Wsparcie Grupy EBI w Polsce w 2020 r. sięgnęło 5,2 mld euro, co odpowiada 1 proc. PKB Polski - mówiła wiceprezes EBI Teresa Czerwińska na środowej konferencji. Według szefa MF Tadeusza Kościńskiego, Polska liczy na pomoc banku m.in. w dziedzinie cyfryzacji i innowacji.
Czerwińska: „Wszystko razem odpowiada 1 proc. produktu krajowego brutto Polski”
Jak mówiła Czerwińska na wspólnej konferencji prasowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Ministerstwa Finansów dotyczącej działalności Grupy EBI w 2020 r., zaangażowanie Grupy EBI w Polsce sięgnęło 5,2 mld euro.
Na całość inwestycji Grupy EBI w Polsce składa się 4,6 mld euro finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a reszta czyli 660 mln euro to finansowanie pochodzące z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Wszystko razem odpowiada 1 proc. produktu krajowego brutto Polski
— powiedziała, podkreślając, że rok 2020 był „bardzo trudny i pełen wyzwań związanych z pandemią Covid”. Według Czerwińskiej jedną trzecią finansowania EBI przeznaczono właśnie na walkę z pandemią.
Kościński: „Bank, jako finansowe ramię UE, odgrywa coraz istotniejszą rolę”
Uczestniczący w konferencji minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że EBI jest dla Polski strategicznym partnerem.
Bank, jako finansowe ramię UE, odgrywa coraz istotniejszą rolę we współfinansowaniu projektów inwestycyjnych na obszarze całego kraju. W ubiegłym roku Grupa EBI zapewniła finansowanie sięgające ponad 5 mld euro dla sektora publicznego i prywatnego i taki trend utrzymuje się już od kilku lat. Bank aktywnie wspiera regiony, które przechodzą lub będą przechodzić transformację energetyczną i związane z nią skutki społeczne
— powiedział szef resortu finansów.
Równie istotne będą inwestycje w obszarze cyfryzacji i innowacji. W tych obszarach szczególnie liczmy na pomoc banku. Liczymy też na kontynuowanie owocnej współpracy w obszarach transportu, zarówno drogowego, jak kolejowego, a także współfinansowania wkładu krajowego do inwestycji realizowanych przy użyciu środków unijnych
— dodał Kościński.
Jak opisywała Czerwińska, bank wspierał rządowy plan antykryzysowy, m.in. wartą 650 mln euro pożyczką dla Ministerstwa Finansów na walkę z Covid-19 oraz obejmując obligacje Polskiego Funduszu Rozwoju na kwotę 500 mln zł w ramach wsparcia Tarczy Finansowej dla MŚP i spółek o średniej kapitalizacji. W lutym tego roku EBI objął kolejne transze obligacji PFR o wartości 2 mld złotych.
Pożyczki i gwarancje dla polskich banków
EBI i EFI udzieliły pożyczek i gwarancji polskim bankom i firmom leasingowym na rzecz utrzymania małych biznesów dotkniętych pandemią, m.in. dla Santander Bank Polska na całkowitą kwotę 2 mld złotych (450 mln euro) w celu dostarczenia nowego finansowania w wysokości 2,8 mld złotych kwalifikowalnym beneficjentom.
Według EBI wsparcie otrzymały także miasta i regiony. Bank Gospodarstwa Krajowego otrzymał nową pożyczkę w wysokości 700 mln złotych (158 mln euro) zatwierdzoną przez zarząd pod koniec 2020 r. na finansowanie wielosektorowych planów inwestycyjnych polskich samorządów, w tym ochrony zdrowia i systemów ochrony ludności. Z kolei w sektorze medyczno-technologicznym udzielono np. pożyczki w wysokości 10 mln euro Scope Fluidics - polskiemu producentowi innowacyjnych rozwiązań wykorzystywanych w diagnostyce i ochronie zdrowia, skupiających się na patogenach wirusowych (w tym Covid-19) i odporności bakterii na antybiotyki.
Wiceszefowa EBI podkreślała, że kluczowe dla Banku są zielone inwestycje. Według EBI, zielone finansowanie (walka ze zmianami klimatu i zrównoważony rozwój) osiągnęło rekordowe 41 proc. całego finansowania Grupy EBI w Polsce - po wzroście z 31 proc. w 2019 r. i 22 proc. w 2018 r. Chodzi zarówno o wsparcie OZE - finansowane projekty obejmują farmy wiatrowe i elektrownie słoneczne, mobilność: dwie najważniejsze pożyczki dla LG Chem (480 mln euro) i Umicore (125 mln euro) wspierające stworzenie ekosystemu produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych k. Wrocławia oraz wsparcie wsparcie przyjaznego dla środowiska transportu publicznego np. w: Warszawie (metro), Krakowie (tramwaje), Trójmieście (pociągi podmiejskie), itd.
Kontynuowano także wsparcie rozwoju zrównoważonego transportu kolejowego sieci krajowych PLK i PKP Cargo. Program ELENA wsparł siedem projektów z zakresu wydajności energetycznej i transportu miejskiego, przyczyniając się do uruchomienia inwestycji w wysokości 439 mln euro na poprawę wydajności energetycznej i transportu publicznego w sektorach publicznym i prywatnym.
EBI wsparło także m.in. projekty modernizacji sieci drogowej: np. budowę i modernizację trzech obwodnic miast we Polsce południowo-wschodniej, budowę 41-kilometrowej sekcji drogi ekspresowej S6 między miejscowością Bożepole a obwodnicą Trójmiasta.
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/540603-czerwinska-wsparcie-ebi-w-2020-r-na-poziomie-1-proc-pkb
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.