Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu zamówień produktów pochodzących z obszaru Federacji Rosyjskiej i Białorusi. W konsekwencji będzie wycofywana także komunikacja marketingowa związana z tymi produktami - poinformowało we wtorek biuro prasowe Żabka Polska. W komunikacie poinformowano też o pomocy przewidzianej dla Ukraińców. Rosyjskie i białoruskie produkty wycofuje ze sprzedaży także sieć dyskontów Biedronka.
CZYTAJ TAKŻE: Właściwa reakcja na bandycki atak na Ukrainę! Sklepy w Polsce wycofują rosyjskie produkty ze sprzedaży
„Kluczowy środek przeciwstawienia się rosyjskiej agresji”
Instrumenty ekonomiczne stają się dla społeczności międzynarodowej kluczowym środkiem dla przeciwstawienia się rosyjskiej agresji na Ukrainę
— wytłumaczyła swoją decyzję Żabka.
Oprócz wycofania się ze sprzedaży produktów rosyjskich i białoruskich, sieć zaangażowała się w pomoc uchodźcom.
Przekazaliśmy już ponad 150 ton żywności
— poinformowali w komunikacie.
Żabka przekazała środki na Polski Czerwony Krzyż. Oprócz tego, franczyzobiorcy z miast województw przygranicznych (m.in w Hrubieszowie czy Przemyślu) „rozdają w sklepach ciepłe napoje i przekąski”.
W innych miastach franczyzobiorcy organizują zbiórki oraz dostarczają towar własnymi autami na granicę
— wskazało biuro prasowe.
Sieć wprowadzi ułatwienia dla Ukraińców przybywających do Polski.
Podjęliśmy działania w sprawie wprowadzenia ułatwień w zakresie pozwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy oraz ich zamieszkania w Polsce
— poinformowała Żabka.
Te kroki zostaną przeprowadzone w ramach działań Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Pomoc nie tylko uchodźcom, ale i obecnym pracownikom
W swoich planach Żabka uwzględniła nie tylko uchodźców, ale też obecnych pracowników. Firma podjęła decyzję „o finansowaniu wynajmu mieszkań dla rodzin naszych pracowników, współpracowników oraz franczyzobiorców, którzy ściągają rodziny do Polski”. Oprócz tego mają zamiar „organizować transport dla rodzin pracowników z granicy do miejsc pobytu w Polsce”. Żabka zadeklarowała ponadto „dofinansowanie kosztów wynajmu mieszkań dla uchodźców z Ukrainy”.
Wśród innych działań wymieniono „uruchomienie punktów konsultacyjnych”, które będą zajmować się wsparciem w zakresie szukania pomocy psychologicznej, prawnej, wsparcia logistycznego itp.
Żabka to sieć niewielkich sklepów spożywczych (typu convenience) działających w Polsce na zasadzie franczyzy, utworzona w 1998 roku. 8000 sklepów prowadzonych jest przez przeszło 6700 franczyzobiorców
Biedronka obniża ceny produktów pierwszej potrzeby
Biedronka obniżyła ceny ok. 50 produktów pierwszej potrzeby, w tym żywności dla dzieci i pieczywa, w 43 placówkach przy granicy z Ukrainą - przekazała we wtorkowej informacji sieć spożywcza. Promocja będzie obowiązywała na razie do 13 marca.
Od 1 marca w sklepach sieci Biedronka znajdujących się przy granicy polsko-ukraińskiej, ceny pieczywa zostają obniżone nawet o 60 proc.
— poinformowała sieć we wtorkowej informacji.
Wskazano, że kolejne 50 produktów pierwszej potrzeby klienci kupią w nich taniej o 30 proc. Sieć wspiera w ten sposób uchodźców i pracowników z Ukrainy - zaznaczono.
Podano, że wśród produktów, które oferowane są po niższej o 30 proc. cenie, są m.in. artykuły higieniczne, takie jak szczoteczki do zębów czy wkładki higieniczne; produkty żywienia początkowego, produkty sypkie.
Cena najpopularniejszego pieczywa została obniżona o 60 proc.
— dodano.
Widzimy (…), które produkty są teraz najbardziej potrzebne. Dlatego obniżamy ceny blisko 50 produktów pierwszej potrzeby, w tym żywność dla dzieci i pieczywa
— wyjaśnił cytowany w informacji Maciej Łukowski, dyrektor działu zakupów i członek zarządu sieci Biedronka.
Wyjaśniono, że aby jak najwięcej osób mogło skorzystać ze wsparcia, zanim dotrze do nich pomoc instytucjonalna, Biedronka „obniża ceny w 43 placówkach przygranicznych i na razie promocja będzie obowiązywała do 13 marca”.
Pracownicy z Ukrainy otrzymają wsparcie finansowe
Przypomniano, że sieć Biedronka podjęła decyzję o przyznaniu wszystkim pracownikom obywatelstwa ukraińskiego zatrudnionym na umowę o pracę bezzwrotnego wsparcia finansowego w wysokości 1 tys. zł.
To gest solidarności sieci z ukraińskimi pracownikami, szczególnie ważny dla tych, których rodziny pozostały na Ukrainie
— wskazano.
Dodano, że w poniedziałek, w pierwszym dniu wypłat zapomóg, sieć zrealizowała 600 płatności na podstawie wcześniej złożonych wniosków pracowników.
Kolejne wypłaty są przygotowywane i zostaną zrealizowane niezwłocznie
— zapewniono.
Biedronka poinformowała też o przeznaczeniu solidarnie z Fundacją Biedronki pomocy o wartości 10 mln zł na rzecz uchodźców z Ukrainy.
24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, a wcześniej uznała niepodległość dwóch separatystycznych „republik” znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z rosyjską napaścią wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Do Polski napływają setki tysięcy uchodźców. Straż Graniczna podała we wtorek 1 marca informację, że od czwartku granicę przekroczyło ok. 377 tys. uchodźców.
Bojkot produktów rosyjskich i białoruskich
1 marca br. sieć Biedronka wycofuje produkty wyprodukowane przez dostawców zarejestrowanych na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi ze swojej oferty - poinformowało we wtorek biuro prasowe Biedronki.
Wspieramy nasze ukraińskie koleżanki i kolegów. Razem z organizacjami pomocowymi pomagamy uchodźcom wojennym przekazując produkty. Kolejnym krokiem solidarności z Ukrainą jest brak naszej zgody dla obecności rosyjskich i białoruskich produktów w ofercie Biedronki. Nawet jeśli było ich tylko kilkanaście, to uważamy, że tak należy teraz postąpić
— napisał w oświadczeniu sieci Maciej Łukowski, dyrektor działu zakupów i członek zarządu sieci Biedronka.
Biuro prasowe Biedronki poinformowało, że sieć „razem z dostawcami dokonuje już przeglądu surowców, które stanowią składniki sprzedawanych w sieci produktów, tak aby możliwie jak najszybciej usunąć z nich te produkowane w Rosji i Białorusi”.
Podobne kroki co Biedronka podjął m.in. Rossmann.
Kody EAN, wskazujące na produkcje rosyjską lub białoruską, zaczynają się od cyfr w zakresie 460-469 oraz 481.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/587829-zabka-i-biedronka-reaguja-na-agresje-rosji