Polska przyjęła już 1,33 mln uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną wywołaną przez reżim Putina. Za naszą wschodnią granicą bombardowane są miasta, giną ludzie, w tym także dzieci. Mimo to, KE zamiast proponować konkretne działania, które będą wspierać państwa członkowskie, które tak jak Polska, od samego początku niosą pomoc narodowi ukraińskiemu, proponuje przyspieszenie prac nad wdrożeniem Pakietu „Fit for 55”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: TYLKO U NAS. Obłęd! Zalewska: Timmermans chce przyspieszyć prace nad Zielonym Ładem w związku z… agresją Rosji na Ukrainę
Podczas ostatniego posiedzenia Komisji ENVI w dyskusji z F. Timmermansem stanowczo pokreśliłam, że w obliczu kryzysu wojennego na Ukrainie Pakiet „Fit for 55” jest nie do przyjęcia, spowoduje bowiem wysokie ceny żywności i wzrost inflacji w UE, która przecież i teraz jest wysoka. Obywatele państw członkowskich nie wytrzymają kolejnych drastycznych wzrostów cen energii, wzrośnie ubóstwo energetyczne, a to na pewno nie powinno być efektem polityki klimatycznej Unii.
Frans Timmermans powinien w końcu dojść do wniosku, że najwyższy czas zbudować realne bezpieczeństwo energetyczne Europy. Czas zakończyć finansowanie reżimu Putina poprzez absolutną rezygnację z obu Nord Streamów. Wszyscy widzimy, że Rosja rozgrywa państwa członkowskie UE, czego efektem jest trwający od miesięcy kryzys gazowy.
Unijni biurokraci wydawali się głusi na ostrzeżenia Polski o manipulację cenami gazu przez Rosję, choć europejskie magazyny pustoszały z dnia na dzień. Od wybuchu wojny na Ukrainie nagle dostawy gazu do UE wzrosły. Ten sam Gazprom, który dotychczas utrzymywał dostawy na niskim, wręcz minimalnym poziomie, jaki był zagwarantowany w kontraktach, teraz odpowiada na każde zamówienie kupujących. Potwierdziły się więc ostrzeżenia, które zgłaszałam wielokrotnie podczas swoich wystąpień w PE.
Konieczna jest także reforma systemu ETS
Dlatego należy dywersyfikować dostawy surowców do UE. To rzecz nadrzędna i podstawowa. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest Polska, która finalizuje budowę gazociągu Baltic Pipe, poprzez co uniezależni się od rosyjskiego gazu. Baltic Pipe będzie gotowy do końca roku. Jest to przykład rozsądnej, długofalowej polityki energetycznej sięgającej źródłami do myśli politycznej Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. I takiej polityki też potrzebuje UE.
Przekonywałam też komisarza Timmermansa, że UE powinna postawić bardzo wyraźnie na kogenerację, wsparcie ciepłownictwa systemowego, poprawę efektywności energetycznej. Podkreślałam, że konieczna jest także reforma systemu ETS, który ma dziś niestety spekulacyjny charakter.
Nie może być tak, że przy okazji wojny na Ukrainie tylnymi drzwiami próbuje się wprowadzić rozwiązania, które zamiast wspierać, uderzą w państwa członkowskie, takie jak Polska. KE przedstawiła co prawda plan uniezależnienia Europy od rosyjskich paliw kopalnych (REPowerEU) – i dobrze - ale w jego ramach proponuje bezzwłoczne przejście na energię odnawialną. To kolejna pułapka. Doświadczenia ostatniej zimy pokazały bowiem zawodność OZE. W tym kontekście odrzucenie paliw kopalnych i przyspieszenie przejścia na czystą energię wydaje się być zmierzaniem wprost do ślepego zaułku i skazaniem Europejczyków na wzrost ubóstwa energetycznego i przerw w dostawach energii. Czas więc zatrzymać szkodliwy Pakiet „Fit for 55”.
CZYTAJ TAKŻE: KE nie zamierza reformować ETS. Jest komunikat Timmermansa. Zalewska: Chce wykorzystać wojnę do zwiększenia liczby wiatraków
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/589094-zatrzymac-pakiet-fit-for-55-i-skonczyc-finansowanie-putina
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.