Polski Ład zmieni wieś i małe miasta - zapewnił w sobotę podczas prezentacji programu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zwiększenie stawki dopłat do paliwa rolniczego ze 100 do 110 zł za ha; przygotowanie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym; mniejsza biurokracja i większa możliwość prowadzenia działalności gospodarczej - m.in. takie rozwiązania przygotowano w „Polskim Ładzie” dla rolników.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
W sobotę opublikowano „Polski Ład”, czyli kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii oraz gospodarczej odbudowy. Jednym z elementów tej strategii jest plan dla rolnictwa pt. „Polska - nasza ziemia”.
Wyliczając przedsięwzięcia, które w Polskim Ładzie skierowane będą dla rolników, prezes PiS wskazał na spółki energetyczne dla rolników, spółdzielnie z możliwością stosowania instrumentów finansowych, które zapewniają możliwość inwestycji.
To razem z innymi kwestiami, które dotyczą już nie tylko rolnictwa, ale całej wsi, będą naprawdę wieś i małe miasta szybko zmieniały
— zapewnił Kaczyński.
Zapowiedział też połączenia kolejowe między małymi miastami, co oznacza również lepsze dojazdy dla mieszkańców wsi. Będzie możliwość przy pomocy jednego biletu dojechania do jakiejś stacji w małym miasteczku i stamtąd już autobusem na wieś - tłumaczył.
To gazyfikacja, wodociągi i kanalizacja dla bardzo wielu polskich wsi. To gazyfikacja, tam, gdzie sieć gazowa jeszcze nie dojdzie, będzie polegała na tworzeniu takich kolektorów, gdzie będzie gromadzony gaz dla dajmy na to 200 gospodarstw
— wyjaśnił.
Z punktu widzenia domowego będzie to wyglądało tak, jakby rurociąg był, a z czasem dociągniemy te rurociągi gdzie trzeba
— dodał.
To samo dotyczy oczywiście wodociągów, no i może nieco trudniejsza sytuacja w takich bardzo rozrzedzonych, jeśli chodzi o osadnictwo terenach - to jest kanalizacja, ale i w tym kierunku będziemy iść
— zapewnił Kaczyński.
To są bardzo liczne inwestycje typu kulturalnego, sportowego, cztery tysiące świetlic, boiska i 100 basenów, w tych gminach, gdzie ich dotąd nie ma
— dodał.
Morawiecki: Polski Ład wynika z autentycznego ducha Solidarności
Polski Ład wynika z autentycznego ducha Solidarności - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że ważną częścią tego programu jest wsparcie polskiego rolnictwa.
Polski Ład wynika z autentycznego ducha Solidarności
— podkreślił premier Morawiecki.
Jak wyjaśnił, to dlatego w tym programie „obok światłowodów” znajduje się m.in. zobowiązanie do odbudowy Pałacu Saskiego oraz wsparcia polskiego rolnictwa.
To dlatego, obok naszych celów unowocześniania przemysłu, znajdują się cele wsparcia rolnictwa, unowocześnienia polskiej wsi, ale również wsparcia rolników - doprowadzenie w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat do tego, aby polscy rolnicy otrzymywali dopłaty do jednego hektara na poziomie średniej unijnej
— podkreślił premier.
To dlatego podnosimy również dopłaty do paliwa rolniczego. Dlatego po raz kolejny uwalniany rolniczy handel detaliczny i zwiększamy (ten handel - PAP) poprzez promocje spółdzielczości rolnej, promocję produkcji rolnej promocję rolniczego eksportu artykułów rolnych. Wzmacniamy pozycję i to będzie jeden z głównych naszych celów
— mówił Morawiecki.
Podkreślił również, że „polska wieś, polskie rolnictwo, to nie tylko miejsce przechowywania polskiej tradycji i kultury”, ale także „wielki rezerwuar wartości gospodarczych, a także zdrowego trybu życia, zdrowej żywności”.
To wszystko przysłuży się dobrze całemu polskiemu społeczeństwu
— zapewnił szef rządu.
Większe dopłaty do paliwa oraz uproszczenia dla małych producentów
W „Polskim Ładzie” zapowiedziano, że przygotowana zostanie ustawa, która ma uwolnić wiejską działalność gospodarczą, m.in. poprzez zmniejszenie wymagań biurokratycznych dla małych rolników, w tym dla rejestracji urządzeń rolniczych.
„Polski Ład” ma wspomóc rodzimą produkcję rolną poprzez podniesienie stawek dopłat do paliwa rolniczego ze 100 do 110 zł za 1 ha. Przedstawiony ma zostać także nowy system rozliczeń, który ma być wygodniejszy dla rolnika i tańszy dla państwa.
W strategii zapowiada się ponadto stworzenie centralnego systemu informatycznego katalogującego zasób państwowej ziemi. Przypomniano, że KOWR zarządza ok. 1,4 mln ha ziemi państwowej, z czego ok. 200 tys. ha pozostało do rozdysponowania na dzierżawę. System ma pozwolić szybciej udostępnić ziemię rolnikom, wskazywać nowe tereny inwestycyjne oraz identyfikować podmioty bezumowne gospodarujące na państwowej ziemi.
W „Polskim Ładzie” przewidziano także, stworzenie ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Ma powstać definicja gospodarstwa rodzinnego dopasowana do dzisiejszych realiów prowadzenia działalności. Ma to również pozwolić nadać im właściwą rangę oraz ograniczyć problemy spadkowe. Zgodnie z zapowiedzią, ma m.in. zniknąć konieczność zbywania gospodarstwa przed przejściem na emeryturę, a gospodarstwa rodzinne mają mieć pierwszeństwo w korzystaniu z programów wsparcia.
Po ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych - zgodnie z zapowiedzią - ma się pojawić Kodeks rolny, który ma generalnie uregulować zasady i podstawowe prawa dotyczące gospodarowania rolnego.
„Polski Ład” zakłada także uwolnienie rolniczego handlu detalicznego. Obecnie w ramach tej działalności sprzedaż można prowadzić jedynie na terenie województwa, w którym odbywa się produkcja bądź na terenie sąsiedniego województwa. Po zmianie przepisów ma się to zmienić; będzie można prowadzić sprzedaż wysyłkową w ramach RHD na terenie całego kraju.
Zmiany ustawowe zapowiedziane w strategii przewidują też stworzenie jednego cyfrowego okienka dla rolników, w którym będzie można m.in. obsługiwać wnioski o dopłaty bezpośrednie, podatki za ziemię.
Dodano, że w PROW pojawią się zachęty finansowe dla tych rolników, którzy zdecydują się na wprowadzanie w swoich gospodarstwach określonych elementów nowych technologii, redukujących koszty funkcjonowania gospodarstwa – m.in. rolnictwa precyzyjnego.
W strategii dodano, że ma powstać Fundusz Wzajemnego Gwarantowania Dochodów dla rolników, który ma ograniczyć ryzyka w produkcji, a także ograniczyć koszty ubezpieczeń. Wykorzystany ma być mechanizm Funduszy Wzajemnych, by zaproponować nowe rozwiązania zarządzania ryzykiem w produkcji rolnej.
Jednym z ryzyk są np. warunki atmosferyczne, dlatego też ma powstać satelitarny system monitoringu upraw rolniczych na terenie całego kraju.
„Polski Ład” przewiduje ponadto: zachęty do spółdzielczości rolnej; rozwój sieci manufaktur spożywczych; program rozwoju miejscowości popegeerowskich; paszportyzację polskiej żywności; lepsze mechanizmy wsparcia OZE, czy wsparcie lokalnych producentów w eksporcie poprzez organizację sieci biur będącymi centrami eksportu polskiej żywności. Mają one powstać np. w Chinach, Indiach, USA i Kanadzie.
W strategii dodano, że aby wspierać rolniczą spółdzielczość wprowadzone maja zostać specjalne narzędzia pozyskiwania kapitału. Jak wyjaśniono, mają one pozwolić spółdzielniom emitować udziały inwestycyjne w celu realizacji konkretnych projektów.
Zgodnie z „Polskim Ładem” powstać ma także rachunek powierniczy, który ma lepiej chronić producentów przed brakiem realizacji zobowiązań finansowych.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/551023-kaczynski-polski-lad-szybko-zmieni-wies-i-male-miasta