Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział we wtorek, że ma nadzieję na szybkie porozumienie państw członkowskich w sprawie embarga UE na ropę naftową z Rosji. Nie wykluczył, że unijni ministrowie spraw zagranicznych uzgodnią tę kwestię w najbliższy poniedziałek.
Szefowie dyplomacji państw UE mają spotkać się w poniedziałek 16 maja w Brukseli na posiedzeniu ministerialnym.
Borrell powiedział, że jeśli ambasadorowie krajów UE nie dojdą do porozumienia w sankcji na Rosję w tym tygodniu, ministrowie spraw zagranicznych mogą spróbować przełamać impas, starając się przekonać niechętne państwa, a zwłaszcza Węgry.
4 maja Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie unijnego embarga na dostawy ropy naftowej z Rosji, jednak nie wszystkie kraje unijne są przychylne temu pomysłowi. Część z nich, w tym Węgry, wskazuje na swoje uzależnienie od dostaw surowca z Rosji.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która udała się w poniedziałek na Węgry, aby omówić z premierem Viktorem Orbanem ewentualny unijny zakaz importu surowców energetycznych z Rosji, napisała na Twitterze, że rozmowa przyniosła pewne postępy.
UE ogłosiła dotąd pięć pakietów sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.
Porozumienie ws. embarga na rosyjską ropę
Porozumienie w sprawie proponowanego embarga Unii Europejskiej na rosyjską ropę, obecnie blokowane przez Węgry, jest możliwe w ciągu tygodnia - powiedział we wtorek francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.
Myślę, że możemy zawrzeć porozumienie w ciągu tygodnia, ciężko nad tym pracujemy. To prawdopodobnie kwestia dni
— zapewnił Beaune w stacji LCI. Francja sprawuje w tym półroczu przewodnictwo w Radzie UE.
Musimy działać szybko i mówię to z przekonaniem: będzie szósty pakiet sankcji unijnych, będą one bardzo potężne i stopniowo wdrażane, zgodnie z harmonogramem, najpierw odejdziemy od rosyjskiej ropy, następnie od rosyjskich węglowodorów w ogóle
— stwierdził Beaune.
Są różne możliwości: opóźnienie (stosowania embarga - PAP) dla niektórych krajów (UE) obiektywnie znajdujących się w trudnej sytuacji, ponieważ 100 proc. ich dostaw ropy pochodzi z Rosji, oraz alternatywne gwarancje dostaw. To są dwa parametry, nad którymi pracujemy
— poinformował francuski minister.
Do przyjęcia sankcji wymagana jest jednomyślność 27 państw członkowskich UE.
Na wtorek zaplanowane zostały rozmowy telefoniczne między europejskimi przywódcami, w tym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Węgier Viktorem Orbanem – podał Beaune.
Von der Leyen, która w poniedziałek udała się do Budapesztu na spotkanie z szefem rządu Węgier, poinformowała tego dnia po rozmowach o poczynionych pewnych postępach w kwestii embarga. Węgry zwracają się do swoich unijnych partnerów o gwarancje dostaw energii w zamian za zgodę na szósty pakiet sankcji.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/597921-borrell-embargo-na-rosyjska-rope-nadzieja-na-porozumienie