Sejm Litwy wezwał we wtorek rząd swego kraju do jak najszybszego wycofywania się z importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.
CZYTAJ TAKŻE: NASZ SONDAŻ. Polacy za rezygnacją z rosyjskiej ropy i gazu - nawet jeśli miałoby się to wiązać ze wzrostem cen paliw i energii
Ważna decyzja Seimasu!
W przyjętej jednomyślnie rezolucji posłowie apelują o przyspieszenie realizacji strategicznego projektu synchronizacji litewskiego systemu energetycznego z sieciami Unii Europejskiej oraz przygotowanie przepisów umożliwiających przedsiębiorstwom wypowiedzenie umów na zakup rosyjskich surowców.
Rezolucja wzywa również rząd do pilnego przedstawienia propozycji rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz promowania produkcji energii elektrycznej we własnym zakresie.
Prezydent kraju Gitanas Nauseda oznajmił w poniedziałek, że Litwa przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich zasobów energetycznych.
Przeszliśmy już większość drogi do uniezależniania się od Rosji. Zastąpiliśmy gaz rurociągowy skroplonym gazem ziemnym (LNG) i jesteśmy gotowi do korzystania z ropy naftowej z innych krajów. Wkrótce zakończymy synchronizację energetyczną
— powiedział podczas konferencji prasowej.
„Orlen Lietuva” zamierza odejść od rosyjskiej ropy
Premier Ingrida Szimonyte poinformowała we wtorek, że PKN Orlen, zarządzający jedyną rafinerią w państwach bałtyckich Orlen Lietuva, zamierza w najbliższym czasie całkowicie zrezygnować z rosyjskiej ropy naftowej.
Spółka jest bardzo blisko etapu, na którym nie będzie już kupować rosyjskiej ropy i nie będzie jej wykorzystywać do rafinacji
— powiedziała premier dziennikarzom, którzy pytali ją, czy Litwa może zrezygnować ze wszystkich surowców energetycznych z Rosji.
Na początku marca zastępca dyrektora rafinerii na Litwie Audrius Daugnora powiedział, że od 2014 roku Orlen Lietuva dywersyfikuje swój surowiec i rafinuje nie tylko rosyjską ropę, więc rezygnacja z tego surowca nie będzie dla spółki trudna. Poinformował, że PKN Orlen w celu wzmocnienia alternatywnych dostaw ropy uzgodnił z koncernem Saudi Aramco zakup 5 dodatkowych tankowców do przewozu ropy na Morzu Północnym, z których część będzie wykorzystywana w rafinerii w Możejkach.
W ostatnich latach 2/3 przerabianej ropy w rafinerii na Litwie pochodziło z Rosji. Teraz, według Daugnorasa „liczby odwracają się w drugą stronę”.
PKN Orlen ma 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniała nazwę z Mażeikiu na Orlen Lietuva.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/591084-odciecie-sie-od-rosyjskiego-gazu-wazne-decyzje-na-litwie