Ukończenie Nord Stream 2 stworzy wielki deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO - ocenił w artykule opublikowanym we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który zamieszczony został również na stronie polskiego MSZ.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Szef polskiej dyplomacji artykułem „Putin chce zwabić Niemcy w pułapkę” opublikowanym we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” odpowiedział na artykuł prezydenta Rosji Władimira Putina z „Die Zeit”.
Rau napisał, że Niemcy powinni odrzucić propozycję Putina „koncertu mocarstw” i „kleptokratycznego modelu rozwoju opartego o współzależności polityki, biznesu i świata kryminalnego”.
Niemcy - stwierdził szef polskiego MSZ - „powinni propozycję Putina odrzucić i opowiedzieć za modelem Europy wolności, przezwyciężającej antagonizmy nie drogą zakulisowych porozumień koncertu mocarstw, lecz wspierając porządek oparty na prawie międzynarodowym i demokratycznej zasadzie szacunku dla suwerennej równości wszystkich państw, w myśl hasła ‘wolni z wolnymi, równi z równymi’”.
„Uruchomienie gazociągu NS 2 będzie dla Niemiec momentem próby”
Uruchomienie gazociągu NS 2 będzie dla Niemiec momentem próby i wyboru między tymi dwoma modelami. Putin zastawił bowiem na Niemcy imperialną pułapkę, w której część niemieckich elit wykupiła udziały. Jeden z moich poprzedników na urzędzie polskiego ministra spraw zagranicznych powiedział kiedyś w Berlinie, że bardziej się obawia niemieckiej bierności niż siły. Ja dziś obawiam się niemieckiego braku poczucia odpowiedzialności za konsekwencje współpracy z Rosją Putina
— dodał Rau.
Zdaniem szefa polskiej dyplomacji „ukończenie Nord Stream 2 stworzy wielki deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO„.
Ukraina zaś znajdzie się w próżni bezpieczeństwa. Dlatego wzywam Niemców do wzięcia odpowiedzialności za własne wybory związane z uruchomieniem NS2 i rzeczywisty, a nie pozorowany, udział w skompensowaniu deficytów bezpieczeństwa. Putin nie po to poniósł ogromne koszty budowy NS 2, aby z tego instrumentu nie korzystać
— czytamy w artykule szefa polskiej dyplomacji.
Rau: Nord Stream 2 będzie testem poczucia odpowiedzialności niemieckich elit
Konieczne jest więc wzmocnienie potencjału odstraszania zarówno wschodniej flanki NATO, jak i Ukrainy, która jako ofiara rosyjskiej agresji powinna otrzymać odpowiednio wysoką rekompensatę, zarówno w formie wsparcia politycznego, jak i zwiększenia potencjału obronnego. Polska jest gotowa uczestniczyć w kompensowaniu powstałych deficytów
— dodał Rau.
Według szefa MSZ Nord Stream 2 będzie testem poczucia odpowiedzialności niemieckich elit.
Testem na prawdziwość deklarowanego przez niemieckie elity poczucia odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy może być jedynie wzięcie na siebie rzeczywistej odpowiedzialność za pokój i demokratyczny kształt europejskiej polityki tu i teraz, szczególnie zaś po uruchomieniu Nord Stream 2
— napisał Rau.
Składający się z dwóch nitek gazociąg Nord Stream 2 jest już niemal w całości ukończony. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji i rozszerzy polityczne wpływy Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE. Budowa rurociągu rozpoczęła się za kadencji administracji poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku. Stała się głównym źródłem tarć między USA a Niemcami.
W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów.
Putin gra historią II wojny światowej
Rau ocenił, że „Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej, w swoim artykule w tygodniku +Zeit+ po raz kolejny opowiada swoją własną historię o II wojnie światowej”. Związek Radziecki występuje w niej „wyłącznie w roli ofiary zaatakowanej przez III Rzeszę, która odparła agresora, a następnie stała się +zbawcą Europy+”.
Minister zauważa, że „Putin nie jest oczywiście historykiem-hobbystą, ale przywódcą państwa, którego obecna tożsamość opiera się na gloryfikacji tradycji imperialnych. Jego oferta dla Niemiec wygląda tak: Unia Europejska, zdominowana przez Republikę Federalną, powinna stać się częścią większej całości, która powstanie poprzez połączenie z Unią Eurazjatycką, w której dominuje Rosja”.
Rau przypomina, ze „dzięki ogromnej daninie krwi wszystkich narodów Związku Radzieckiego, przede wszystkim Ukraińców, Białorusinów, Rosjan, Stalinowi udało się w Jałcie pod koniec II wojny światowej rozszerzyć swoją strefę wpływów, przyznaną mu przez Hitlera, na dalsze obszary. W rezultacie Europa została podzielona żelazną kurtyną +od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem+. Rosja ma długie doświadczenie w wabieniu demokratycznych polityków w imperialną pułapkę”.
Oferta, którą złożył Putin, jest zdaniem ministra Raua „głęboko zakorzeniona w jego narracji o II wojnie światowej, której rdzeniem jest afirmatywny stosunek do Paktu Hitler-Stalin”. Sojusz ten „utorował Hitlerowi drogę do prowadzenia wojny w Europie. W zamian Stalin otrzymał zielone światło do podporządkowania sobie narodów Europy Środkowej i Wschodniej” - pisze minister. Nie jest przypadkiem, że „w ostatnich latach Rosja w swoich aneksjach i okupacjach stosuje te same metody, które stosował Związek Radziecki w podporządkowywaniu sobie Europy Środkowej w latach 1939-1989” - podkreślił.
Rau przypomniał, że „Żelazna kurtyna podzieliła również Niemcy. Przezwyciężenie podziału Niemiec było więc równoznaczne z obaleniem porządku ustalonego w Jałcie i wyzwoleniem krajów Europy Wschodniej. Wolność zaś, to możliwość suwerennego decydowania o modelu rozwoju, sposobach realizacji aspiracji społecznych, to zwycięstwo nad trzymaniem ludzi w obozach koncentracyjnych i gułagach, to możliwość ubiegania się o członkostwo w UE i NATO”.
Budowa niepodzielnej, wolnej i pokojowej Europy, zainicjowana przez prezydenta USA George’a H. Busha w 1989 r., opierała się na odrzuceniu modelu koncertu mocarstw na rzecz idei wolności i demokratyzacji stosunków międzynarodowych. To jest alternatywa dla obecnej oferty Putin
—wskazał minister.
Niemiecka koncepcja Wandel durch Handel (zmiany poprzez handel - PAP) odgrywa ważną rolę w narracji Putina - zauważył Rau.
Putin skutecznie powstrzymał tę koncepcję i jak przystało na doświadczonego dżudokę, wykorzystuje niemiecką gotować do dialogu, aby dokonać zmiany Niemiec i upodobnić je do Rosji. Wraz z gazem z Nord Streamu, Niemcy mają zaimportować ideę koncertu mocarstw oraz kleptokratyczny model rozwoju, oparty o współzależności polityki, biznesu i świata kryminalnego.
Niemcy powinny dlatego - zdaniem Raua - „propozycję Putina odrzucić i opowiedzieć się za modelem Europy wolności, przezwyciężającej antagonizmy nie drogą zakulisowych porozumień koncertu mocarstw, lecz wspierając porządek oparty na prawie międzynarodowym i demokratycznej zasadzie szacunku dla suwerennej równości wszystkich państw, w myśl hasła +wolni z wolnymi, równi z równymi+”.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/556828-rau-ukonczenie-nord-stream-2-stworzy-deficyt-bezpieczenstwa