB od wybuchu pandemii do końca I kw. 2022 r. była Estonia, której PKB powiększył się o 7,2 proc. Trzecia pod względem wzrostu PKB miedzy IV kw. 2019 r. a I kw. 2022 roku była Słowenia, z wynikiem 6,6 proc.
Z szacunków PKO BP na podstawie m.in. danych Eurostatu wynika, że średnia zmiana PKB w Unii europejskiej w tym okresie wyniosła 1,1 proc., a w strefie euro – 0,5 proc.
Z wykresu wynika, że 5 krajów po I kw. 2022 r. ma PKB niższe niż miało w IV kw. 2019 r. To Włochy, Słowacja, Niemcy, Czechy i Hiszpania, której produkt krajowy spadł o 3,4 proc.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/598926-gus-podal-szybki-szacunek-wzrostu-pkb
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.