Jak podaje Interia za serwisem wiadomoscihandlowe.pl, niemiecka komisja ds. podatku mięsnego zaproponowała kilkukrotne podwyżki cen wołowiny i produktów mlecznych. To nie pierwsza próba wprowadzenia tego typu rozwiązania w ostatnich latach.
Próby opodatkowania mięsa w Niemczech podejmowano już od 2018 roku.
Podatek mięsny przybrał konkretny kształt w czasie konsultacji społecznych i rozmów na temat strategii „Od pola do stołu”. To rozwiązanie ma spowodować osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku
— wskazuje Interia.
Z badań firmy DVJ Insights wynika, że aż 70 proc. konsumentów z Niemiec, Francji i Holandii zgadza się na podatek od mięsa, włączając w to koszty środowiskowe, o ile pieniądze zostaną przeznaczone na konkretne działania w różnych dziedzinach. Oczekuje się m.in. obniżenia podatku VAT na warzywa i owoce , wsparcie rolników dot. zrównoważonej produkcji i poprawy dobrostanu zwierząt, a także wyrównanie szans grup o niskich dochodach.
Ponad 80 euro za kilogram wołowiny?
80 proc. Niemców, 67 proc. Francuzów i 63 proc. Holendrów wyraziło gotowość do zapłaty nawet 10 eurocentów podatku za każde 100 gram mięsa.
Powołana w lipcu 2021 roku niemiecka komisja rządowa proponuje pięcio- lub sześciokrotne podwyżki cen wołowiny. To oznaczałoby, że niemiecki konsument zapłaci za kilogram wołowiny ponad 80 euro. Teraz ceny wahają się w okolicach 13 euro za kilogram tego mięsa. Przetwory mleczne miałyby zdrożeć o 200-400 proc.
— czytamy na Interii.
Zwolennicy projektu w Niemczech uważają, że ceny za mięso muszą pójść w górę, by zrekompensować straty środowiskowe. Jak wynika z danych niemieckiej komisji ds. podatku mięsnego rolnictwo przyczynia się do ok. 90 mln euro strat rocznie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/Interia
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/581033-niemcy-rozwazaja-wprowadzenie-podatku-miesnego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.