Apeluję do prezesów banków: przebudźcie się. Depozyty nie mogą być oprocentowane na obecnym poziomie. To niezdrowy model gospodarczy - podkreślił premier Morawiecki podczas wystąpienia ka kongresie Impact 2022. Szef polskiego rządu zapowiedział także nowe typy obligacji. Jak podkreślił, będą one korzystne dla Polaków.
CZYTAJ TAKŻE:
Oprocentowanie depozytów
Występując podczas odbywającego się w Poznaniu kongresu Impact‘22, szef rządu stwierdził, że podczas obecnego kryzysu inflacyjnego jest grupa podmiotów, która na nim zarabia i są to banki i instytucje finansowe.
Mam konkretny apel do prezesów banków - koledzy, przebudźcie się, nie może być tak, że 1 bln 250 mld (zł - PAP) depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1 - 1 proc.
— powiedział Morawiecki.
To niezdrowy model gospodarczy, kiedy bardzo dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem tej inflacji
— dodał.
Morawiecki podkreślił, że tak niskie oprocentowanie depozytów występuje nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach Europy centralnej.
Premier zaznaczył, że spotykał się z kierownictwem „największych instytucji finansowych” i dokonywali przeglądu sytuacji.
Wiem, że tam również jest pogłębiona refleksja co do tego, aby oprocentowanie depozytów w bardzo krótkim czasie poszło do góry
— powiedział.
Nowe typy obligacji
Wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że chodzi o obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP.
Chcę powiedzieć o dobrej propozycji ze strony Ministerstwa Finansów, wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark właśnie po to, aby wielkie korporacje finansowe nie były tymi, które skorzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych
— powiedział w premier Mateusz Morawiecki w środę podczas wystąpienia na kongresie Impact 2022.
Jak mówił, wkrótce pojawi się nowa obligacja, powiązana ze stopami procentowymi NBP.
Będą to nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 proc.
— powiedział premier.
Dodał, że „poza tym są obligacje o wyższym oprocentowaniu, które są już dostępne, ale będziemy je promować szerzej, nie tylko w sieci banku PKO BP, ale także w innych bankach”.
Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek, poza tym obligacje będzie można kupić przez telefon, przez internet. Będą to obligacje chroniące Polaków przed inflacją
— mówił szef rządu.
Z prezentacji, jaka pojawiła się podczas wystąpienia premiera, wynika, że zostaną także zaoferowane obligacje dwuletnie z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły nowej oferty MF mają zostać zaprezentowane w 3 dekadzie maja, a papiery trafią do sprzedaży w czerwcu.
Kredyt hipoteczny nie może być kulą u nogi
Szef rządu mówił podczas kongresu, że banki muszą rozumieć, że kredyt hipoteczny nie może być „kulą u nogi” kredytobiorców. Zwrócił uwagę, że w interesie banków jest to, aby nie miały one tak wielu klientów, którzy mają problem ze spłatą swoich zobowiązań.
Przypomniał, że rząd zaproponował rozwiązania, które mają pomóc kredytobiorcom. Program składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR.
Szef rządu zwrócił uwagę, że zaproponowanie m.in. rozwiązań dotyczących kredytobiorców pokazuje, że państwo jest aktywne, nie chowa głowy w piasek w sytuacjach kryzysowych.
Morawiecki podkreślił, że są dwa modele zarządzania kryzysowymi sytuacjami. Pierwsze to model tzw. nocnego stróża czy nawet - jak wskazał premier - drzemiącego stróża.
To było państwo naszych poprzedników partii liberalnej, państwo które przysypia, państwo minimalne
— mówił.
Premier dodał, że drugi model zarządzania, to państwo czuwające, które inicjuje różnego rodzaju mechanizmy osłonowe dla obywateli, przedsiębiorców.
Morawiecki wskazał, że takie państwo „nie chowa głowy w piasek, nie udaje, że nic się dziwnego nie dzieje na rynku - no dzieje się”.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/598034-premier-zapowiada-nowe-typy-obligacji-i-apeluje-do-bankow