Rząd złożył wniosek o zgodę na obniżenie podatku VAT na żywność i paliwo poniżej progów wymuszonych prawem UE, środki na obniżkę podatków pochodziłyby z budżetu polskiego; nadal czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej - oświadczył w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
CZYTAJ TAKŻE: Zerowy VAT na żywność już od 1 lutego? Kościński: „Mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera”
Rzecznik rządu w mediach społecznościowych przypomniał, że rząd niedawno złożył wniosek o zgodę na obniżenie podatku VAT na żywność i paliwo poniżej progów wymuszonych prawem UE. Zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki o tej sprawie rozmawiał w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia Rady Europejskiej z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen oraz komisarzem odpowiedzialnym za gospodarkę Paolo Gentilonim.
Müller napisał we wpisie na Twitterze, że środki na obniżkę podatków pochodziłyby z budżetu polskiego.
Nadal czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej
— dodał rzecznik rządu.
Zerowy VAT na żywność już od lutego
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego na co najmniej pół roku.
Również minister finansów Tadeusz Kościński oświadczył w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że spodziewa się, iż od 1 lutego VAT na żywność będzie zerowy. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.
To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej spawie
— powiedział Kościński.
UE zmieni przepisy ws. podatku VAT
Obecne unijne przepisy dotyczące VAT uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Dyrektywa VAT zezwala jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.
Z informacji PAP uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE. 7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.
Minister finansów powiedział w środę, że Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej również z wnioskiem w sprawie obniżenia VAT-u na paliwa silnikowe z 23 proc. na 8 proc. Kościński dodał, że rozmowy o obniżeniu VAT na paliwa silnikowe są trudniejsze niż w przypadku VAT na żywność, ale wyraził nadzieję, że KE „zrozumie, jaka jest sytuacja w Polsce i uzyskamy zgodę na obniżenie podatku”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/578987-nizszy-vat-rowniez-na-paliwa-czekamy-na-odpowiedz-ke
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.