Zakończyły się konsultacje podatkowej części Polskiego Ładu. Jakie nastąpiły zmiany? Dotyczą one wysokości i zasad rozliczenia składki zdrowotnej, zasad rozliczania ulg podatkowych, konstrukcji ulgi na powrót oraz stawek w estońskim CIT. SPRAWDŹ!
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ważna informacja! Premier: Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła proponowane przez nas zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu
Jak oświadczył po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki, Rada Ministrów przyjęła w środę projekty reform w ramach Polskiego Ładu, które oznaczają historyczną obniżkę podatków.
Kancelaria Premiera wyjaśnia, że najważniejsze zmiany w Podatkowym Polskim Ładzie dotyczą: wysokości i zasad rozliczenia składki zdrowotnej, zasad rozliczania ulg podatkowych, konstrukcji ulgi na powrót i stawek w estońskim CIT. Dochodzi również minimalny podatek od wielkich firm.
1. Składka zdrowotna. Dla kogo 4,9 proc.?
Szef rządu zapowiedział, że wysokość składki zdrowotnej od podatników płacących podatek liniowy od 2022 r. wynosić będzie 4,9 proc.
Będzie odzwierciedleniem tego co jest niezbędne również dla systemu zdrowia, aby mógł funkcjonować w sposób lepiej dofinansowany. Była ogromna dysproporcja między tymi, którzy zarabiali średnie wynagrodzenie (…), bardzo wiele osób zarabia mniej i w związku z tym ten sprawiedliwy system dotyczy właśnie tego, aby osoby przekraczające w dochodach 12, 15 tys. zł, rzeczywiście więcej niż do tej pory wkładali do naszego wspólnego budżetu pod nazwą NFZ
— wyjaśniał premier.
Wysokość składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na skali podatkowej nie ulegnie zmianie. Będzie to 9 proc. od dochodu, bez możliwości odliczenia jej części od podatku. Zmieni się wysokość składki dla firm rozliczających się w sposób uproszczony, czyli tych, które wybiorą podatek liniowy 19 proc., ryczałt lub kartę podatkową.
2. Atrakcyjniejszy Estoński CIT
Polski Ład przewiduje znaczne uatrakcyjnienie Estońskiego CIT-u. Projekt zniesie limit przychodowy i dopuści do Estońskiego CIT spółdzielnie, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. Zniknie również opodatkowanie na wejściu i na wyjściu
Ważną zmianą jest obniżenie efektywnego opodatkowania małych CIT-owców PIT-em i CIT-em z 25 do 20 proc.
W toku konsultacji wiele firm zainteresowanych przejściem na system estoński wnosiło o obniżenie stawki podatku również dla większych podatników. Spełniono ten postulat. Od 2022 r. całość obciążenia wypłaty zysku ze spółki estońskiej PIT-em i CIT-em zmniejszy się dla większych podatników z 30 do 25 proc. Dla wszystkich, bez żadnych warunków.
3. Ulga na powrót
Ulga na powrót - jak wyjaśnia CIR - to zachęta do powrotu do kraju, w szczególności dla tych Polaków, którzy wyemigrowali w celach zarobkowych. Preferencja podatkowa ma zachęcić do postawienia na Polskę, jako na kraj, który oferuje atrakcyjne szanse rozwoju dla powracających - ze zdobytym za granicą doświadczeniem - pracowników i przedsiębiorców.
Ze względu na zasady prawa Unii Europejskiej, preferencja podatkowa skierowana do Polaków z diaspory, musi znaleźć także zastosowanie do obywateli innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Dlatego przepisy muszą umożliwiać skorzystanie z niej także przez np. Niemców, Portugalczyków czy Włochów.
Ulga na powrót będzie precyzyjniejsza. Dotyczyć będzie ona przede wszystkim osób, które mają polskie obywatelstwo, Kartę Polaka i przez ostatnie 3 lata nie miały rezydencji podatkowej w Polsce.
4. Rozliczanie ulg
Zmiana dotyczy dłuższego okresu na rozliczenie ulg.
Okres rozliczenia ulg na ekspansję i ulgi na zabytki przedłużony zostanie z 5 do 6 lat, ulgi na terminal z 4 do 6, a ulgi na prototyp z 2 do 6.
5. Minimalny podatek dochodowy od wielkich firm
Rząd zdecydował o przyjęciu podatku od wielkich firm, które nie płacą podatku CIT lub płacą go w bardzo niewielkim wymiarze - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki, wyjaśniając, że to rozwiązanie ma także na celu poprawę konkurencyjności małych firm.
Proponujemy rozwiązania, które są i dobre, proprzedsiębiorcze i jednocześnie takie, które w większym stopniu obciążają największe firmy, firmy międzynarodowe i menedżerów korporacji dużych raczej niż mniejsze firmy. Dlatego też wdrażamy dzisiaj i też przyjęliśmy to rozwiązanie (…) podatek od wielkich korporacji. Taki podatek, który właśnie duże firmy, międzynarodowe, polskie ma jednocześnie też obciążyć w takiej sytuacji, gdy nie płacą one podatku CIT albo płacą go w sposób śladowy, bardzo niewielki
— powiedział premier na konferencji po środowym posiedzeniu rządu.
Jak mówił, są dziś wielkie korporacje, które ten podatek płacą na bardzo niewielkim poziomie.
Wtedy wzorem rozwiązań amerykańskich, austriackich wprowadzamy rozwiązania wyrównujące, rozwiązania, które mają też stanowić ochronę polskich firm, które zwykle są mniejsze lub średnie w danej branży w walce rynkowej w zestawieniu z tymi gigantami międzynarodowymi. Taki cel dodatkowy ma pełnić ta dodatkowa nasza regulacja
— podkreślił.
Według Morawieckiego, od blisko sześciu lat budowany jest w Polsce „solidarny, sprawiedliwy system, który pozwala ogromną część środków przeznaczać na politykę społeczną, na 500 plus, na trzynaste emerytury, na wsparcie tych, którzy najbardziej potrzebują i oni jednocześnie wspierają konsumpcję w kraju”.
Podkreślił, że ten sprawiedliwy system jest podstawowym założeniem Polskiego Ładu.
W dobrze funkcjonującym państwie umiejętność konstruowania tego systemu jest bardzo ważna
— mówił premier, wskazując, iż także Wielka Brytania zdecydowała się na podniesienie składki zdrowotnej po pandemii Covid.
Hasłem tych zmian podatkowych mogłoby być: sprawiedliwość podatkowa z jednoczesnym ogromnym wsparciem służby zdrowia
— podkreślił Morawiecki. Dodał, że efektywna służba zdrowia z bardziej dostępnymi specjalistami, nowoczesnymi szpitalami i powszechną profilaktyką jest opłacalna także dla przedsiębiorców, gdyż oznacza mniej zwolnień lekarskich.
olnk/wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/565569-jakie-zmiany-w-podatkowej-czesci-polskiego-ladu-sprawdz