Lokalne kluby rozwoju kompetencji cyfrowych, które od przyszłego roku będą rozwijane w całej Polsce, przyczynią się do procentowego wzrostu liczby seniorów korzystających z internetu i e-usług – ocenił we wtorek minister w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.
CZYTAJ TEŻ:
Seniorzy a technologia cyfrowa
Udział osób starszych w korzystaniu z technologii cyfrowych był we wtorek głównym tematem posiedzenia sejmowej Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, która zebrała się na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących trwającemu w stolicy Górnego Śląska Szczytowi Cyfrowemu ONZ.
Podczas posiedzenia komisji minister Andruszkiewicz nawiązał do rządowej inicjatywy tworzenia sieci lokalnych klubów rozwoju kompetencji cyfrowych, w których seniorzy mają m.in. uczyć się korzystać z rozmaitych technologii bazujących na internecie m.in. w sferze zdrowia, finansów, zakupów czy załatwiania spraw urzędowych.
To projekt ponadpolityczny, czysto merytoryczny, edukacyjny, walczący z realnym wykluczeniem cyfrowym, z dyskryminacją ze względu na wiek
— przekonywał minister, nawiązując do niedawnej krytyki tego przedsięwzięcia w niektórych mediach, gdzie – jak mówił Andruszkiewicz – projekt „obśmiano”, sprowadzając go do chęci reaktywacji kawiarenek internetowych.
Minister wyjaśnił, że zatrudnieni w lokalnych klubach edukatorzy będą bezpłatnie uczyć seniorów, pomagając im nabyć kompetencje cyfrowe pomocne w codziennym życiu.
Chcemy, żeby były to miejsca przyjazne seniorom, np. budowane w oparciu o biblioteki, lokalne centra kultury w gminach czy domy seniora
— tłumaczył minister, podkreślając, że kluby będą dysponować niezbędnym do edukacji cyfrowej sprzętem i oprogramowaniem, kluczowe jednak będzie to, by edukatorzy mieli zaufanie seniorów.
Dla osób starszych często barierą jest po prostu wstyd. Ktoś boi się prosić o pomoc kogoś obcego. Jeśli będzie to osoba zaufana w lokalnej społeczności, której senior ufa, której nie boi powierzyć swoje troski - wówczas na pewno przyczyni się to do wzrostu procentowego udziału osób starszych jeżeli chodzi o korzystanie z internetu i e-usług
— ocenił Andruszkiewicz, apelując do parlamentarzystów wszystkich opcji, by bronili tego typu projektów.
Walka z wykluczeniem cyfrowym
W walce z wykluczeniem cyfrowym, z niedostępnością cyfrową, wszyscy powinniśmy być sojusznikami ponad podziałami politycznymi
— mówił minister, przypominając także inne edukacyjne inicjatywy rządu w sferze cyfryzacji, kierowane do seniorów. To m.in. kampania społeczna zachęcająca osoby starsze do korzystania z e-usług, a także uproszczenie ścieżki zakładania profilu zaufanego.
Podejmowaliśmy również działania doraźne - jak powołanie w ramach Korpusu Solidarnościowego w czasie pandemii komponentu cyfrowego – cyfrowych wolontariuszy. Publicznie wówczas ogłaszaliśmy, że mamy w Polsce szereg przeszkolonych młodych ludzi, którzy są bezpłatnie, na telefon dostępni dla seniorów; mogą zdalnie pomagać im jeśli chodzi o obsługę narzędzi cyfrowych, e-usług (…), zamawianie zakupów przez internet czy nawiązywanie relacji przez komunikatory internetowe
— przypomniał Andruszkiewicz.
Nawiązując do statystyk, według których Polska jest na ostatnich miejscach w UE pod względem korzystania z usług cyfrowych przez seniorów, minister wskazał, że wynika to również z uwarunkowań historycznych. Jak mówił, spośród państw b. bloku wschodniego jedynie Estonia jest pod tym względem wysoko w rankingu – na 10. miejscu.
Zgadzamy się z diagnozą, że trzeba robić więcej - tego nikt nie będzie ukrywał; jednak takie działania rząd również podejmuje
— powiedział minister w Kancelarii Premiera, wymieniając rozmaite ministerialne inicjatywy w tym zakresie.
Fundamentem zrównoważonego rozwoju jest dostęp do internetu dla wszystkich
Fundamentem dla zrównoważonego rozwoju jest to, by wszyscy na świecie mieli dostęp do internetu i jego zasobów - ocenił na Szczycie Cyfrowym ONZ sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński. Przypomniał, że celem ONZ jest osiągnięcie tego do 2030 r.
To jest bardzo ambitny cel, ale jego waga sprawia, że warto się poświęcić jego osiągnięciu. I poświęcić zasoby, którymi dysponujemy temu, żeby te cele osiągnąć
— mówił we wtorek Cieszyński na wspólnej konferencji prasowej z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ Liu Zhenminem.
Cieszyński przypomniał, że jednym z celów ONZ jest zapewnienie do 2030 r. dostępu do internetu dla wszystkich, co również jest zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, ale - jak podkreślił - skalę wyzwań pokazuje to, że dziś prawie 3 mld ludzi dostępu do internetu nie ma.
Liu Zhenmin ocenił z kolei, że dzięki wielostronnej i otwartej formule Szczyt IGF lepiej wesprze cyfrową transformację i lepiej przyczyni się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ.
Jak przypomniał, hybrydowy format szczytu pozwala brać w nim udział w nim 8 tys. uczestników z całego świata, których fizycznie w Katowicach nie ma.
Dzięki nim będziemy w stanie poznać najnowsze i najważniejsze trendy w polityce cyfrowej, oraz powstające regulacje dla przestrzeni cyfrowej
— wyjaśnił.
Tak szerokie grono sprawi, że efekty IGF lepiej będą wspierać cyfrową transformację i wpływać na nią - dodał Liu.
IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem
W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się 16. edycja szczytu, z tematem przewodnim „Internet United”. Jest to hasło-klucz uwzględniające ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.
Według danych jednej z agend ONZ - Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), podczas pandemii liczba użytkowników internetu wzrosła z 4,1 do 4,9 mld. Jednak 2,9 mld ludzi, w 95 proc. mieszkających w państwach rozwijających się pozostaje bez dostępu do internetu.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/577055-andruszkiewicz-i-cieszynski-o-walce-z-wykluczeniem-cyfrowym
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.