Wraz z końcem 2020 roku do władz Kasy Krajowej zaczęły napływać sygnały o niepokojącej działalności syndyków masy upadłościowej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Rozsyłali oni wezwania do zapłaty dla członków kas w upadłości. Jak wynika z orzeczeń Sądu Najwyższego są to roszczenia zupełnie bezpodstawne. Kasa Krajowa zaangażowała się w pomoc prawną osobom, które dostały pismo od syndyka i zamierza bronić dobrego imienia całego sektora.
Szczególnie aktywni w rozsyłaniu wezwań byli syndycy będących w stanie upadłości SKOK Skarbiec oraz Twoja SKOK. Swoje żądania opierali na dochodzeniu nieopłaconej przez członków części udziału w spółdzielczej kasie. W obydwu wspomnianych wyżej SKOK-ach na mocy uchwały drastycznie podwyższono udziały, które pierwotnie były bardzo symboliczne. W przypadku SKOK Skarbiec był to udział wyższy aż o 950%! Warto podkreślić, że działania syndyków polegające na wzywaniu do wyrównania nieopłaconego udziału nie miały podstawy faktycznej ani prawnej i odciskały się szerokim piętnem na renomie pozostałych kas. Treść Statutu Kasy nie pozostawia wątpliwości i jasno mówi co dzieje się, jeśli członek nie opłaci w taki sposób podwyższonego udziału. Potrąca się go wówczas z wkładu członkowskiego. Jeżeli natomiast członek nie posiada środków może on zostać usunięty z grona członków SKOK. Są to jedyne sankcje jakimi w myśl statutu dysponuje kasa.
Pomocna dłoń w imię sprawiedliwości
Kasa Krajowa wraz z zespołem prawników zaoferowała bezpłatną pomoc prawną osobom, od których syndycy, za pośrednictwem kancelarii prawnych, usiłowali uzyskać zapłatę nienależnych roszczeń. Zespół prawników przygotował specjalne pisma dla osób, które nie zgodziły się współpracować z syndykami. Są one nadal dostępne pod adresem www.skok.pl. Co więcej udowodniono, że roszczenie nie tylko nie przysługiwało syndykowi, ale również było przedawnione, gdyż w stosunkach członkowskich termin przedawnienia roszczenia kasy przeciwko członkowi jest traktowany tak, jak termin roszczeń przedsiębiorcy do konsumenta i przedawnia się z upływem 3 lat. Ponadto Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 12 grudnia 2019 roku o sygn. III CZP 42/19 przypomniał , iż członek kasy jest w stosunku do niej konsumentem i wszelkie roszczenia SKOK w stosunku do jej członka należy traktować jak roszczenia przedsiębiorcy, a więc również stosować krótszy – 3 letni – termin przedawnienia. [www.sn.pl]http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/zagadnienia_prawne.aspx?ItemSID=1265-301f4741-66aa-4980-b9fa-873e90506a11&ListName=Zagadnienia_prawne&Rok=2019)
Wyraźny opór wielu członków poskutkował tym, że doszło do procesów cywilnych z powództwa syndyka. W jednej z takich spraw Sąd Okręgowy w Opolu postanowił zadać pytanie prawne Sądowi Najwyższemu. W dniu 7 kwietnia została podjęta uchwała Sądu Najwyższego w sprawie o sygn. akt III CZP63/22, zgodnie z treścią której w stosunku do byłego członka SKOK syndyk nie może domagać się dopłaty do wkładu członkowskiego bez uprzedniego podjęcia odpowiedniej uchwały o pokryciu straty przez walne zgromadzenie kasy jeszcze przed ogłoszeniem jej upadłości. W żadnym przypadku kas znajdujących się w stanie upadłości podobna uchwała nie została podjęta, dlatego roszczenia syndyków nie miały podstawy prawnej. Jest to kolejny ogromny sukces zespołu prawnego Kasy Krajowej oraz członków kas i całego systemu SKOK w sporach z syndykami, których działania często nie mają oparcia w przepisach prawa i wpływają bardzo negatywnie na postrzeganie wszystkich SKOK-ów.
Ponadto Sąd Najwyższy potwierdził, ustanowioną już w innym ważnym z perspektywy stosunku syndyków i członków SKOK, orzeczeniu z dnia 12 grudnia 2019 roku o sygn. III CZP 42/19 tezę, iż członek kasy jest w stosunku do niej konsumentem i wszelkie roszczenia SKOK w stosunku do jej członka należy traktować jak roszczenia przedsiębiorcy, a więc również stosować krótszy – 3 letni – termin przedawnienia.
Jest to kolejny ogromny sukces biura prawnego Kasy Krajowej oraz członków kas i całego systemu SKOK w sporach z syndykami, których działania często nie mają oparcia w przepisach prawa i wpływają bardzo negatywnie na odbiór całego środowiska spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. SKOK-i wielokrotnie angażowały się w ważne społecznie inicjatywy i chroniły swoich członków przed nieuczciwymi praktykami.
Zespół wGospodarce/mra
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/594553-kasa-krajowa-zwalcza-nieuczciwe-praktyki-syndykow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.