O znaczeniu gotówki przypominamy sobie w obliczu kryzysu. Dlatego nawet niewielkie kwoty pieniędzy warto posiadać w domu. Jak bezpiecznie przechować gotówkę?
W Polsce około 11 proc. osób dorosłych nie posiada konta i z tego powodu swoje zasoby przechowuje w domu. Są też i inne przyczyny posiadania gotówki. Kryzys spowodowany koronawirusem utwierdził nas w przekonaniu, że warto posiadać choćby część oszczędności w gotówce. Co więcej, wiele osób czuje się bezpieczniej mając pod ręką gotówkę „na czarną godzinę”. Istotne jest to, by przechowywać ją w bezpieczny sposób, minimalizując ryzyko kradzieży. Możemy to robić na dwa sposoby – profesjonalny i domowy.
Profesjonalne metody przechowywania gotówki
Policja i eksperci od bezpieczeństwa są zgodni, że domowe oszczędności, a także kosztowności, najlepiej przechowywać w sejfie. Oczywiście, kiedy mamy ku temu odpowiednie warunki. Podstawowa zasada bezpieczeństwa w przypadku sejfów jest jedna - muszą być na stałe przymocowane - do ściany, podłogi czy solidnej szafy. Nieduże, wolno stojące, złodzieje z łatwością wyniosą wraz z zawartością. Także metalowe, zamykane szyfrowo kasetki nie stanowią dla złodziei żadnego problemu.
Nawet solidny sejf, przymocowany do podłoża czy ściany powinien być w miarę dobrze ukryty - w piwnicy, na strychu czy w pomieszczeniu gospodarczym, tak by jego znalezienie zajęło złodziejom jak najwięcej czasu.
Dostęp do sejfu musi być zarezerwowany jedynie dla tych, którzy znają kod dostępu lub posiadają klucz. Większość sejfów jest wyposażona w ochronę antywłamaniową, a to oznacza, że jego “rozprucie” nie jest łatwe dla pospolitych złodziei. Na rynku nie brakuje sejfów spełniających wysokie normy bezpieczeństwa, posiadających certyfikat bezpieczeństwa nie tylko na wypadek kradzieży, ale i pożaru, dostosowanych do wmurowania w ścianę, ukrycia w podłodze czy głęboko w szafie.
Domowe metody przechowywania gotówki
Nie każdego stać na kupno solidnego sejfu z certyfikatem. W wielu przypadkach, gdy dysponujemy stosunkowo niewielkimi oszczędnościami, można pomyśleć o innych sposobach bezpiecznego przechowywania gotówki.
Przysłowiowe „materac” czy „bieliźniarka” to schowki dobre na przechowanie gotówki potrzebnej na codzienne zakupy, ale nie jako skrytki na kwoty powyżej kilkuset złotych. Co polecają eksperci? Często są to rozwiązania zaskakujące, mało oczywiste, ale właśnie o to chodzi, by na schowki wybierać miejsca słabo kojarzące się z gotówką i kosztownościami. Dobrym pomysłem jest ukrycie gotówki w puszce po konserwie czy pudełku po mrożonce. Kolejny patent to ukrycie pliku banknotów pod obrazem, antyramą czy w wydrążonej książce. Taki pomysł się sprawdza, gdy mamy w domu wiele obrazów czy pokaźny księgozbiór.
Do sprawdzonych sposobów zaliczyć można również ukrycie gotówki pod ciężką szafą, pianinem lub regałem. Tak, by dostęp był maksymalnie utrudniony i czasochłonny. Te miejsca jednak powinny służyć do schowania zasobów, z których zbyt często nie korzystamy.
Najbezpieczniej jednak w banku
Metody naszych babć nie sprawdzą się jednak przy większych kwotach. Dlatego nie zapominajmy, że najbezpieczniej jest w banku. Przede wszystkim z tego powodu, że depozyty w bankach są zabezpieczone przez państwo. Nawet w przypadku upadku banku depozyty są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tys. euro.
Oczywiście, NBP nie faworyzuje żadnego ze sposobów przechowywania zasobów pieniężnych, a forma zależy od indywidulanych decyzji ich dysponentów. Po prostu sposoby przechowywania gotówki w domu i jej ewentualnego ukrywania w schowka lub skrytkach znajdują się poza kompetencjami banku centralnego.
DS
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/575393-gotowka-w-domu-jako-zelazna-rezerwa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.