Dotychczasowe podwyżki [stóp procentowych - red.] znacząco obniżają inflację w średnim okresie, ale nie powiedziałem, że są wystarczające - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej. „W następnych kwartałach inflacja powinna się stabilizować na wyższym poziomie, w dłuższym okresie powinna się obniżyć” - dodał. Wskazał, że w krótkim okresie CPI obniży tarcza antyinflacyjna, w średnim - działania NBP.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Agencja ratingowa Fitch podnosi prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku! Jaki wzrost gospodarczy przewidziano w 2022?
Glapiński: zaprzestajemy skupu obligacji
Zawieszamy kolejne aukcje w ramach skupu aktywów, zaprzestajemy skupu obligacji, ale zastrzegamy sobie możliwość, że jeśli sytuacja będzie tego wymagać, to uruchomimy je na nowo – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że skup aktywów „wygasł”.
On sam wygasł, w związku z tym nie jest ogłoszona żadna następna operacja strukturalna otwartego rynku. Zawieszamy aukcje kolejne, zaprzestajemy skupu obligacji, ale zastrzegamy sobie możliwość, że jeśli sytuacja będzie tego wymagać, to uruchomimy je na nowo
— powiedział Adam Glapiński.
Prezes NBP mówił także o tym, że złoty jest i powinien być płynny i że bank centralny „nie ma celu, aby osłabiać lub wzmacniać naszą walutę”.
My sobie zastrzegamy prawo do prowadzenia interwencji, jeśli wymagają tego warunki rynkowe. Interweniujemy wtedy, gdy zakłócona jest płynność, żeby nie było skoków kursu, żeby złoty nie osłabiał się lub nie wzmacniał nadmiernie. Chcemy, aby zmiany kursy były zgodne z rynkiem, ale nie chcemy, żeby zachodziły gwałtownie, więc je „wypłaszczamy”
— powiedział Glapiński.
„W następnych kwartałach inflacja ustabilizuje się na podwyższonym poziomie”
Podczas konferencji prasowej Glapiński podkreślił, że NBP podejmuje działania, które mają w średnim okresie 2 lat obniżyć inflację do poziomu celu inflacyjnego.
Cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego w górę lub w dół. Oznacza to, że roczny wskaźnik CPI powinien w każdym miesiącu znajdować się jak najbliżej 2,5 proc.
W najbliższych miesiącach dynamika cen zostanie ograniczona przez obniżenie części podatków w ramach tarczy antyinflacyjnej. Jest to pożądane działanie, podjęte we właściwym momencie i we właściwy sposób. W krótkim horyzoncie obniży poziom inflacji, czyli wtedy kiedy będzie działać ta tarcza. Jak przestanie działać, wrócimy do punktu wyjścia. Natomiast nasze działania obniżają inflację za kilka kwartałów. Rząd obniży w krótkim czasie, my w tym średnim okresie. Trzeba działać tak, by jedno z drugim się zazębiało
— stwierdził prezes NBP.
Jak mówił, w następnych kwartałach inflacja powinna się stabilizować na wyższym poziomie, a w dłuższym okresie się obniżyć.
Glapiński wskazał, że podwyżki stóp procentowych są tak wykalibrowane, żeby nie osłabić znacząco wzrostu gospodarczego i nie spowodować wzrostu bezrobocia.
Nadmierne i zbyt szybkie podwyższanie stóp procentowych może doprowadzić do gwałtownego pogorszenia koniunktury i wzrostu bezrobocia
— zaznaczył. Dodał, że decyzje w kolejnych miesiącach będą nakierunkowane do obniżenia inflacji w średnim okresie, czyli do końca 2023 r.
Szef banku centralnego przekazał też, że sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo dobra. Przypomniał, że w III kw. br. PKB wzrósł o 5,3 proc. rdr.
W IV kw., oczekujemy, że roczna dynamika PKB będzie nawet wyższa niż 5,3 proc.
— powiedział Glapiński.
„Jeśli warunki się nie zmienią, to nastąpią podwyżki stóp procentowych”
Jeśli warunki się nie zmienią, to nastąpią podwyżka lub podwyżki. Dotychczasowe podwyżki znacząco obniżają inflację w średnim okresie, ale nie powiedziałem, że są wystarczające – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
To, co zrobiliśmy do tej pory, wywołuje efekty, ale niewystarczające. Jeśli więc warunki się nie zmienią, na przykład nie pogorszy się koniunktura i nie wzrośnie bezrobocie, to będą podwyżka czy podwyżki. Dotychczasowe podwyżki znacząco obniżają inflację w średnim okresie, ale nie powiedziałem, że są wystarczające
— powiedział prezes NBP.
Glapiński powiedział także, że według obecnych szacunków banku centralnego, inflacja pozostanie podwyższona przez cały przyszły rok.
Średnio inflacja w przyszłym roku wyniesie średnio 5 proc.
— powiedział Glapiński.
Prezes NBP: jesteśmy zadowoleni z kursu złotego
Jesteśmy zadowoleni z kursu złotego; to jest dobry kurs, przy którym gospodarka dobrze pracuje - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
My w żaden sposób nie chcemy działać na kurs, żeby on był niższy lub wyższy, żeby złoty był słabszy lub mocniejszy
— powiedział w czwartek na konferencji prasowej szef banku centralnego.
Kurs jest płynny - powtarzamy
— dodał.
Jesteśmy zadowoleni, to jest dobry kurs, przy którym gospodarka dobrze pracuje. Jest pewien zakres, przy którym gospodarka nie reaguje na zmianę kursu. Taki kurs, jaki jest w tej chwili, jest OK. Natomiast, jakby się gwałtownie zmieniał, to wtedy nie jest dobrze
— powiedział Glapiński.
Jak tłumaczył, „wiadomo, że złoty w tendencji długookresowej ma skłonność do nabierania wartości, żeby być silniejszym”.
Po prostu filary, struktura polskiej gospodarki, i siła, i zdrowie, jej aktywność, szybszy wzrost, powodują, że złoty nabiera na sile
— wyjaśnił.
Zaznaczył, że „długookresowo złoty ma przestrzeń do wzmacniania się, krótkookresowo - zależy od relacji między dolarem, a euro chociażby”. Dodał, że relacja ta gwałtownie ostatnio się zmieniała i będzie się zmieniać.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/577385-glapinski-to-co-zrobilismy-do-tej-pory-wywoluje-efekty