Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos oraz PGNiG - poinformował w środę zarząd PGNiG. W podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co zabezpieczy m.in. przed wrogim przejęciem - oświadczył w środę wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin.
W wyniku przyjętego scenariusza połączenia akcjonariusze spółek Grupy LOTOS i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych Grupy LOTOS i PGNiG obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami PKN ORLEN.
Majątek Lotosu oraz PGNiG zostałby przeniesiony na PKN Orlen za akcje, które Orlen przyznałby akcjonariuszom obu spółek - przekazano.
Zabezpieczenie przed wrogim przejęciem
W podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co zabezpieczy m.in. przed wrogim przejęciem - oświadczył w środę wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin.
Jak podkreślił, transakcje przejęcia przez Orlen będą miały charakter bezgotówkowy, a udziały Skarbu Państwa w PKN Orlen, dziś poniżej 30 proc. - zostaną podniesione.
Zagwarantuje to możliwości sprawnego zarządzania i zabezpieczy przed ewentualnym wrogim przejęciem i innymi niebezpieczeństwami - stwierdził Sasin.
Podmiot liczący się gospodarczo i geopolitycznie
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył, że podmiot, powstały po przejęciu Lotosu i PGNiG będzie na tyle silny, że będzie się liczył gospodarczo ale i geopolitycznie w regionie.
Jak zwrócił uwagę na konferencji prasowej, bardzo ważną decyzją rządu jest bezgotówkowy charakter tych przejęć. Gotówkowy charakter powodowałby zmniejszenie siły inwestycyjnej - stwierdził.
Jak dodał, decyzja o tym, że Skarb Państwa będzie miał do 50 proc. udziałów w nowym podmiocie likwiduje potencjalne niebezpieczeństwa związane z tym, ze państwo jest mniejszościowym udziałowcem Orlenu.
Połączenie Orlenu z Lotosem i PGNiG
Model połączenia ma być opracowany do września, a jeżeli chodzi o kwestię walnego, liczymy, że będzie to na przełomie października i listopada. (…) Chcielibyśmy ten proces tak naprawdę zamknąć w tym roku
— powiedział Obajtek na środowym briefingu.
Jak dodał, „będzie tam podział centrów kompetencyjnych”.
Ta spółka musi być zdecydowanie bardziej jeszcze mobilna, ta spółka musi mieć odpowiednią siłę inwestycyjną, prędkość inwestycyjną i ta spółka musi również ulec pewnym zmianom, ale również sam Orlen musi ulec pewnym zamianom organizacyjnym
— powiedział Obajtek.
olnk/wkt/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/550571-skarb-panstwa-ma-umowe-z-orlenem-lotosem-i-pgnig
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.