Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny to cel gospodarczy numer jeden dla całej Europy, jeśli nie świata, w najbliższym czasie - poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas otwarcia XV Międzynarodowego Forum „Polsko-Ukraińskie dni biznesowe”.
Minister Buda podczas swojego wystąpienia wskazał, że po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainie wyzwaniem będzie odbudowa tego kraju po wojnie.
I to jest naprawdę wyzwanie, którego nie można przecenić. Im bardziej do tego systemowo podejdziemy, im bardziej tutaj wejdzie w to administracja po jednej i po drugiej stronie, tym lepiej dla przyszłego rozwoju zarówno Polski, jak i Ukrainy
— powiedział Buda.
Jak mówił, w biznesie ważne jest zaufanie.
Myślę, że nie ma wątpliwości, że między polskim narodem a ukraińskim zbudowaliśmy ogromne zaufanie, które będzie rzutowało na nasze relacje gospodarcze
— ocenił szef MRiT.
Odbudowa Ukrainy to jest cel gospodarczy numer jeden dla całej Europy, jeśli nie świata, w najbliższym czasie
— podkreślił minister Buda.
Polska hubem w odbudowie Ukrainy
W jego ocenie obecność Ukraińców w Polsce spowoduje zapotrzebowanie na usługi i produkty, „które z danego narodu pochodzą”.
Naturalnym jest, że ukraińskie firmy będą się lokowały tutaj, odpowiadając na potrzeby spersonalizowane pod Ukraińców (…) w Polsce
— tłumaczył.
Powiedział, że ze stroną ukraińską będzie omawiana kwestia, jak w najbliższym czasie ma wyglądać wzajemna współpraca.
Polska może być takim hubem w transponowaniu i środków, i wsparcia, i odbudowy Ukrainy w najbliższym czasie
— dodał.
Wystąpienie ambasadora Ukrainy w Polsce
Przemawiający podczas forum ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, podkreślił, że rosyjska agresja nie przeszkodzi przedsiębiorcom w utrzymywaniu i rozwijaniu relacji.
Gratuluję rządowi polskiemu, że udało się utrzymać na dość wysokim poziomie rozwój państwa i przy tym pomóc Ukraińcom, którzy są w biedzie
— mówił.
Jak stwierdził, polskie władze są wzorem w zakresie udzielania pomocy dla innych państw.
Odnosząc się do współpracy gospodarczej między naszymi krajami, przypomniał, że w 2021 r. obroty handlowe przekroczyły 10 mld dol.
To jest potencjał do tego, by dążyć do jeszcze większego wzrostu
— wskazał.
Zaznaczył, że bez pomocy polskich władz nie udałoby się sprawnie wejść ukraińskim przedsiębiorcom na polski rynek.
Resort rozwoju i technologii poinformował, że tematem XV Międzynarodowego Forum „Polsko-Ukraińskie dni biznesowe” są aktualne kwestie polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niesamowita skala wsparcia! Aż dwie trzecie Polaków włączyło się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jak najczęściej pomagamy?
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/596290-buda-odbudowa-ukrainy-to-cel-gospodarczy-numer-1-dla-europy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.