Sprawy środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym, to ważne elementy nowoczesnej kultury biznesu - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że jeśli polskie firmy mają się liczyć w nowym rozdziale rozwoju, nie mogą być tylko biernymi widzami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Morawiecki w Glasgow: Jeśli Polska ma partycypować w ambitnych celach klimatycznych, musimy być zasilani w odpowiednie środki
Szef rządu w czwartkowym przesłaniu do uczestników Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu podkreślił, że „znajdujemy się w przełomowym momencie najnowszej historii”.
Zwrócił uwagę, że jeszcze półtora roku temu „wszyscy mieliśmy wrażenie, że pandemia w jednej chwili zatrzymała całą globalną gospodarkę”. Ale, jak dodał, sprawiło to, że świat przyspieszył.
Pandemia była gwałtowną pobudką z neoliberalnego uśpienia, w którym światowe elity tkwiły całymi latami
— zaznaczył podczas drugiego dnia kongresu.
Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że od pewnego czasu widać, jaki plon zbiera neoliberalna doktryna. Wskazał na rosnące nierówności społeczne, „nieokiełznaną władzę gigantów technologicznych” i widmo katastrofy ekologicznej.
To wszystko wzywa nas do gwałtownego przemyślenia koncepcji rozwoju” - zaznaczył. Dodał, że przez lata postrzegany był on w kategoriach wyścigu. „Ścigaliśmy się na technologie, na innowacyjność, na wzrost PKB
— stwierdził.
Premier: Ze wzrostu PKB powinni korzystać wszyscy, nie tylko wąska elita
Zdaniem premiera dziś dobrze widać, że technologie powinny służyć człowiekowi, innowacje - czynić świat nie tylko nowoczesnym, ale też przyjaznym do życia.
Jeśli wzrost PKB to taki, z którego owoców mogą korzystać wszystkie grupy społeczne, a nie tylko wąska elita
— wskazał.
Jak zaznaczył, potrzebujemy nie tylko transformacji energetycznej, ale też „paradygmatu naszego rozwoju”, zmiany sposobu myślenia o świecie.
Sprawy środowiskowe, społeczne oraz związane z ładem korporacyjnym to ważne elementy całej nowoczesnej kultury biznesu, a zarazem kwestie, które będą miały znaczący wpływ na rozwój gospodarek narodowych na przestrzeni wielu najbliższych lat
— ocenił szef rządu.
Zaznaczył, że „jeśli polskie firmy i polskie instytucje mają się liczyć w tym nowym rozdziale rozwoju, nie możemy być tylko biernymi widzami”, a sami musimy wziąć odpowiedzialność za naszą przyszłość.
Organizatorami Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu są Fundacja Pozytywnych Idei oraz Fundacja Czyste Powietrze, które wspólnie przygotowały dwie edycje Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/572685-premier-ze-wzrostu-pkb-powinni-korzystac-wszyscy