Holding spożywczy będzie reprezentował interesy rolników i próbował przełamywać zmowy cenowe - podkreślił w piątek minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jesteśmy na ostatniej prostej, by powstał - dodał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Obaj podpisali porozumienie o współpracy przy tworzeniu holdingu.
CZYTAJ TAKŻE: Co znajdzie się w tarczy antyinflacyjnej? Kowalczyk: Myślałbym o pewnej kompensacji dla najuboższych za ceny energii
Współpraca przy tworzeniu holdingu spożywczego
W piątek wicepremierzy Jacek Sasin i Henryk Kowalczyk podpisali umowę o współpracy między kierowanymi przez siebie ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego.
Mam nadzieję, że holding spożywczy będzie przynosił efekty dla rolnictwa. Oczekiwanie rolników na tego typu przedsięwzięcie jest duże. Mamy do czynienia, bardzo często, ze zmowami cenowymi, z przewagą kontraktową, więc ten holding będzie próbował łamać te zmowy. Będzie też reprezentował interesy rolników, oczywiście zachowując pełną autonomię jako jednostka gospodarcza
— podkreślił Kowalczyk. Dodał, że przedsiębiorstwo będzie miało duże znaczenie na rynku rolno-spożywczym.
Przypomniał, że Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, która pozwoli przekazać aktywa KOWR na rzecz budowy holdingu spożywczego.
Sasin wskazał, że PiS obiecał rolnikom utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego.
Jesteśmy na ostatniej prostej, aby ten holding powstał. Jesteśmy o krok od tego, aby to zobowiązanie zostało wykonane i żeby polscy rolnicy poczuli, że polskie państwowe podmioty chronią rolnika przed monopolistycznymi praktykami różnych podmiotów na rynku rolno-spożywczym, z czym mieliśmy ostatnio często do czynienia
— powiedział szef MAP.
„Będziemy mogli powiedzieć, że polski rolnik jest chroniony przez polskie państwo”
Wyraził przekonanie, że uczestnictwo państwowego podmiotu sprawi, że gra rynkowa na rynku rolno-spożywczym będzie dużo bardziej uczciwa i że „będziemy mogli powiedzieć, że polski rolnik jest chroniony przez polskie państwo”.
Wiele rzeczy już się wydarzyło, były szerokie konsultacje społeczne w ciągu ostatnich dwóch lat, cześć podmiotów, które będą tworzyć holding, została przekazana spod nadzoru ministra rolnictwa pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych
— powiedział Sasin. Wspomniał przy tym o spółce Elewarr, która została przekazana do MAP w połowie października. Zapowiedział, że w najbliższym czasie będą przekazane kolejne spółki. Dodał, że do tego była potrzebna zmiana legislacyjna.
Uchwalona w środę przez Sejm ustawa dot. przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych ma ułatwić budowę holdingu spożywczego. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Holding spożywczy
Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.
W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/574779-holding-spozywczy-coraz-blizej-jest-porozumienie-mr-i-map