PKN Orlen oszacował, że na strategię wodorową wyda 7,4 mld zł. Nakłady zostały częściowo uwzględnione w strategii grupy do 2030 r.- poinformował PKN Orlen w środę.
CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki: Wodór może odegrać największą rolę w transformacji
PKN Orlen poinformował w poniedziałek, że realizacja działań zaplanowanych do 2030 roku w Strategii Wodorowej będzie wymagała szacunkowo nakładów inwestycyjnych rzędu 7,4 mld zł. Nakłady zostały częściowo uwzględnione w Strategii Grupy Kapitałowej Orlen do 2030 roku w ramach filaru: Inwestowanie w przyszłość. Strategia ma się składać z szeregu inicjatyw, w tym budowy ponad 100 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru wraz z niezbędną logistyką na obszarze Europy Środkowej.
Mają też powstać nowe moce wytwórcze wodoru zero i niskoemisyjnego o mocy ok. 540 MW, w tym z wykorzystaniem technologii elektrolizy wody zasilanej OZE oraz instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w kierunku wodoru.
Do tego zostaną zbuudowane instalacje do redukcji emisji CO2 z istniejących instalacji produkcji wodoru z wykorzystaniem technologii wychwytywania, wykorzystania i/lub magazynowania CO2 - podała w środe spółka.
Podpisano listy intencyjne z 17 miastami ws. stacji tankowania wodorem
Orlen poinformował w środę, że obszarze mobilności jego strategia zakłada wytwarzanie i dostarczanie wodoru dla sektora transportu, m.in. budowa Polsce, Czechach i na Słowacji ponad 100 stacji tankowania wodoru. Spółka planuje, że Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 28, a w Czechach ok. 26.
Obecnie Orlen ma dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W 2022 r. mają powstać kolejne cztery: trzy w Czechach i jedna w Polsce, w Krakowie. Z kolei w 2023 r. planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla aut osobowych i autobusów.
Dostosowujemy tempo rozwoju rynku wodorowego do rozwoju miast. Miasta, które są naszymi partnerami uruchomiły już proces akwizycji autobusów wodorowych. Program jest zsynchronizowany z działaniami naszych partnerów
— mówił podczas środowego spotkania prasowego, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak dodał, że „koncern podpisał już listy intencyjne o współpracy z 17 miastami m.in. z Poznaniem, Metropolią Śląska, Krakowem, Płockiem, Piłą, Gorzowem, Wałbrzychem, Wrocławiem”.
PKN Orlen produkuje 340 tys. ton wodoru. Chce do 2030 r. zwiększyć jego produkcję o 60 tys. ton, w tym 45 tys. ton zeroemisyjnego i 15 tys. z przetwarzania odpadów. Jak informuje Orlen, 19 tys. ton wodoru przeznaczone zostanie dla transportu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Orlen uruchomił instalację glikolu propylenowego! Prezes Obajtek: Sztuka nie polega na tym, by wygaszać aktywa, ale je wzmacniać
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/584072-ogromne-inwestycje-orlenu-w-wodor-koncern-wyda-74-mld-zl