Sankcje nałożone na Rosję wydają się bardzo skutecznym narzędziem presji na reżim Putina. Ważne jest jednak, aby były jak najbardziej dotkliwe i szczelne. Na razie w tej kwestii nie ma na Zachodzie jednomyślności. O ile Stany Zjednoczone uderzają we wszystkie segmenty rosyjskiej gospodarki, o tyle Europa Zachodnia – w tym zwłaszcza Niemcy – jest zbyt zależna energetycznie od Rosji, aby zerwać dziś wszystkie mosty.
Plan był taki – Europa Zachodnia chciała wciągnąć Rosję do wzajemnej współpracy gospodarczej, licząc na to, że dzięki temu uda się zamienić agresywny imperializm Moskwy w dążenie do pomnażania bogactwa. Rosja dysponuje przecież wielkimi zasobami surowcowymi, a Zachód kapitałem i zaawansowanymi technologiami, więc zyski miały być obopólne. Promotorem takiego myślenia były przede wszystkim Niemcy, które snuły plan stworzenia u siebie wielkiego hubu gazowego, rozdzielającego na Europę rosyjskie paliwo dostarczane dwiema nitkami gazociągu Nord Stream.…
Artykuł dostępny wyłącznie dla cyfrowych prenumeratorów
Teraz za 7,90 zł za pierwszy miesiąc uzyskasz dostęp do tego i pozostałych zamkniętych artykułów.
Kliknij i wybierz e-prenumeratę.
Wchodzę i wybieramJeżeli masz e-prenumeratę, Zaloguj się
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/593425-sankcje-bez-entuzjazmu-wizerunek-rosji-zostal-zszargany