Formalny wniosek o przydział pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w lipcu tego roku - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że w tym roku Polska może liczyć na 2,8 mld euro z części grantowej i 1,3 mld euro z części pożyczkowej.
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Minister Buda: Pieniądze z KPO? Końcówka wakacji, może wrzesień. To moment kiedy dojdzie do pierwszych płatności
W lipcu składamy wniosek (o przydział pieniędzy w ramach KPO - PAP). Na rozpatrzenie wniosku jest kilka tygodni przez Komisję. Jak złożymy wniosek na początku lipca, pierwsza transza trafi w tym roku. To jest 2,8 mld euro z części granatowej, to jest przeszło 11 mld zł. Z części pożyczkowej 1,3 mld euro, czyli około 6 mld zł
— powiedział szef MRiT na antenie TVP1.
Minister poinformował, że środki te zostaną przeznaczone m.in. na odnawialne źródła energii, jak offshore na Morzu Bałtyckim, miejsca w przedszkolach, likwidację białych plan w dostępie do internetu w Polsce czy infrastrukturę kolejową.
Przetargi na kolei trwają i są rozstrzygane, za chwilę będziemy świadkami realizacji tych inwestycji jeszcze przed środkami europejskimi
— stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Inflacja wzrośnie a wzrost gospodarczy spadnie?
Polsce nie grozi stagflacja, gdyż powody wzrostu cen są zewnętrzne - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Stagflacja to wzrost inflacji przy jednoczesnym spadku wzrostu gospodarczego
Według mnie nie (grozi nam stagflacja - PAP)
— powiedział Buda na antenie TVP1 zapytany czy Polsce ona grozi.
Mamy jasno zdiagnozowane przyczyny inflacji, one są zewnętrzne
— dodał.
Stwierdził, że zakończenie wojny w Ukrainie może doprowadzić do ustabilizowania sytuacji.
Główny Urząd Statystyczny poinformował pod koniec kwietnia, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 2,0 proc.
Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że podniosła prognozę inflacji w Polsce w 2022 r. do 11,6 proc., a w 2023 r. spadnie do 7,3 proc. Wcześniejsze, lutowe prognozy mówiły odpowiednio o 6,8 proc. i 3,8 proc.
Buda przedstawił oczekiwania Polski dot. akceptacji KPO
Polska oczekuje, że na początku czerwca Rada UE formalnie zatwierdzi wniosek Komisji Europejskiej o akceptacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Jak zaznaczył, „zakończyliśmy negocjacje, w środę potwierdziłem wszystkie elementy polskiego Krajowego Planu Odbudowy i to jest podstawa do zatwierdzenia tego planu przez Komisję Europejską i Radę UE”.
Wszystkie sporne sprawy, łącznie z tymi, które nas najbardziej interesują - dotyczące wymiaru sprawiedliwości, zostały uzgodnione
— podkreślił minister Buda.
Dodał, że „czekamy spokojnie” na decyzję Komisji, bo - jak wyjaśnił - to Komisja „formalnie musi zatwierdzić i iść z tym jako Komisja na Radę”.
Tam też będziemy oczekiwać zatwierdzenia, prawdopodobnie na początku czerwca
— dodał.
Jak wyjaśnił szef MRiT, sprawa formalnie musi wejść na kolegium komisarzy, a potem zostać przekazana Radzie UE do zatwierdzenia.
Jesteśmy w połowie tego procesu, ale z punktu widzenia porozumienia z KE to mamy to porozumienie, bo uzgodniliśmy wszystkie fakty, które nas różniły jeszcze kilka tygodni temu
— stwierdził minister.
W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Na czym polega porozumienie z KE? Rzecznik rządu zdradza: Jak zostanie przyjęta ustawa prezydenta, będzie wypłata środków z KPO
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/598837-minister-buda-polsce-nie-grozi-stagflacja