„Nawet gdyby okazało się, że obniżenie inflacji w jej szczycie w najbliższych kilku miesiącach spowoduje, że za kilka kwartałów, czy za rok będzie ona nieco wyższa, to moim zdaniem to nic złego” – mówił Piotr Bujak na antenie wPolsce.pl.
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, był gościem Maksymiliana Wysockiego na antenie wPolsce.pl.
Naszym zdaniem najważniejsze w tarczy antyinflacyjnej jest to, że ona obniży ten szczyt inflacji. Dlaczego to jest istotne? Dlatego, że takie efekty psychologiczne, wtórne podwyższonej inflacji mocno zależą od poziomu, do którego inflacja dotrze. Lekko podwyższona inflacja lub umiarkowanie podwyższona inflacja niekoniecznie doprowadzi do tego, że zaczną się nasilać oczekiwania inflacyjne, że przestaniemy wierzyć w powrót inflacji do celu banku centralnego. Te złe, wtórne efekty mogą nastąpić przy mocno podwyższonym wzroście inflacji, więc warto uniknąć wzrostu inflacji do takiego krytycznego poziomu. W tym sensie, moim zdaniem, działanie tarczy jest bardzo ważne i ono ogranicza ryzyko tego zerwania się z łańcucha naszych oczekiwań inflacyjnych. Ogranicza ryzyko wystąpienia spirali cenowo-płacowej, która mogłaby doprowadzić do tego, że ta podwyższona inflacja utrwali się i zostanie z nami na dłużej, co byłoby niekorzystne dla gospodarki w dłuższym terminie
– mówił ekspert.
Nawet gdyby okazało się, że obniżenie inflacji w jej szczycie w najbliższych kilku miesiącach spowoduje, że za kilka kwartałów, czy za rok będzie ona nieco wyższa, to moim zdaniem to nic złego. Wygładzenie ścieżki inflacji przede wszystkim ogranicza ryzyko odkotwiczania się oczekiwań inflacyjnych od wystąpienia takich mocno niekorzystnych, wtórnych efektów podwyższonej inflacji. W mojej ocenie to jest jak najbardziej słuszne działanie
– przekonywał.
Zielona transformacja
Piotr Bujak odniósł się też do kwestii skutków „zielonej transformacji”.
Jeśli chodzi o szokowe zmiany cen nośników energii, przede wszystkim gazu ziemnego, to odzywa się geopolityka. Te czynniki wyglądałyby gdyby nie ambitne cele klimatyczne Unii Europejskiej. Wkład cen nośników energii jest bardzo duży. To co najmniej jedna trzecia obecnego wskaźnika inflacji.
mly/wPolsce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/576017-zielona-transformacja-a-inflacja-wideo-wpolscepl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.