Od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele - powiedział w czwartek PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Nie wykluczył, że jego resort będzie rekomendować też w najbliższym czasie inne poluzowania.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Uważam, że od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele. Analizujemy też sytuację związaną z innymi branżami. Niewykluczone, że MRPiT będzie rekomendować też w najbliższym czasie Radzie Ministrów inne poluzowania
— wskazał wicepremier, szef ministerstwa rozwoju, pracy i technologii.
Minister Gowin powiedział, że decyzje zapadną „na pewno do końca tego tygodnia”. Według niego „najbardziej prawdopodobny termin to piątek”.
Zaznaczył, że dzięki restrykcjom wprowadzonym po świętach Bożego Narodzenia udało się obniżyć „w sposób już systematyczny poziom zakażeń COVID-19„. W ocenie ministra Gowina, dzisiaj średnia tygodniowa liczba zakażeń pozwala na kolejne ruchy związane z odmrażaniem gospodarki.
Minister podkreślił, że to odmrożenie musi być stopniowe i rozsądne.
Musi też uwzględniać możliwość powrotu do wysokiego poziomu zakażeń na przykład w konsekwencji uruchomienia lekcji dla młodszych klas w szkołach, czy w konsekwencji ponownego otwarcia galerii
— dodał.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w ubiegłym tygodniu, że większość z dotychczasowych obostrzeń zostanie przedłużona do 14 lutego. Wyjątkiem będzie ponowne otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych i otwarcie instytucji kultury - muzeów i galerii sztuki. Poinformował również o zniesieniu godzin dla seniorów.
Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem ws. ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z epidemią, od 1 lutego w galeriach mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych. W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.
W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.
Do 14 lutego zawieszona jest wciąż działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Ograniczona pozostaje działalność hotelarska.
Gowin o Nowym Polskim Ładzie
Jeżeli chodzi o Porozumienie, to składamy propozycje dotyczące wzmocnienia roli samorządów, dotyczące mieszkalnictwa, rynku pracy oraz polityki przemysłowej - powiedział PAP w czwartek wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin, odnosząc się do koncepcji Nowego Polskiego Ładu.
Podczas środowego posiedzenia kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zapoznało się i zaakceptowało program „Nowy Polski Ład”. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, „Nowy Polski Ład”, zawierający przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii, ma być zaprezentowany w najbliższym czasie. Premier mówił w drugiej połowie stycznia, że w ramach programu rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.
Jak wskazał w czwartek wicepremier Gowin, nad tym dokumentem, który ma być planem rozwoju gospodarki po pandemii koronawirusa, pracują w tej chwili eksperci wszystkich trzech partii Zjednoczonej Prawicy: Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski.
Liczę na to, że uzgodniona wersja dokumentu będzie gotowa na przełomie lutego i marca i wtedy będzie pora mówić o szczegółach
— zastrzegł Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.
Jarosław Gowin dodał, że jeżeli chodzi o Porozumienie, „to składamy propozycje dotyczące wzmocnienia roli samorządów, dotyczące mieszkalnictwa, rynku pracy oraz polityki przemysłowej”.
„Dane o bezrobociu to argument za przyspieszeniem rozmrażania branż”
Bezrobocie zauważalnie wzrosło w styczniu do poziomu 6,5 proc. Widać zatem pierwsze negatywne na rynku pracy skutki pandemii - powiedział w czwartek PAP wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. Według niego to argument za przyspieszeniem rozmrażania branż dotkniętych ograniczeniami.
Jak podało w czwartek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, szacowana stopa bezrobocia w styczniu br. wyniosła 6,5 proc., wobec 6,2 proc. w grudniu ub.r.
Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2021 roku wyniosła 1 089,6 tys. osób i - w porównaniu do stanu z końca 2020 roku - wzrosła o 43,2 tys. osób, czyli o 4,1 proc.
Niestety bezrobocie zauważalnie wzrosło w styczniu do poziomu 6,5 proc. Widać zatem pierwsze negatywne na rynku pracy skutki pandemii
— skomentował w rozmowie z PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
W jego ocenie, „tym bardziej jest to argument przemawiający za przyspieszeniem procesu rozmrażania tych branż gospodarczych, które dotknięte są ograniczeniami”.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/gospodarka/537750-gowin-od-14-lutego-moglyby-zaczac-dzialac-hotele