Aż 90% tegorocznych maturzystów na egzaminie z języka nowożytnego wybrało angielski. Większość była zadowolona
W zeszłym roku z "angolem" zdecydowało się zmierzyć o 6% mniej uczniów. Wzrost zainteresowania nie dziwi, biorąc pod uwagę nastroje, jakie panowały dziś wśród uczniów po zakończeniu 120 minutowego egzaminu podstawowego.
Jego popularność nie jest zaskoczeniem, bo daleko mu w poziomie do matury z angielskiego sprzed wprowadzenia tzw. nowej matury w 2005 r., kiedy to jej trudność porównywalna była z egzaminem BC Advanced, a w wielu przypadkach nawet ją znacznie prześcigała.
Tegoroczni maturzyści po wyjściu z sal zgodnie twierdzili, że niski poziom egzaminu ich zaskoczył i że nie mieli problemów z częścią, która na ogół przysparza ich najwięcej, a mianowicie rozumieniem ze słuchu. Lektor czytający tegoroczny tekst, do którego maturzyści mieli dopasować wersje odpowiedzi A, B, C i D, na szczęście nie był Szkotem i podobno było łatwo go zrozumieć.
Maturzyści musieli udzielić odpowiedzi po wysłuchaniu nagrań dotyczących maratonu na Saharze, ślubu księcia Williama i Kate Middleton (do przewidzenia) i wywiadu z opiekunką z ogrodu zoologicznego.
Rozumienie tekstu czytanego polegało na zaznaczeniu czy odpowiedź jest prawdziwa lub fałszywa. Tekst opowiadał o dziewczynie, która przerwała studia i wyjechała do Włoch, aby pracować tam jako niańka. Do tego zorganizowała tam swoje 19. urodziny.
W wypracowaniu maturzyści musieli jeszcze napisać list do kolegi, w którym informują kolegę, że wraz z przyjaciółmi założyli klub młodzieżowy.
O godz. 14-stej będzie trudniej, bo właśnie wtedy rozpoczyna się wersja rozszerzona egzaminu, do którego przystąpienie zadeklarowało 26% wszystkich zdających "anglika" (86 tys.). Wersja podstawowa była, jak mówią niektórzy z nich, świetną rozgrzewką przed angielskim rozszerzonym.
Drugim najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest niemiecki; chce go zdawać 45 tys. maturzystów. Egzamin z tego języka odbędzie się 21 maja.
Na kolejnym miejscu znalazły się - rosyjski; wybrało go 14 tys. maturzystów. Na dalszych miejscach są francuski, hiszpański i włoski, które zdawać będzie mniej niż po jednym procencie abiturientów; egzaminy odbędą się odpowiednio: 24, 27 i 28 maja.
Podczas matury zostaną przeprowadzone również egzaminy z języka mniejszości. 16 maja uczniowie szkół dla mniejszości będą zdawali egzamin z języka narodowego (białoruski - 223 osoby, ukraiński - 90, litewski - 31). Tego samego dnia 41 osób podejdzie do egzaminu z języka regionalnego (kaszubskiego).
Paweł Korsun
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/54364-matura-z-angielskiego-popularna-bo-latwa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.